Zdrowe paznokcie charakteryzują się tym, że są różowe i gładkie. Z wiekiem podobnie jak skóra, płytka paznokcia zaczyna się zmieniać. Pojawiają się przebarwienia, bruzdy, a nawet prążki na paznokciach. Warto dokładnie obserwować rozwój wydarzeń w tym obszarze, ponieważ tego typu zmiany mogą być także oznaką choroby. Bruzdy na paznokciach o poprzecznym kształcie mogą mieć charakter nabyty lub wrodzony.
Poprzeczne bruzdy na płytce paznokciowej u rąk to efekt częstego moczenia dłoni w wodzie lub w detergentach. Jak się przed tym uchronić, gdy regularnie zmywamy tony naczyń lub często wybielamy jasne ubrania? Należy po prostu używać rękawiczek. Przyczyną powstawania zmian może być też silny zmywacz do paznokci. Coraz rzadziej usuwamy manicure hybrydowy przy pomocy acetonu, jednak nadal można spotkać tę praktykę w niejednym salonie kosmetycznym. Warto zastanowić się, czy jest to konieczne. Czy przy zdejmowaniu tego popularnego obecnie lakieru nie lepiej byłoby postawić na pilnik i co jakiś czas łagodnie przechodzić do naturalnej opcji, pozostawiając bazę aż do ostatecznego obcięcia.
Zobacz też: Paznokcie hybrydowe - na czym polega i jak wykonać manicure hybrydowy?
- Choroba wieńcowa
- Łysienie plackowate
- Bielactwo
To może być główną przyczyną powstawania bruzd. Nie można wykluczyć także infekcji, dlatego każda zmiana na paznokciach powinna być konsultowana z lekarzem. Takich znaków nie można bagatelizować.
Podłużne zmiany na paznokciach to cecha charakterystyczna osób starszych. Wąskie pionowe paski wskazują na niedobór cynku i magnezu. Ten charakterystyczny kształt na płytce paznokcia bardzo często jest także objawem odwodnienia organizmu. Tych zmian także nie można lekceważyć ponieważ mogą zwiastować problemy w zakresie:
Zbyt intensywne piłowania paznokcia, szczególnie agresywne spiłowywanie hybrydy może skutkować uszkodzeniem płytki. Dokładnie to samo może się stać przy zbyt intensywnym wycinaniu skórek, które zdecydowanie lepiej jest po prostu odsunąć. Domowe zestawy do hybrydy zawierają dedykowane drewniane patyczki. U kosmetyczki ta zasada może uchronić nas przed zakażeniem bakteryjnym.
Przyczyną takich zmian może okazać się grzybica paznokci, która z kolei może mieć swoje konotacje z obniżoną odpornością organizmu, a nawet chorobą nowotworową. Zanim zaczniemy panikować zawsze warto najpierw przyjrzeć się obuwiu, które nosimy. Niewygodne, zbyt płytkie buty mogą powodować stały nacisk w okolicach palców. Dodając do tego kilka godzin oraz wysoką temperaturę powietrza może się okazać, że to jest właśnie główna przyczyna nierównej płytki na paznokciach. W skrajnych przypadkach, gdy ucisk jest naprawdę duży mogą pojawić się nawet czarne kreski na paznokciach, które koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem i jak najszybciej zmienić obuwie. Najczęstszą przyczyną czarnych kresek na paznokciach dłoni lub stóp są urazy mechaniczne. Lekarz powinien zdecydowanie obejrzeć te zmiany ze względu na ryzyko problemów z krążeniem krwi lub zakrzepicą.