Chcesz mieć płaski brzuch rano? Zapomnij o tych produktach

Zamiast napojów gazowanych - zwykła woda, zamiast soku owocowego - sok z warzyw, zamiast zielonej czy czarnej herbaty - herbatki ziołowe. Co jeszcze pić pod wieczór, gdy dbamy o talię?

Jakie są sposoby na płaski brzuch? Takie same, jak te, jakie służą zrzuceniu wagi: niewielki deficyt kaloryczny co dnia oraz ćwiczenia. Nie jest możliwe zrzucenie nadmiaru tkanki tłuszczowej tylko w jednym, wybranym punkcie ciała, poprzez dietę itp. Wszystko, co służy naszemu organizmowi, służy też objętości w pasie, czyli brzusznej tkance tłuszczowej. Ponadto to, ile mamy w centymetrów w talii zależy też od takich czynników, jak pora dnia czy też ostatnio zjedzone potrawy.

- Krótsze wahania masy ciała (od kilku dni do 3 tygodni) oscylują wokół 1 do 2 kg. (...) Zakłada się, że te krótkotrwałe wahania wagi są związane z kilkoma czynnikami, takimi jak zawartość jelit, zapasy glikogenu, nietrwałe zapasy białek oraz towarzysząca im woda w organizmie - piszą naukowcy na łamach czasopisma "Physiological Reports".

Co pić wieczorem, żeby mieć płaski brzuch rano?

Nie ma żadnej cudownej mikstury, zapewniającej nam plaski brzuch w jedną noc. Niemniej jednak zachowanie smukłej sylwetki jest zwykle możliwe pod warunkiem, że zwykle trzymamy się pewnych zasad:

- monitorujemy ilość zjadanych i wypijanych kalorii, tak aby utrzymywać lekki deficyt (jednak nie przesadzajmy też z dietą niskokaloryczną, bo wtedy spowolnimy metabolizm, zamiast go przyspieszyć)

- jemy więcej błonnika, zwłaszcza rozpuszczalnego w wodzie (może wiązać się z mniejszą ilością tłuszczu trzewnego, czyli brzusznego, zwiększa uczucie sytości i opóźnia opróżnianie żołądka). Znajdziemy go w sokach warzywnych, na przykład w świeżo wyciskanym soku z marchwi.

- pamiętamy o probiotykach, znajdujących się w takich napojach jak kefir, jogurt, maślanka, kombucha (napój z dodatkiem grzybka herbacianego). Probiotyki to rodzaj pożytecznych bakterii, wspierających mikrobiotę jelit, które mogą odgrywać kluczową rolę w kontrolowaniu wagi. Regularne przyjmowanie probiotyków może zmniejszać ryzyko tycia, jednak w połączeniu z innymi działaniami, takimi jak zmniejszenie kaloryczności potraw itd.

- Spróbujmy koktajli proteinowych, jak radzą eksperci. Zwiększenie spożycia białka może pomóc w redukcji tłuszczu trzewnego, zwłaszcza w połączeniu z dietą o niższej kaloryczności. Kilka badań klinicznych pokazało, że spożywanie większej ilości białka niż zalecana dieta, nie tylko zmniejszawagę, ale także poprawia skład ciała (poprzez zmniejszenie masy tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu masy beztłuszczowej).

Radzi się też, aby do koktajlu białkowego dodać inne bogate w składniki odżywcze i w błonnik składniki, takie jak szpinak, jarmuż lub jagody. W redukcji tłuszczu z brzucha i w kontrolowaniu wagi pomagają też jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a dokładniej dieta bogata w takie produkty jak oliwa z oliwek, orzechy i nasiona.

- Herbatki ziołowe, takie jak z kminku czy kopru włoskiego, pomogą w razie kłopotów ze wzdęciami, co pozwoli nam wstać rano z płaskim brzuchem. Do herbatki można dodać też imbir, który ma pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego.

- Pij wodę zamiast słodkich napoi. Jeśli nie lubisz smaku samej wody, dodaj łyżeczkę miodu czy soku z cytryny do smaku. Ale nie przesadzaj z węglowodanami. Woda może przyspieszyć metabolizm, dać uczucie sytości i pomóc w pozbyciu się zaparć i wzdęć.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Popularny w dietach odchudzających seler ma też działanie... odmładzające!

A czego NIE pić wieczorem?

Jeżeli zależy nam na smuklejszej sylwetce, wieczorem unikajmy napojów gazowanych, soków owocowych, słodkiej herbaty i napojów energetycznych, ponieważ są pełne kalorii i fruktozy. W ten sposób tylko dodamy sobie problemów.

Nie poleca się też picia wieczorem kawy czy herbaty ze względu na obecność kofeiny i teiny, związków, które mogą utrudniać zasypianie. Teina działa podobnie jak kofeina, tyle że nieco słabiej. Pewne ilości tego związku znajdują się w każdym rodzaju herbaty, a więc w czarnej, czerwonej oraz w zielonej (która skądinąd jest świetna na odchudzanie). Teina działa na organizm średnio 4 godziny, a zatem jeśli chcemy zasnąć bez większych problemów, sięgnijmy po herbatę wczesnym popołudniem, a nie tuż przed pójściem do łóżka.

Źródła: Physiological Reports, pub.med.gov, healthline.com, pub.med.gov

Więcej o: