Jak wyciągnąć drzazgę? Poznaj sposoby na bezpieczne i bezbolesne usuwanie drzazgi ze skóry

Jak wyciągnąć drzazgę? Mały, ostry kawałek drewna czy szkła wbity w skórę może okazać się sporym problemem, niekiedy wymagającym nawet interwencji w gabinecie lekarza. Drzazgę w wielu przypadkach da się jednak usunąć samodzielnie. Przedstawiamy metody na bezpieczne usuwanie drzazgi.

Sposoby na drzazgę

Sposoby na drzazgę pomogą Ci szybko pozbyć się bólu, związanego z wbiciem się w skórę małego fragmentu drewna, szkła, ceramiki, opiłki metalu bądź kolca rośliny. Tkwiąca w ciele drzazga może dawać o sobie znać nie tylko poprzez ból, szczypanie czy pieczenie skóry, ale również pojawiające się obrzęki, zaczerwienienia i guzki. Takiego problemu nie możesz ignorować, bo wbite w dłoń czy stopę ciało obce niekiedy staje się przyczyną powstawania stanów zapalnych. Zdarza się też, że wraz z niewielką drzazgą do organizmu przedostają się też groźne bakterie. Wbitą drzazgę należy czym prędzej usunąć. Możesz zrobić to na kilka sposobów:

  • pęsetą,
  • strzykawką (bez igły),
  • sodą oczyszczoną,
  • ziemniakiem,
  • magnesem (w przypadku opiłków metali czy kawałków żelaza),
  • igłą.

W niektórych przypadkach nie wolno samodzielnie podejmować się usuwania drzazgi. Dotyczy to sytuacji, gdy:

  • ciało obce jest sporych rozmiarów,
  • drzazga wbiła głęboko pod skórę lub paznokieć i jest trudna do usunięcia,
  • ciało obce utkwiło w oku – próby samodzielnego usunięcia drzazgi może zakończyć się nawet utratą wzroku.

Jak wyjąć drzazgę, której nie widać?

Zastanawiasz się nad tym, jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać? W takim przypadku musisz przygotować się na to, że bezbolesne metody nie zdadzą tu egzaminu. Chcąc usunąć niewystającą drzazgę spod naskórka najpierw wysterylizuj igłę, wygotowując ją bądź namaczając w spirytusie. Pamiętaj również o wysterylizowaniu pęsety, którą użyjesz do chwycenia drzazgi. Kiedy masz już przygotowaną igłę, postaraj się ostrożnie odsunąć ostrzem naskórek przy miejscu wbitej drzazgi, a gdy drzazga będzie już widoczna, wyciągnij ją pęsetą. Na koniec przemyj skórę wodę z mydłem.    

W niektórych przypadkach konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem.

Jak wyjąć drzazgę bez igły?

Jak wyciągnąć drzazgę bez igły? Sprawa jest prosta, gdy ciało obce jest dobrze widoczne i można z łatwością chwycić je za pomocą pęsety. Doskonałą pomocą może okazać się również strzykawka (bez igły). Aby pozbyć się dokuczliwego problemu z jej pomocą,  musisz przyłożyć strzykawkę otworem do miejsca, w którym znajduje się ciało obce. Następnie strzykawkę należy docisnąć i pociągnąć tłok – dzięki temu zassana drzazga wysunie się na tyle, aby usunąć ją pęsetą.

Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem?

Szukasz sposobu na to, jak wyciągnąć drzazgę bezboleśnie? Wielce pomocny okaże się ziemniak, którego z pewnością odnajdziesz w swojej kuchni. Ten domowy sposób jest niezwykle skuteczny, a przy tym prosty. Jak zatem wyciągnąć drzazgę ziemniakiem? Obierz ziemniaka i odkrój plasterek, który następnie przyłożysz do miejsca, w którym utkwiła drzazga. Przytrzymaj plasterek ziemniaka kilka minut, jednak postaraj się go nie dociskać. Po tym czasie drzazga powinna sama wysunąć się ze skóry.

Jak wyciągnąć drzazgę – soda

Kolejny sposób na to, jak wyciągnąć drzazgę? Soda oczyszczona również okazuje się niezwykle skuteczna, a co więcej, z jej pomocą możesz również pozbyć się małych drzazg, które weszły pod skórę dość głęboko. Soda, wykazująca działanie ściągające sprawia, że drzazga sama wychodzi ponad powierzchnię skóry, co umożliwia łatwe chwycenie ciała obcego. Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku drewnianych kawałków. Chcąc usunąć drzazgę w ten sposób, przygotuj najpierw papkę z sody i odrobiny wody. Następnie nałóż ją na miejsce, w którym utkwiła drzazga i zakryj plastrem. Zdejmij opatrunek po kilkudziesięciu minutach, po tym czasie drzazgę powinno dać się złapać pęsetą.

Zobacz też: Bruzdy na paznokciach: o czym świadczą? Jak się ich pozbyć?

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów
Więcej o: