Wszystko, co jemy lub pijemy, jest przekształcane w glukozę i wykorzystywane przez organizm jako źródło energii. Nadmiar glukozy jest zwykle magazynowany w komórkach tłuszczowych jako rezerwa energetyczna. Efektem są te dodatkowe kilogramy, które tak trudno zrzucić. Gdy chcemy schudnąć musimy spalić tę zmagazynowaną w tkankach glukozę, zwiększając wydatki kaloryczne, na przykład poprzez aktywność fizyczną. Jeszcze istotniejsze jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Ogromny wpływ na liczbę kalorii spalanych przez organizm ma metabolizm, czyli przemiana materii, a dokładniej rzecz ujmując ogół reakcji biochemicznych i przemian energetycznych zachodzących w żywym organizmie.
Istnieje jeszcze pojęcie podstawowej przemiany materii (BMR). Jest to ilość energii spalanej tylko w celu utrzymania funkcji organizmu podczas spoczynku. Stanowi od 50 do 80 proc. zużywanej przez ciało energii. Istnieje wiele czynników wpływających na metabolizm, a tym wiek, płeć, genetyka, masa, wzrost i powierzchnia ciała, masa mięśniowa, hormony, choroby i zażywane leki, aktywność fizyczna, temperatura ciała i otoczenia, stres, sen, nasza dieta, a także nawodnienie organizmu.
Gdy jesteśmy na diecie odchudzającej najlepszym napojem jest zwykła woda. Ma zero kalorii i zapewnia nam odpowiednie nawodnienie.
- Jeśli czujesz głód, najpierw napij się wody, ponieważ głód jest oznaką odwodnienia - piszą eksperci na łamach czasopisma "Insider".
Eksperci podkreślają, że picie większej ilości wody pomaga w ograniczeniu się do mniejszych porcji jedzenia. Natomiast, gdy nie pijemy wystarczającej ilości wody metabolizm zwalnia. To woda bowiem wspomaga przemianę materii.
- Według badań, wypicie 500 ml wody zwiększyło tempo przemiany materii o 30 proc., przy czym to przyspieszenie zaczyna się w ciągu 10 minut i osiąga szczyt między 30 a 40 minutą po posiłku. Wywołuje ją termogeneza indukowana wodą, w której woda pobudza przemianę materii - czytamy w serwisie healthhifyMe.
Chociaż nie ma magicznego napoju odchudzającego, niektóre napoje zapewniają uczucie sytości na dłużej, co może pomóc w ograniczeniu wielkości zjadanych porcji lub zniechęcić nas do podjadania między posiłkami. Za promowaniem niektórych napojów, jako dobrych dla odchudzania, przemawiają bardziej doświadczenia zgłaszane przez ludzi niż twarde dane wynikające z badań. Są to jednak napoje niskokaloryczne i ogólnie rzecz biorąc całkiem zdrowe, czemu zatem ich nie spróbować? A jeśli przy okazji spowodują, że stracimy kilka kilogramów, tym lepiej dla nas.
Źródła: PubMed.org, Insider.com, healthifyMe.com