Co pić na płaski brzuch? Trzy napoje, które mają zbawienny wpływ

Są napoje, które w połączeniu z przemyślaną dietą i wysiłkiem fizycznym, mogą nam pomóc pożegnać się z nadwagą. Chodzi tutaj o napoje, które przyspieszają metabolizm, dają uczucie sytości, pomagają przetrwać napady głodu między posiłkami. To wszystko razem sprzyja utracie wagi. Zatem co pić, aby mieć płaski brzuch?

Zielona herbata, a jeszcze lepiej matcha

Zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów, najbardziej wartościowych napojów, którą w dodatku dobrze jest włączyć do diety odchudzającej. Prozdrowotne działanie zielonej herbaty bierze się z jej bogatego składu chemicznego. Jest źródłem przeciwutleniaczy i witamin takich jak witamina B1, B2, K oraz PP. Liście zielonej herbaty zawierają kofeinę, teofilinę, związki purynowe, lecytynę, kumarynę. Dowiedziono, że regularnie picie zielonej herbaty pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, układ trawienny, a także obniża ryzyko pojawienia się niektórych chorób nowotworowych. Osoby pijące zieloną herbatę mają zwykle niższe ciśnienie krwi i mniejsze ryzyko rozwoju chorób, takich cukrzyca.

Dla nas ważne jest, że zielona herbata jest jednym z najskuteczniejszych napojów wspierających odchudzanie. W kilku badaniach wykazano, że picie zielonej herbaty wspiera proces utraty masę ciała i tkanki tłuszczowej, przy czym podejrzewa się, że jest to zasługa dużych ilości katechin. To przeciwutleniacze, które prawdopodobnie zwiększają spalanie tłuszczu i przyspieszają metabolizm.

Jeszcze lepiej jest wybrać matchę. Jest to rodzaj zielonej herbaty, która zawiera większą ilość katechin niż zielona herbata liściasta. Podkreśla się, że jest bogata w antyoksydanty, wzmacnia odporność organizmu, obniża poziom złego cholesterolu LDL, działa pobudzająco, dzięki czemu skutecznie zastępuje kawę, poprawia koncentrację i pamięć oraz przyśpiesza metabolizm.

Kawa

Kolejnym napojem, który sprzyja odchudzaniu, jest kawa, pita najlepiej bez żadnych dodatków lub tylko z kropla chudego mleka. Nie tylko poprawia nam nastrój i dodaje energii, ale także sprzyja odchudzaniu. Uważa się, że to zasługa kofeiny, ale prawdopodobnie nie jest to cała prawda. Wydaje się, że chodzi tutaj o unikalną kombinację kilku składników napoju (kawa zawiera około 1000 różnych związków, z których nie wszystkie zostały jeszcze odpowiednio przebadane. Zatem ten napój kryje w sobie jeszcze wiele niespodzianek).

Wielu ekspertów ds. żywienia jest zgodnych, że napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, mogą stymulować utratę wagi poprzez zwiększenie metabolizmu i procesu spalania tłuszczu. Picie kawy daje nam też uczucie pełności, dzięki czemu zjadamy potem mniej kalorii. Sugeruje się, że kawa pomaga też w utrzymaniu stabilnej wagi.

- Porównaliśmy dzienne spożycie kawy i napojów zawierających kofeinę między 494 osobami utrzymującymi wagę i 2129 osobami z populacji ogólnej, kontrolując zmienne socjodemograficzne, wskaźnik masy ciała i poziom aktywności fizycznej. Osoby utrzymujące wagę zgłosiły, że spożywają znacznie więcej filiżanek kawy i napojów zawierających kofeinę, w porównaniu z uczestnikami z próby ogólnej. Zatem spożywanie napojów zawierających kofeinę może wspierać utrzymanie utraty wagi - napisali niemieccy naukowcy na łamach czasopisma "Europejski Dziennik Żywienia Klinicznego". Badania prowadzili w 2015 roku.

Zobacz wideo Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia? [NaZdrowie]

Herbata imbirowa

Imbir ma korzystny wpływ na utratę wagi. Odchudzające właściwości imbiru biorą się z jego termogenicznego charakteru. Żywność termogeniczna to taka żywność, która podnosi temperaturę ciała, sprawia, że metabolizm przyspiesza, niosąc ze sobą zwiększone wydatkowanie energii oraz spalanie tłuszczu.

Imbir lekarski to roślina z rodziny imbirowatych, która należy do tej samej rodziny, co kardamon i kurkuma. Zawiera cenną substancję o nazwie gingerol. Jest to fenolowy związek fitochemiczny, który aktywuje receptory przypraw na języku. To właśnie gingerol nadaje imbirowi jego niepowtarzalny smak i zapach. Ten naturalny składnik korzenia imbiru wpływa na motorykę przewodu pokarmowego, przyspieszając przesuwanie się pokarmu w jelitach. Oznacza to, że imbir wspomaga wydajne trawienie i może pomóc przy niestrawności. Dodatkowo zapobiega wzdęciom, ponieważ ogranicza fermentację, zaparcia i inne przyczyny gromadzenia się gazów w jelitach.

Jak wykorzystać imbir? Pokrojony w plasterki może być dodany do zielonej lub czarnej herbaty, napoju na bazie soku z cytryny itp.

Inspiracje

Kluczem jest włączenie do diety odchudzającej napojów niskokalorycznych, które jednak zapewnią nam odpowiednie nawodnienie organizmu. Poniżej wymieniamy kilka napojów, które warto wziąć pod rozwagę. Jakie są ich zalety? Oprócz nikłej zawartości kalorii i korzystnego wpływu na organizm (dzięki składnikom mineralnym i witaminom), takie napoje wspierają proces trawienia i łagodzą wzdęcia.

  • napój z imbirem i cytryną
  • napój z kozieradki
  • napój z wodą kokosową
  • napój z selera
  • napój z pomidorów i limonki
  • napój z miodem i cytryną
  • koper włoski
  • jogurt
  • herbata z mięty pieprzowej i rumianku

Nie zapominajmy o podstawowej opcji, czyli o piciu wody.

Źródła: ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Więcej o: