Czerniak paznokcia: zwykłe przebarwienie czy zmiana nowotworowa? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Czerniak paznokcia to mniej znana forma najgroźniejszego nowotworu skóry. Powszechnie wiadomo, że czerniak uwidacznia się jako różne znamiona lub pieprzyki na ciele. Może on także przybrać formę ciemnego przebarwienia pod paznokciem. Do złudzenia przypomina przy tym przebarwienia spowodowane uderzeniem lub infekcją bakteryjną.

Czerniak paznokcia: czym jest?

Czerniak paznokcia to typ nowotworu, który jest bardzo podstępny. Wyglądem może przypominać przebarwienie spowodowane urazem mechanicznym lub infekcją bakteryjną. Oprócz charakterystycznych, ciemnych przebarwień w postaci pręg, czerniak paznokcia nie daje żadnych innych objawów. Niezauważony lub nieleczony czerniak podpaznokciowy może rozwinąć się do takiego stopnia, że może powodować o wiele groźniejsze przerzuty do innych części ciała. Pacjenci często poddają się diagnozie za późno, w momencie gdy dochodzi do przerzutów na inne organy. Co ważne, czerniak paznokcia u dzieci może się pojawić równie często jak u dorosłych.

Dziś oparzenie słoneczne, a jutro problem? Na zabójczy efekt czasem czekamy dziesiątki lat, ale w końcu przychodzi... Pieprzyk czy śmiertelnie groźny czerniak? Sprawdż w prosty sposób

Czerniak podpaznokciowy może powstać na skutek czynników, które często dotykają dzieci. Chodzi m.in. o:

Czerniak paznokcia: przerzuty

Ten złośliwy typ nowotworu jest bardzo groźny. Czerniak paznokcia przerzuty może dawać do praktycznie  każdej części ciała. Czerniak podpaznokciowy może spowodować rozwój nowotworu: płuc, do mózgu jak i kości. Czerniak złośliwy paznokcia jest bardzo niebezpieczny i często trudny do zdiagnozowania.

Krwiak paznokcia a czerniak: podstawowe różnice

Czerniak złośliwy paznokcia do złudzenia może przypominać krwiak, który w przeciwieństwie do nowotworu nie jest aż tak groźny. Czerniak podpaznokciowy jest bardzo trudny do rozpoznania, ale w jego ujawnieniu pomocna może być jedna reguła.

Krwiak paznokcia a czerniak: jak rozpoznać? Do rozpoznania czerniaka paznokcia pomocna może być między innymi reguła CUBED. Jest to reguła, dzięki której z łatwością można wykluczyć krwiak podczas diagnozy. Jak ona wygląda? Oto wytyczne reguły:

  • C - czerniak to miejsce o innym kolorze niż reszta skóry,
  • U - oznacza to nic innego jak niepewną diagnozę,
  • B - jest to krwawienie w miejscu czerniaka,
  • E - powiększenie czerniaka lub owrzodzenie miejsca pomimo leczenia,
  • D - jest to opóźnienie w gojeniu powyżej dwóch miesięcy.
Zobacz wideo ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany

Czerniak paznokcia: najczęstsze objawy są bardzo niejednoznaczne

Objawy jakie daje czerniak paznokcia, są na pozór niewinne, bardziej mogą wskazywać na uszkodzenie mechaniczne lub na infekcję bakteryjną niż na czerniaka. Pod płytką paznokcia powstaje ciemne przebarwienie, które do złudzenia może przypominać krwiaka. Początkowe stadium czerniaka przypomina ciemny pasek, który idzie od góry paznokcia aż do naskórka. Może on również przybrać czarną, brązową lub ciemnoniebieską barwę. Zdarzyć się może, że smuga, która powstaje na skutek czerniaka, jest bezbarwna i dopiero w późniejszym stadium choroby przybiera kolor. 

22-latka z Stanów Zjednoczonych miała pieprzyk na policzku. Okazało się, że to czerniak Jak pieprzyki zmieniają się w czerniaka - naukowcy odkryli nowy mechanizm molekularny

Czerniak paznokcia: leczenie. Jak wygląda?

Lekarze mogą mieć problem z wykryciem nowotworu, jakim jest czerniak paznokcia. Leczenie takiego typu schorzenia stanowi dla nich wyzwanie z powodu występowania mało charakterystycznych objawów. Do diagnostyki czerniaka wykorzystuje się wytyczne opracowane przez dra Levita, które stanowią zbiór cech typowych dla nowotworu, jakim jest czerniak podpaznokciowy. Jednymi z takich wytycznych może być wspomniana już reguła CEBUD. Wykorzystywana jest też reguła ABCDEF. Oto jak ona brzmi:

  • A - wiek pomiędzy 50 a 70 rokiem życia,
  • B - występowanie ciemnego śladu w postaci ciemnego prążka o szerokości większej niż 3 mm,
  • C - szybkie rozprzestrzenianie się prążka po całej powierzchni płytki paznokcia,
  • D - lokalizacja występowania: na kciuku, palcu stopy lub palcu wskazującym,
  • E - stopniowe rozprzestrzenianie się zmiany barwnikowej na tkankach wokół paznokcia,
  • F - występowanie czerniaków wśród członków rodziny.

Zobacz też: Stres oksydacyjny - przyczyny powstawania, skutki, leczenie, dieta

Więcej o: