Co pić, żeby przyspieszyć metabolizm? Ten napój pij co wieczór

Gdy walczymy z niepotrzebnymi kilogramami wszystko, co pomoże nam w opanowaniu nadmiernego apetytu i w "spaleniu" tłuszczu jest warte uwagi. Co pić przed snem? Warto sięgać po napoje, które nie dostarczą nam dodatkowym kalorii, a przyczynią się do poprawienia metabolizmu.

Wszystko, co jemy lub pijemy, jest przekształcane w glukozę i wykorzystywane przez organizm jako źródło energii. Nadmiar glukozy jest zwykle magazynowany w komórkach tłuszczowych jako rezerwa energetyczna. Efektem są te dodatkowe kilogramy, które tak trudno zrzucić. Gdy chcemy schudnąć musimy spalić tę zmagazynowaną w tkankach glukozę, zwiększając wydatki kaloryczne, na przykład poprzez aktywność fizyczną. Jeszcze istotniejsze jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Ogromny wpływ na liczbę kalorii spalanych przez organizm ma metabolizm, czyli przemiana materii, a dokładniej rzecz ujmując ogół reakcji biochemicznych i przemian energetycznych zachodzących w żywym organizmie.

Istnieje jeszcze pojęcie podstawowej przemiany materii (BMR). Jest to ilość energii spalanej tylko w celu utrzymania funkcji organizmu podczas spoczynku. Stanowi od 50 do 80 proc. zużywanej przez ciało energii. Istnieje wiele czynników wpływających na metabolizm, a tym wiek, płeć, genetyka, masa, wzrost i powierzchnia ciała, masa mięśniowa, hormony, choroby i zażywane leki, aktywność fizyczna, temperatura ciała i otoczenia, stres, sen, nasza dieta, a także nawodnienie organizmu.

Kluczem jest woda

Gdy jesteśmy na diecie odchudzającej najlepszym napojem jest zwykła woda. Ma zero kalorii i zapewnia nam odpowiednie nawodnienie.

- Jeśli czujesz głód, najpierw napij się wody, ponieważ głód jest oznaką odwodnienia - piszą eksperci na łamach czasopisma "Insider".

Eksperci podkreślają, że picie większej ilości wody pomaga w ograniczeniu się do mniejszych porcji jedzenia. Natomiast, gdy nie pijemy wystarczającej ilości wody metabolizm zwalnia. To woda bowiem wspomaga przemianę materii.

- Według badań, wypicie 500 ml wody zwiększyło tempo przemiany materii o 30 proc., przy czym to przyspieszenie zaczyna się w ciągu 10 minut i osiąga szczyt między 30 a 40 minutą po posiłku. Wywołuje ją termogeneza indukowana wodą, w której woda pobudza przemianę materii - czytamy w serwisie healthhifyMe.

Zobacz wideo Czy otyłość mamy wpisaną w genach [NaZdrowie]

Napoje, które pomogą "spalić" tłuszcz

Chociaż nie ma magicznego napoju odchudzającego, niektóre napoje zapewniają uczucie sytości na dłużej, co może pomóc w ograniczeniu wielkości zjadanych porcji lub zniechęcić nas do podjadania między posiłkami. Za promowaniem niektórych napojów, jako dobrych dla odchudzania, przemawiają bardziej doświadczenia zgłaszane przez ludzi niż twarde dane wynikające z badań. Są to jednak napoje niskokaloryczne i ogólnie rzecz biorąc całkiem zdrowe, czemu zatem ich nie spróbować? A jeśli przy okazji spowodują, że stracimy kilka kilogramów, tym lepiej dla nas.

  • Herbata imbirowa - uważa się, że dzięki zawartości związku o nazwie gingerol taki napój działa zbawiennie na zdrowie. Gingerol wykazuje bowiem właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto przyspiesza trawienie pokarmu i opróżnianie żołądka, pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, dzięki temu zapobiega napadom głodu i w efekcie zmniejsza chęć na słodkie przekąski.
  • Herbata cynamonowa - jedno niewielkie badanie sugeruje, że aldehyd cynamonowy, jeden ze składników cynamonu, stymuluje termogenezę, dzięki czemu pomaga organizmowi spalić więcej kalorii.
  • Napar z kozieradki - to zioło bogate w błonnik, który daje uczucie sytości, tłumi apetyt, może więc sprawić, że zapanujemy nad wielkością i ilością zjadanych porcji.
  • Herbata rumiankowa - łagodne zioło, które ma właściwości przeciwzapalne, rozluźniające, oznacza to zatem, że może nam pomóc w zaśnięciu, wspiera też funkcję trzustki i pomaga w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi.

Źródła: PubMed.org, Insider.com, healthifyMe.com

Więcej o: