Białe plamy na paznokciach to dość częsty widok i zwykle nie stanowi on powodu do wielkiego niepokoju. Specjaliści podkreślają jednak, że kondycja i wygląd paznokci stanowi odzwierciedlenie stanu zdrowia. Niewielkie zmiany w obrębie płytki najczęściej nie są groźne, jednak zdarza się, że są wynikiem błędów żywieniowych. W niektórych przypadkach, wskazują na rozwijającą się chorobę. Jeżeli więc dostrzegasz charakterystyczne białe plamy na paznokciach, nie ignoruj ich.
Zmiany, o których mowa, to leukonychia. Mogą występować pojedynczo, ale zdarza się, że ich skupisko pokrywa niemal całą płytkę paznokcia. Białe plamki przybierają różny kształt - kropek, prążków lub wykwitów poprzecznych. Leukonychia mogą pojawić się na jednym lub na kilku (nawet wszystkich) paznokciach.
W wielu przypadkach, nieestetyczne białe plamki to wynik mikrourazu paznokcia, w przebiegu którego doszło do uszkodzenia łożyska. Bardzo często zdarza się, że w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, z jego wystąpienia. Pierwszym objawem są właśnie charakterystyczne białe zmiany. Taki uraz może powstać w wyniku uderzenia lub przytrzaśnięcia. W przypadku kobiet, częstą przyczyną jest nieumiejętne zdejmowanie akrylowych tipsów.
Jeżeli jednak białe plamy nie pojawiły się wyłącznie na jednym paznokciu, należy podejrzewać inne źródło problemu. Takie zmiany pojawiają się u osób stosujących dietę ubogą w witaminy i minerały. W tym przypadku, wskazują na niedobór następujących składników:
W niektórych przypadkach, białe plamy są objawem chorób paznokci, takich jak:
Białe plamy na paznokciach u nóg mogą natomiast wskazywać na pleśnicę paznokci lub białą powierzchniową grzybicę paznokci.
Należy podkreślić, że tego typu zmiany mogą być objawem choroby niezwiązanej z paznokciami. Zdarza się, że białe plamy na paznokciach u rąk i nóg pojawiają się w przebiegu niewydolności jelit, chorób żołądka, niewydolności nerek, gruźlicy i anemii. Mogą też wskazywać na zatrucie metalami ciężkimi.
Białe plamy na paznokciach powstają bez związku z wiekiem. U dzieci, tego typu zmiany nie należą do rzadkości. Najczęściej są efektem niegroźnych urazów, ale mogą też wskazywać na niedobory witamin i minerałów, jak i stanowić objaw choroby. Nie należy więc lekceważyć ich obecności, zwłaszcza jeżeli pojawiają się na kilku paznokciach.
Leczenie białych plam na paznokciach ma charakter przyczynowy. Oznacza to, że terapia skupia się na wyleczeniu stanu lub podstawowej jednostki chorobowej, która doprowadziła do wystąpienia zmian. Jeżeli plamki powstały w następstwie urazu, znikną samoistnie.
Zobacz też: Bruzdy na paznokciach: o czym świadczą? Jak się ich pozbyć?