Bruzdy na paznokciach: o czym świadczą? Jak się ich pozbyć?

Bruzdy na paznokciach mogą budzić nasz niepokój. Z jednej strony, mogą sugerować problemy z uszkodzeniami paznokcia, z drugiej mogą być objawem problemów w naszym organizmie. Co warto o nich wiedzieć?

Poprzeczne bruzdy na paznokciach. O czym świadczą?

Zdrowe paznokcie charakteryzują się tym, że są różowe i gładkie. Z wiekiem podobnie jak skóra, płytka paznokcia zaczyna się zmieniać. Pojawiają się przebarwienia, bruzdy, a nawet prążki na paznokciach. Warto dokładnie obserwować rozwój wydarzeń w tym obszarze, ponieważ tego typu zmiany mogą być także oznaką choroby. Bruzdy na paznokciach o poprzecznym kształcie mogą mieć charakter nabyty lub wrodzony. 

Poprzeczne bruzdy na płytce paznokciowej u rąk to efekt częstego moczenia dłoni w wodzie lub w detergentach. Jak się przed tym uchronić, gdy regularnie zmywamy tony naczyń lub często wybielamy  jasne ubrania? Należy po prostu używać rękawiczek. Przyczyną powstawania zmian może być też silny zmywacz do paznokci. Coraz rzadziej usuwamy manicure hybrydowy przy pomocy acetonu, jednak nadal można spotkać tę praktykę w niejednym salonie kosmetycznym. Warto zastanowić się, czy jest to konieczne. Czy przy zdejmowaniu tego popularnego obecnie lakieru nie lepiej byłoby postawić na pilnik i co jakiś czas łagodnie przechodzić do naturalnej opcji, pozostawiając bazę aż do ostatecznego obcięcia. 

Zobacz też: Paznokcie hybrydowe - na czym polega i jak wykonać manicure hybrydowy?

Bruzdy na paznokciach - objaw choroby

  • Poprzeczne bruzdy na paznokciach to także wyraźny sygnał, że w naszym  życiu jest za dużo stresu. Organizm często z różnych stron wysyła nam znaki, że pora zwolnić lub całkiem wyeliminować stresogenny czynnik. Czasami ze względu na pracę i zobowiązania finansowe nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień osiągnąć Zen. Należy jednak pamiętać, że z pomocą zawsze przychodzi sport: bieganie, gimnastyka, jazda na rowerze, a nawet spacery. Aktywność fizyczna skutecznie obniża poziom stresu w organizmie. 
  • Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą być też objawem stanu chorobowego z którym nasz organizm aktualnie się zmaga:

         - Choroba wieńcowa

         - Łysienie plackowate

         - Bielactwo 

To może być główną przyczyną powstawania bruzd. Nie można wykluczyć także infekcji, dlatego każda zmiana na paznokciach powinna być konsultowana z lekarzem. Takich znaków nie można bagatelizować.

Podłużne bruzdy na paznokciach - przyczyny:

Podłużne zmiany na paznokciach to cecha charakterystyczna osób starszych. Wąskie pionowe paski wskazują na niedobór cynku i magnezu. Ten charakterystyczny kształt na płytce paznokcia bardzo często jest także objawem odwodnienia organizmu. Tych zmian także nie można lekceważyć ponieważ mogą zwiastować problemy w zakresie: 

  • Układu krążenia 
  • Układu pokarmowego 
  • Niedoczynności tarczycy 
  • Łuszczycy 
  • Zaburzeń hormonalnych

Bruzdy na paznokciach czy manicure może je osłabić?

Zbyt intensywne piłowania paznokcia, szczególnie agresywne spiłowywanie hybrydy może skutkować uszkodzeniem płytki. Dokładnie to samo może się stać przy zbyt intensywnym wycinaniu skórek, które zdecydowanie lepiej jest po prostu odsunąć.  Domowe zestawy do hybrydy zawierają dedykowane drewniane patyczki. U kosmetyczki ta zasada może uchronić nas przed zakażeniem bakteryjnym. 

Bruzdy na paznokciach u stóp

Przyczyną takich zmian może okazać się grzybica paznokci, która z kolei może mieć swoje konotacje z obniżoną odpornością organizmu, a nawet chorobą nowotworową. Zanim zaczniemy panikować zawsze warto najpierw przyjrzeć się obuwiu, które nosimy. Niewygodne, zbyt płytkie buty mogą powodować stały nacisk w okolicach palców. Dodając do tego kilka godzin oraz wysoką temperaturę powietrza może się okazać, że to jest właśnie główna przyczyna nierównej płytki na paznokciach. W skrajnych przypadkach, gdy ucisk jest naprawdę duży mogą pojawić się nawet czarne kreski na paznokciach, które koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem i jak najszybciej zmienić obuwie. Najczęstszą przyczyną czarnych kresek na paznokciach dłoni lub stóp są urazy mechaniczne. Lekarz powinien zdecydowanie obejrzeć te zmiany ze względu na ryzyko problemów z krążeniem krwi lub zakrzepicą. 

Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o: