Co pić na czczo, aby szybciej zgubić tłuszcz z brzucha i przyspieszyć metabolizm

Niskokaloryczny napój, taki jak czarna kawa, może przyspieszyć tempo metabolizmu i pomóc w spaleniu tłuszczu, ale tylko w połączeniu ze zdrową strategią odchudzania. Jakie jeszcze inne napoje warto pić na czczo, gdy walczymy o smukłą sylwetkę?

Czarna kawa

Według badań, przeprowadzonych w 2020 roku przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public Health, picie czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć tkankę tłuszczową o około 4 procent. Było to niewielkie badanie, przeprowadzone z udziałem z 126 osób dorosłych z nadwagą i opornością na insulinę. Doświadczenie trwało 24 tygodnie.

Tak naprawdę celem tego badania było sprawdzenie, czy kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Wyniki tego badania nie potwierdziły wpływu kawy na wrażliwość na insulinę (hormon regulujący poziom cukru we krwi). Jednak nieoczekiwanie okazało się, że picie czarnej kawy wiązało się z niewielką co prawda, ale jednak utratą tkanki tłuszczowej.

- Utrata tłuszczu może być spowodowana kofeiną w kawie, która zwiększa metabolizm osoby pijącej, co pozwala spalić więcej kalorii i powoduje redukcję tkanki tłuszczowej - uważa Derrick Johnston Alperet, współautor badania.

Jednak 4 filiżanki kawy dziennie to może być za dużo, zgodnie z aktualną wiedzą. Nadmiar kofeiny u osób z nadwrażliwością źle wpływa na organizm, powodując bóle głowy, drżenie, szybkie bicie serca i problemy żołądkowe (zaleca się 2-3 filiżanki na dzień). Należy też zwrócić uwagę na inne napoje zawierające kofeinę, takie jak herbata, bo liczy się ogólna dzienna dawka kofeiny. W tym wszystkim chodzi jednak o to, że kawa powinna być tylko elementem szerszej strategii zdrowego odżywiania się. 

- Ograniczenie ilości zjadanych kalorii wraz z dobrym programem ćwiczeń, zmieniających skład ciała, jest bardziej skuteczne niż samo picie kawy. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie zniknie szybko tylko po wypiciu kilku filiżanek kawy dziennie - zauważają eksperci.

Napój z octem jabłkowym?

- Picie octu jabłkowego w celu utraty wagi wydaje się nieskuteczne. Czy to działa? - zastanawiają się specjaliści Mayo Clinic (USA).

Zwolennicy picia octu jabłkowego podkreślają, że przynosi wiele korzyści dla zdrowia, a picie niewielkiej ilości lub przyjmowanie suplementu przed posiłkami pomaga ograniczyć apetyt i spalić tłuszcz. Jednak te twierdzenia mają niewielkie poparcie w nauce. Badania nad octem jabłkowym w kontekście utraty wagi nie wykazały konsekwentnie znaczącej i trwałej utraty masy ciała.

- Nie ma magicznego środka na odchudzanie - podkreślają eksperci Mayo Clinic.

Podobnego zdania są naukowcy z Harvardu, którzy nie doszukali się przekonujących dowodów na skuteczność octu jabłkowego w zmniejszaniu wagi ciała.

Z drugiej strony, mamy pewne dowody, że ocet jabłkowy pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, co może mieć pozytywny związek z mniejszą masą ciała (pomaga organizmowi w zrównoważeniu poziomu cukru we krwi po posiłku bogatym w węglowodany, przede wszystkim w skrobię).

Smaczny i zdrowy sok grejpfrutowy

To całkiem niezły napój na początek dnia. Zawiera wodę, a więc nas nawodni, ma witaminy i minerały, a ponadto ten świeżo wyciskany i z cząstkami owoców będzie mieć sporo błonnika. Eksperci wręcz namawiają, aby włączyć grejpfruty do diety redukcyjnej.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pomelo to skarbnica witaminy C. Dlaczego warto je jeść?

A może, po prostu, pić zwykłą wodę?

To nie jest zły pomysł. Nie dość, że woda nie doda nam kalorii, to jeszcze nawodni i ułatwi wypróżnienie. Woda daje też, przynajmniej na chwilę, uczucie pełności, więc mniej potem zjemy. Przegląd kilku różnych badań, przeprowadzony przez badaczy z Meksyku w 2019 roku pokazał, że picie wody zamiast kalorycznych napojów może się wiązać z utratą wagi o około 5 proc. Niestety, były to badania dość ograniczone, jeżeli chodzi o zasięg i czas obserwacji.

Generalna rada brzmi: jeśli czujesz głód, najpierw napij się wody, ponieważ głód jest też oznaką odwodnienia.

- Woda może pomóc nam schudnąć na wiele sposobów. Działa jako naturalny środek tłumiący apetyt, gdy pijesz ją przed jedzeniem. Pomaga organizmowi spalać tłuszcz i wspomaga metabolizm. Odgrywa również ważną rolę w procesie usuwania z organizmu pozostałości przemiany materii. Zwiększenie dziennego spożycia wody to świetny początek, jeżeli marzymy o utracie kilogramów - piszą eksperci "Insidera". 

I na koniec trudna prawda: żadne określone jedzenie lub suplementy nie przyspieszą drastycznie naszego metabolizmu i nie spowodują, że nagle zaczniemy chudnąć. Tutaj potrzebna jest zbilansowana dieta (czyli musimy zjadać mniej kalorii niż spalamy) oraz systematyczna aktywność fizyczna.

Źródła: hsph.harvard.edu, consumer.healthday.com, mayoclinic.org, health.harvard.edu, insider.com

Więcej o: