Zastrzał: co to jest i jak się go leczy?

Zastrzał to dość częsta przypadłość, która może zdarzyć się każdemu. Jak go leczyć i co zrobić, aby nie przerodził się w poważny problem zdrowotny?

Co to jest zastrzał? Jak może dojść do zakażenia?

Czym jest zastrzał? To rodzaj zapalenia ropnego, które pojawia się zazwyczaj na palcach rąk lub nóg w wyniku ukłucia jakimś zanieczyszczonym narzędziem. Może do niego dojść np. gdy wbije nam się drewniana drzazga lub jeśli podczas manicure ukłujemy się nieodkażonymi cążkami. Zastrzał zazwyczaj nie wymaga skomplikowanych zabiegów leczniczych, jednak nie można go lekceważyć. Zaniedbane zapalenie ropne może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do upośledzenia funkcji dłoni lub stopy. 

Najczęściej występujący typ zastrzału, czyli zastrzał skórny objawia się zaczerwienieniem i opuchlizną opuszka palca. Do tego dochodzi dość intensywny, pulsujący ból, który ma skłonność do nasilania się w nocy. W ostatnim etapie na miejscu stanu zapalnego pojawia się ropna wydzielina

Zastrzał palca: jakie rodzaje zastrzału wyróżniamy?

Zastrzał palca wywołuje infekcję bakteryjną, za którą bardzo często odpowiada gronkowiec złocisty. Wyróżniamy kilka typów zastrzału w zależności od tego w jakiej warstwie skóry powstał:

  • zastrzał skórny jest to najczęściej występujący typ zapalenia; dotyczy opuszki palca, w której stanem zapalnym objęte są wierzchnie tkanki zlokalizowane tuż pod naskórkiem
  • zastrzał podskórny jest to typ zakażenia, gdzie stan zapalny znajduje się nieco głębiej niż w przypadku zastrzału skórnego, jednak wciąż dotyka on tylko warstw podskórnych
  • zastrzał ścięgnisty to dużo poważniejsze zakażenie, które dotyka pochewki ścięgnistej
  • zastrzał stawowy - stan zapalny na tym poziomie powoduje poważne zmiany w stawach, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej
  • zastrzał kostny to najcięższa postać tego typu zakażenia, która atakuje nie tylko układ kostny, ale może doprowadzić do zakażenia całego organizmu.

Co na zastrzał: domowe metody

Co możemy zastosować na zastrzał skórny? Czy można leczyć to schorzenie domowymi metodami? Jeśli stan zapalny dotyczy tylko wierzchnich warstw skóry jest duża szansa, że będą one wystarczające do pozbycie się go. Co zatem na zastrzał nada się w domowych warunkach?

  • soda oczyszczona - jej właściwości są bardzo szerokie; na zastrzał zadziała antyseptycznie - wystarczy przygotować roztwór sody i ciepłej wody, a następnie zamoczyć w nim gazik i zrobić okład
  • równie dobrze sprawdzi się okład z naparu szałwii, która działa antybakteryjnie
  • uczucie bólu złagodzić powinna także kąpiel w roztworze ciepłej wody z szarym mydłem.

Zastrzał: leczenie farmakologiczne

Jeśli stosowanie domowych metod nie przynosi znaczącej poprawy, a objawy nasilają się, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza. W wielu wypadkach bowiem ulgę może przynieść usunięcie ropy. Lekarz w tym celu nacina skórę, a nagromadzona wydzielina znajduje ujście, co przynosi niemal natychmiastową ulgę. 

W przypadku gdy lekarz stwierdzi, że mamy do czynienia z zastrzałem podskórnym, wówczas może zalecić także antybiotykoterapię, gdyż jak wspomniano wcześniej zastrzał powoduje powstanie zakażenia bakteryjnego, do walki z którym najskuteczniejsze są właśnie antybiotyki.

W przypadkach bardziej zaawansowanych zastrzałów (ścięgnistego, stawowego czy kostnego) konieczne są dużo poważniejsze interwencje chirurgiczne, mające na celu usunięcie i oczyszczenie z zalegającej ropy. Po takim zabiegu ręka wymaga czasowego unieruchomienia, a dopełnieniem leczenia zastrzału jest przyjmowanie antybiotyku.

Zobacz wideo Czy można malować paznokcie w ciąży?
Więcej o: