Pękanie paznokci: przyczyny, zapobieganie, leczenie

Pękanie paznokci bywa objawem przejściowego osłabienia organizmu. Czasem jednak to oznaka poważniejszych chorób ogólnoustrojowych lub infekcji. Warto zatem zwrócić się do dermatologa lub lekarza ogólnego po poradę, gdy widzimy znaczne ubytki, paznokcie zmieniły kolor lub są bolesne.

Pękanie paznokci - objawy

Zdrowy paznokieć ma równą bladoróżową powierzchnię bez widocznych przebarwień i spękań. Nasze paznokcie, podobnie jak włosy, są zbudowane z keratyny, czyli białka cechującego się wyjątkową odpornością. Paznokcie pełnią dwie podstawowe funkcje: chronią nasze palce, a jednocześnie służą w przyrodzie po prostu do obrony. Komórki keratyny, z których zbudowany jest paznokieć, powstają w tzw. macierzy. To żywa część paznokcia znajdująca się pod wałem paznokciowym i zakończona obrąbkiem naskórkowym. Widoczna na zewnątrz część to płytka, pod którą znajduje się łożysko, mające za zadanie odżywiać paznokieć. U nasady zaś widoczny jest obłączek w kształcie półksiężyca o jaśniejszym zabarwieniu.

Czasem jednak ta twarda z natury płytka zaczyna nam się łamać lub kruszyć i na paznokciach pojawiają się widoczne spękania. Paznokcie wydają się być jakby miękkie i stają się cieńsze niż zwykle. Pękanie paznokci częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a przyczyny mogą być różnorodne, począwszy od niewłaściwej pielęgnacji, poprzez infekcje i choroby ogólnoustrojowe, aż do normalnych objawów starzenia się organizmu.

Pękanie paznokci - przyczyny związane z wiekiem, stylem życia, a także z zabiegami kosmetycznymi

W miarę jak przybywa nam lat paznokcie stają się coraz bardziej cienkie i łamliwe. Ponadto pękanie paznokci jest częstą dolegliwością osób, które wykonują pracę wymagającą zanurzania rąk w wodzie lub ciągłego mycia rąk. Niestety, zabiegi kosmetyczne także mogą przyczynić się do osłabienia paznokci. Częste malowanie, a następnie usuwanie lakieru środkami chemicznymi na bazie acetonu, osłabia je znacznie. Żelowe ozdoby wymagają stosowania chemikaliów przy ich usuwaniu, zatem mogą negatywnie wpłynąć na twardość płytki paznokcia. Przyczyną pękania może być także zbyt częsty manicure oraz nadużywanie wypełniaczy do modelowania płytek paznokciowych.

Paznokcie niszczą się pod wpływem substancji chemicznych znajdujących się w płynach do czyszczenia, czy mycia naczyń itp. Dłuższa ekspozycja na środki chemiczne nie służy dobremu wyglądowi ani zdrowiu paznokcia.

Zobacz wideo

Pękanie paznokci - niewłaściwe nawyki

Trzeba przede wszystkim przypomnieć tutaj o szkodliwych nawykach, takich jak obgryzanie paznokci (onychofagia). To osłabia płytkę paznokciową i sprzyja jej pękaniu. Nie powinno się także zdrapywać lakieru z paznokci, ale używać do tego celu łagodnych środków zmywających. Paznokcie będą także zdrowsze, jeżeli zadbamy o właściwe usuwanie skórek, najlepiej za pomocą środków złuszczających martwy naskórek.

Pękanie paznokci - jakie choroby objawiają się pękaniem płytki paznokcia?

Za skłonność do pękania płytki odpowiedzialne mogą być infekcje grzybiczne. Pęknięcia lub urazy skóry wokół paznokci sprzyjają wnikaniu patogenów, które atakują płytkę paznokcia. Wśród objawów infekcji grzybicznej znajdują się przebarwienia (paznokcie stają się żółte, białe lub brązowe), pogrubienia oraz właśnie pękanie. Grzybica wymaga leczenia odpowiednimi środkami, należy zatem udać się do lekarza dermatologa po poradę.

Podobnie łuszczyca może wpływać negatywnie na wygląd paznokci i przyczyniać się do ich pękania. Kolejna choroba, mająca wpływ na stan paznokci, to zaburzenia czynności tarczycy, które objawiają się między innymi łamliwością paznokci.

Niedobory żywieniowe to kolejny powód pękania paznokci, a wśród nich niedostateczna podaż żelaza w organizmie lub braki witamin z grupy B, a także dieta niskobiałkowa. Zatem aby przeciwdziałać niedoborom trzeba skorygować swoją dietę i dodać produkty, które będą bogatsze w te właśnie składniki odżywcze. Należy też zwrócić uwagę na ewentualne niedobory witaminy E oraz witaminy A. Są szczególnie potrzebne naszej skórze.

Pękanie paznokci - zapobieganie

Gdy widzimy, że nasze paznokcie mają skłonność do pękania, stosujmy się do kilku zasad, które mogą pomóc nam zapobiec nieprzyjemnym objawom. I tak, dobrze jest unikać długotrwałego moczenia rąk w gorącej wodzie, a po umyciu najlepiej nałożyć na nie środek nawilżający na przykład z witaminą E oraz środek natłuszczający skórę. Do prac domowych można używać rękawic, chroniących przed bezpośrednią stycznością z substancjami myjącymi.

Dobrze jest przycinać paznokcie, gdy są miękkie, na przykład po prysznicu. Wtedy są mniej podatne na obrażenia. Regularne przycinanie paznokci na krótko także pomaga, bowiem dłuższe paznokcie łatwiej pękają. Piłowanie paznokci właściwie sztuka. Pilnik powinien być drobnoziarnisty, a ruchy przy ścieraniu uważne i idące w jednym kierunku. Jeżeli zmywamy lakier za pomocą płynów z acetonem, warto go zmienić na mniej inwazyjny.

Na wygląd paznokci ma wpływ dobrze zbilansowana dieta, zawierająca witaminy z grupy B oraz minerał, w tym żelazo. Czasem trzeba dać też paznokciom odpocząć i zaniechać stosowania paznokci żelowych czy innych środków upiększających.

Pękanie paznokci - leczenie

Jeżeli przyczyną pękania paznokci jest infekcja grzybiczna, musimy podjąć odpowiednie leczenie. Istnieją  żele lub maści oraz pigułki przeciwgrzybiczne, które może przepisać lekarz. W przypadku łuszczycy pomocne jest smarowanie paznokci maścią z witaminą D lub z kortykosteroidami. Dobre rezultaty daje fototerapia, czyli naświetlanie rąk ultrafioletem.

W przypadku infekcji końcówki palców mogą być zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. To z pewnością wymaga wizyty u lekarza, świadczy bowiem o toczącym się stanie zapalnym. Ponadto, jeżeli nasza płytka paznokciowa nie zregeneruje się po mniej więcej dwóch miesiącach stosowania środków zapobiegawczych, także warto powiedzieć o tym lekarzowi.

Więcej o: