Ropa pod paznokciem u nóg - co robić? Ważna jest odpowiednia diagnostyka

Ropa pod paznokciem u nóg w kolorze przeźroczystym lub żółtym prawdopodobnie oznacza, że wdała się infekcja. Do najczęstszych przyczyn należy wrastający paznokieć. Sprawdź, co można z tym zrobić.

Ropa pod paznokciem - co robić? Czym jest wrastający paznokieć?

Co robić w przypadku pojawienia się ropy pod paznokciem? Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną tego stanu. Najczęściej występującą dolegliwością, której towarzyszy ropa pod paznokciem jest wrastający paznokieć.

O wrastającym paznokciu mówimy wtedy, gdy fragment paznokcia nie tylko uciska otaczającą skórę, ale też zaczyna ją przebijać i przemieszczać się w jej głąb. Bardzo często takiemu stanu rzeczy towarzyszy infekcja, czyli nadkażenie bakteryjne. Z czasem miejsce staje się czerwone, bolesne i pojawia się płyn.

Ropa pod paznokciem - jak się jej pozbyć? Czym jest zanokcica? 

Jak się pozbyć ropy pod paznokciem? Leczenie zależy od diagnozy. Wrastający paznokieć często jest przyczyną zanokcicy, którą można określić jako dolegliwość wału paznokciowego. Na początku rozwija się odczyn zapalny surowiczy, który z czasem zamienia się w ropę, która zajmuje łożysko paznokcia. Dodatkowo często pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Główną przyczyną zanokcicy jest wniknięcie do organizmu bakterii gronkowców.

Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy objaw chorobowy?

Ropa pod paznokciem - jak usunąć? Co można zrobić przed wizytą u lekarza? 

Jak samodzielnie usunąć ropę pod paznokciem? W przypadku, gdy stan nie jest bardzo zaawansowany, można wypróbować okłady ze spirytusu lub rywanolu. Przy braku poprawy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Ropa pod paznokciem - jaki lekarz będzie odpowiedni? 

Jaki lekarz udzieli nam pomocy w przypadku wystąpienia ropy pod paznokciem? Na początek można wybrać się do podologa, dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze antybiotyk oraz środki antyseptyczne. Gdy pomoc dermatologa lub lekarza od stóp okaże się niewystarczająca, konieczna będzie konsultacja chirurgiczna. Po podaniu znieczulenia miejscowego lekarz otworzy ropnia i usunie jego treść. Zdarza się, że przy tego typu zabiegach płytkę paznokcia usuwa się w całości. 

Ropa pod paznokciem - jak leczyć? Ważna jest odpowiednia diagnostyka 

Jak leczyć ropę pod paznokciem? Terapia zawsze powinna zacząć się od szczegółowej diagnostyki. Warto wiedzieć, że zanokcica bywa mylona z łuszczycą lub nowotworem. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy najpierw wykluczyć inne choroby. 

Ropa pod paznokciem u nóg - profilaktyka 

Czy można uniknąć wrastających paznokci? Zdecydowanie tak, poniżej znajdziesz kilka porad, które warto wcielić w życie: 

  • Zaczynamy od środka. Warto wprowadzić dietę bogatą w witaminę B, cynk, żelazo, krzem. 
  • Unikamy bardzo wąskich butów, ta sama zasada dotyczy skarpet. 
  • Nie obcinamy paznokci zbyt krótko, wystarczy częstszy pedicure.
  • Paznokcie obcinamy na prosto, regulujemy tylko kąciki. 
  • Na koniec należy użyć pilnika i wyrównać nim brzeg paznokcia. 
  • Cążki oraz nożyczki powinny być zdezynfekowane, korzystamy tylko z zaufanych salonów piękności, które nie mają problemu z utrzymaniem higieny. 

Zobacz też: Bruzdy na paznokciach: o czym świadczą? Jak się ich pozbyć?

Więcej o: