Onycholiza (choroba płytek paznokci): przyczyny, objawy, leczenie

Onycholiza jest chorobą dotykającą paznokci, polegającą na odwarstwianiu się płytki paznokciowej od łożyska paznokcia. Płytka paznokciowa zmienia przy tym kolor na biały, żółty lub zielony. Przyczyn onycholizy może być wiele.

Onycholiza (choroba płytek paznokci) - objawy choroby

Do odwarstwienia się płytki dochodzi zazwyczaj od strony tzw. wolnego brzegu paznokcia (zwanego obrąbkiem naskórkowym podpaznokciowym) lub też od jego bocznej części. Może dotyczyć zarówno paznokci i rąk, jak i stóp. Wygląda to tak, że od leżącego bezpośrednio pod paznokciem łożyska paznokcia zaczyna oddzielać się płytka paznokciowa, pozostawiając nierówną granicę pomiędzy różową, zdrową częścią paznokcia a nieprzezroczystą, odbarwioną częścią. Może ona przybierać biały, żółty lub zielony kolor. W miejscu odwarstwienia tworzy się przestrzeń, w której zaczynają gromadzić się masy rogowe i  zanieczyszczenia.

Nie jest to zmiana infekcyjna, jednak nie leczona stanowi ryzyko rozwoju zakażeń. Choroba przebiega bezboleśnie. Dopiero gdy odwarstwienie dociera do macierzy paznokcia, może sprawiać ból, na przykład gdy dojdzie do infekcji lub urazu. Onycholiza może dotyczyć każdego, częściej jednak dotyka kobiet.

Zobacz wideo Czy można malować paznokcie w ciąży?

Onycholiza (choroba płytek paznokci) - przyczyny

Nie zawsze wiadomo, co jest przyczyną choroby. Są dwa rodzaje choroby: onycholiza pierwotna (o nieznanej przyczynie) i onycholiza wtórna.

Zauważa się, że onycholiza pierwotna częściej dotyka osoby, które nadużywają zabiegów kosmetycznych na paznokciach. Robią zbyt częsty manicure, używają agresywniejszych kosmetyków. Ponadto długie paznokcie bywają przyczyną onycholizy ze względu na możliwe częstsze urazy. Onycholiza to także efekt urazów czy długotrwałego nacisku spowodowanego niewygodnym obuwiem, a także różnych deformacji stopy, powodujących nieprawidłowe stawianie nogi podczas chodzenia.

Przyczyny wtórnej onycholizy:

Onycholiza (choroba płytek paznokci) - leczenie

Na początek należy znaleźć przyczynę. Warto odwiedzić dermatologa, aby sprawdził, co może powodować odwarstwienie się paznokcia. Jeżeli przyczyną jest schorzenie ogólnoustrojowe to konieczne jest podjęcie leczenia.

Leczenie zaczyna się od oczyszczenia nieprzylegającej części płytki paznokcia, następnie można nałożyć  preparatów odżywcze i stymulujące. Można też zastosować środki przeciwgrzybiczne, a w przypadku onycholizy paznokci u stów rozważyć użycie specjalnych wkładek ochronnych.

Regeneracja paznokcia u rąk trwa około pół roku, zanim ten nie odrośnie całkowicie. U nóg może to trwać nawet rok. Aby zapobiegać nawrotom choroby należy dbać o paznokcie obcinając je regularnie na krótko, unikać obrażeń i agresywnych kosmetyków i detergentów, w tym rozcieńczalników, zmywaczy do paznokci itp., unikać dłuższego moczenia rąk czy nóg. Można też miejscowo stosować środki przeciwgrzybiczne.

Więcej o: