Płaski brzuch do wakacji. Pij ten napój na czczo, a kilogramy polecą w dół

Do odchudzenia się niezbędne są trzy czynniki: zbilansowana dieta, skoncentrowana na zastępowaniu wysokokalorycznych produktów mniej energetycznymi, a także aktywność fizyczna (zaleca się łączenie treningu aerobowego z treningiem oporowym). Warto do tego zwrócić uwagę na to, jakie napoje pijemy.

Napój, który pomoże schudnąć?

Numerem jeden w diecie odchudzającej jest woda. Zaczynając dzień od wypicia szklanki czystej wody zapewniamy naszemu organizmowi nawodnienie, którego potrzebuje po całej nocy. Wypita jeszcze przed śniadaniem napełni żołądek i stłumi apetyt. Dzięki temu nie będziemy tak głodni, a zatem jest szansa, że zadowolimy się mniejszymi porcjami jedzenia, czyli pochłoniemy mniej kalorii na śniadanie. 

Woda może też pomóc w spalaniu kalorii, chociaż w niewielkim stopniu. Po wypiciu zimnej wody wzrasta bowiem tak zwany spoczynkowy wydatek energetyczny, ponieważ organizm musi wydatkować kalorie na ogrzanie zimnej wody do temperatury ciała. Sama woda nie ma kalorii, a zastępując kaloryczne napoje, pomaga utrzymać tak zwany deficyt kaloryczny (stan, gdy mniej kalorii zjadamy niż zużywamy). Woda może też pomóc w detoksykacji organizmu (czyli pomaga nerkom oczyszczać organizm zwiększając produkcję moczu) i w przyspieszeniu metabolizmu, a to z kolei pomaga chudnąć.

Najważniejsze jednak jest to, że woda woda jest niezbędna do spalania tłuszczu. To dzięki wodzie organizm może prawidłowo metabolizować zmagazynowany tłuszcz lub węglowodany. Proces metabolizowania (lipoliza) zaczyna się od hydrolizy, czyli powiązania cząsteczki wody z trójglicerydami (tłuszczami). W ten sposób powstają glicerol oraz kwasy tłuszczowe.

Jeśli nie lubisz smaku czystej wody...

Nie każdemu smakuje zwykła woda i dlatego co rusz pojawiają się przepisy na niskokaloryczne napoje na bazie wody, które mają nas zachęcić do jej picia. Dobrze jest wybierać te, które oprócz tego, że są smaczne, zawierają błonnik (nieoceniony dla jelit) oraz witaminy i fitochemikalia (czyli związki chemiczne pochodzenia roślinnego), w tym przeciwutleniacze.

Znacznie poprawimy smak wody, gdy dodamy do niej cytrynę lub limonkę, miętę (albo w innej wersji imbir czy cynamon) i bardzo niewielką ilość miodu. Wiele dobrego słyszy się też o naparach na bazie kopru włoskiego, kozieradki, kminku. Wtedy też oprócz zmiany smaku wody zyskujemy błonnik, przeciwutleniacze, związki poprawiające trawienie itp.

Napoje, które pomagają w procesie trawienia i dodatkowo łagodzą wzdęcia (postaw na różnorodność):

  • napój z imbirem i cytryną
  • napar z kozieradki
  • napój z wodą kokosową
  • napój z selera
  • napój z pomidorów i limonki
  • napój z miodem i cytryną
  • napar z kopru włoskiego
  • jogurt
  • kefir
  • herbata z mięty pieprzowej i rumianku
Zobacz wideo Bardzo tuczące przysmaki lata. Wiesz, ile to ma kalorii?
Więcej o: