Opuchlizna po oparzeniu słonecznym. Co zrobić, żeby sobie ulżyć?

Wychodząc na słońce powinniśmy zabezpieczyć skórę przed silnymi promieniami smarując się odpowiednim kremem albo zakładając zakrywające ręce i nogi ubranie wykonane z ciasno tkanych materiałów. Jeśli jednak zdarzy się nam oparzenie słoneczne musimy mieć na uwadze, że może się to skończyć nie tylko zaczerwieniem i pieczeniem skóry, ale obrzękiem albo pęcherzami.

Trzy stopnie oparzeń skóry

Oparzenia słoneczne to reakcja organizmu na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. W zależności od tego, jak długo przebywaliśmy na słońcu, w jakich godzinach oraz jaką mamy indywidualną odporność na promieniowanie UV (fototyp skóry), nasze obrażenia będą inne. Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń skóry:

  • oparzenia 1 stopnia - o takim oparzeniu mówimy, gdy uszkodzeniu uległ tylko naskórek. Objawy to: rozgrzanie skóry, zaczerwienienie, ból  pod wpływem dotyku. Oparzona skóra zaczyna się po kilku dniach łuszczyć. Dodatkowo może pojawić się niewielka opuchlizna. 
  • oparzenia 2 stopnia - to stan, gdy oparzenia dotyczą zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Objawem są wypełnione płynem surowiczym bąble. Tego typu oparzeń, szczególnie gdy są rozległe, nie leczymy domowymi sposobami lecz udajemy się po pomoc do lekarza.
  • oparzenia 3 stopnia - najcięższy typ oparzenia. Uszkodzeniu ulegają nie tylko skóra, ale także nerwy i naczynia krwionośne znajdujące się tuż pod nią. Objawy to m.in. utrata czucia w takich miejscach. Oparzenia 3 stopnia wymagają hospitalizacji i specjalistycznego leczenia. Na szczęście zdarzają się bardzo rzadko pod wpływem słońca (dotyczą głównie sytuacji, gdy wybucha pożar lub dochodzi do zanieczyszczenia chemicznego).
Zobacz wideo Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Sprawdź, jak tanio i skutecznie pomóc swojej skórze po opalaniu

Jak leczyć oparzenia słoneczne?

Gdy nie doszło jeszcze do uszkodzeń skóry, czyli mamy oparzenia 1 stopnia, zaczerwienioną skórę możemy smarować środkami aptecznymi zawierającymi panthenol, alantoinę lub aloes. Można też sięgnąć po olejek jojoba, olejek z wiesiołka, olejek z ogórecznika, witaminę E i olej arganowy.

Oparzenia słoneczne pierwszego stopnia zwykle goją się w ciągu kilku dni. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby przyspieszyć czas regeneracji. I tak, Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) zaleca następujące działania:

  • regularne chłodne kąpiele lub prysznice, aby złagodzić ból
  • delikatne smarowanie kemem nawilżającym z dodatkiem aloesu
Jeśli masz obrzęk, zaczerwienienie lub czujesz dyskomfort, możesz wziąć niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna lub ibuprofen

- mówi dermatolog Debra Jaliman, lekarz medycyny, wykładowca dermatologii w Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku. A dopóki oparzenia słoneczne się nie zagoją, trzymajmy się z dala od słońca.

Radzi się też pić więcej wody, ponieważ oparzenia słoneczne niejako "wyciągają" płyn na powierzchnię skóry. Picie dostatecznej ilości napojów podczas opalania pomaga zapobiec odwodnieniu.

W przypadku oparzenia słonecznego drugiego stopnia, gdy wewnętrzna warstwa skóry jest uszkodzona, pojawiają się pęcherze. Nie wolno ich przebijać, aby nie dopuścić do infekcji. Jeśli już dojdzie do pęknięcia takiego pęcherza, trzeba ostrożnie zdezynfekować skórę, nałożyć maść antybiotykową i przykryć sterylnym, nieprzywierającym bandażem z gazy.

- Nadal należy codziennie myć miejsce oparzenia, a następnie ponownie nakładać maść z antybiotykiem i świeży bandaż - przypomina dr Jaliman. Zwiększone zaczerwienienie lub obrzęk, ropa lub nieprzyjemny zapach wydobywający się z oparzenia, mogą oznaczać infekcję i wymagają pomocy medycznej.

- Utrzymuj skórę chłodną i wilgotną. Na dotkniętą skórę kilka razy dziennie kładź zimne okłady, takie jak ręcznik zwilżony wodą lub weź chłodną kąpiel w wodzie. Na zmienioną chorobowo skórę należy nakładać balsam z aloesu, krem nawilżający lub krem z 1-proc. hydrokortyzonem, dostępny bez recepty. Spróbuj maść schłodzić wcześniej w lodówce, ponieważ chłodny lepiej ukoi skórę. Unikaj produktów zawierających alkohol, który może dodatkowo wysuszać skórę - radzą eksperci z mayoclinic.org. Uważaj też na produkty do leczenia oparzeń słonecznych zawierające środki znieczulające, takie jak benzokaina.

Czego NIE robić, gdy mamy poparzoną słońcem skórę?

Amerykańscy eksperci z MayoClinic piszą jasno: nie wolno stosować wazeliny (czy innych natłuszczających maści) bezpośrednio na poparzoną słońcem skórę, nie należy też kłaść lodu ani okładów z lodu. Oczywiście nie należy przebijać pęcherzy, drapać skóry lub usuwać łaszczących się kawałków oraz zakładać obcisłych ubrań na opaloną skórę.

Źródła: healthcentral.com, aad.org, nhs.uk, mayoclinic.org

Więcej o: