Paznokcie hybrydowe - na czym polega i jak wykonać manicure hybrydowy?

Paznokcie hybrydowe, czyli tzw. manicure hybrydowy, to metoda stylizacji paznokci, która w ostatnich latach zyskała i stale zyskuje na popularności. Jest to prosty sposób na trwałe, piękne i zadbane paznokcie w stosunkowo niskiej cenie. Paznokcie hybrydowe wykonywane są w salonach kosmetycznych, ale coraz więcej pań zaopatruje się w sprzęt do ich zrobienia i stylizuje swoje paznokcie w domowym zaciszu. Samo wykonanie manicure hybrydowego jest dosyć proste, a efekt utrzymuje się około 2-3 tygodni.

Paznokcie hybrydowe - akcesoria do wykonania manicure

Do wykonania paznokci hybrydowych niezbędny jest podstawowy sprzęt oraz profesjonalne, przeznaczone do tego lakiery do paznokci. Istotą paznokci hybrydowych jest ich szybkie utwardzanie za pomocą promieni ultrafioletowych, wobec czego do zrobienia manicure niezbędna jest lampa UV lub UV LED, emitująca ten rodzaj promieni. Podstawowy zestaw do wykonania paznokci hybrydowych zawiera ponadto:

  • bazę (warstwę podkładową),
  • top (warstwę wykończającą),
  • lakier hybrydowy,
  • aceton,
  • odtłuszczacz,
  • waciki bezpyłowe,
  • bloczek polerski,
  • inne akcesoria do stylizacji paznokci, nadawania im kształtu, takie jak pilniki, cążki do obcinania skórek czy radełka.

Jak zrobić paznokcie hybrydowe?

Przed wykonaniem manicure hybrydowego należy przygotować płytkę, poprzez nadanie jej kształtu, a także odsunięcie i wycięcie skórek. Paznokci hybrydowych nie można wykonywać na innym lakierze do paznokci, dlatego przed rozpoczęciem manicure należy usunąć pozostałości po poprzedniej stylizacji. Po przygotowaniu płytki można przejść do właściwej części robienia tzw. hybrydy. Procedurę trzeba rozpocząć od zmatowienia płytki przy pomocy bloczka polerskiego, a następnie jej odtłuszczenia specjalistycznym preparatem, tzw. odtłuszczaczem.

Co istotne, producenci w instrukcjach na temat wykonywania paznokci hybrydowych bardzo często zamieniają kolejność tych czynności - niektórzy zalecają uprzednie odłuszczenie paznokci, a następnie zmatowienie płytki, inni radzą wykonać te czynności w odwrotnej kolejności. Należy pamiętać, że obydwa etapy są niezwykle ważne, ponieważ wpływają na trwałość efektu. Odtłuszczenie płytki wykonuje się przy pomocy wacików bezpyłowych - klasyczne waciki mogą bowiem pozostawiać kłaczki i pył na płytce paznokcia, które zmniejszą przyczepność hybrydy, a także spowodują powstanie nieestetycznych wybrzuszeń.

Po przygotowaniu w opisany sposób paznokci, na płytkę należy nałożyć warstwę podkładową, czyli tzw. bazę, a następnie utwardzić ją w lampie. Procedurę tę należy wykonywać bardzo ostrożnie i dokładnie, ponieważ, pomimo, iż baza jest przezroczysta, warunkuje miejsce, w którym rozleje się później lakier. Jeżeli baza została naniesiona na skórę wokół paznokcia, nawet dokładne naniesienie lakieru, które jest kolejnym etapem, może nie zapobiec w rozprzestrzenianiu się go poza płytkę. Liczba warstw lakieru hybrydowego zależna jest od potrzeb - zwykle wystarczą 2 warstwy, aby uzyskać stuprocentowe pokrycie, jednakże w przypadku lakierów o kolorze białym lub czarnym, dwie warstwy mogą się okazać niewystarczające. Co ważne, każdą warstwę lakieru hybrydowego należy oddzielnie utwardzić w lampie UV.

Ostatnim etapem wykonywania paznokci hybrydowych jest nałożenie na uprzednio utwardzone preparaty topu, czyli warstwy wykończającej. Top powoduje spojenie się warstw, nabłyszczenie ich, a także ma największy wpływ na trwałość efektu. Warstwę topu nakłada się jeden raz, jednakże należy ją utwardzić dwukrotnym naświetleniem przez lampę. Po wykonaniu powyższych czynności, płytkę trzeba ponownie potraktować odtłuszczaczem, aby usunąć z niej klejącą się warstwę.

Powyższa instrukcja dotyczy najprostszego, domowego sposobu wykonania paznokci. Procedura ta może się jednak wydłużyć, ponieważ czasami konieczne jest nadbudowanie płytki przy pomocy specjalnych żelów czy przedłużenie paznokci. Kobiety często wykonują wzorki na paznokciach, co znacznie wydłuża cały proces. Im bardziej wzorzyste mają być paznokcie, tym czas wykonania manicure się wydłuża, powiększa się także lista niezbędnych akcesoriów. 

Do usunięcia manicure hybrydowego w warunkach domowych stosuje się aceton, w salonach kosmetycznych specjalne frezarki. 

Paznokcie hybrydowe - cena

Cena paznokci hybrydowych zależna jest od wielu czynników. Podstawowym, który warunkuje koszt tego rodzaju manicure, jest liczba wzorów, sposób ich wykonania, a także to, czy paznokcie mają być tylko pomalowane, czy również przedłużane. W przypadku wykonania wszystkich opcji, koszt standardowego manicure hybrydowego może wzrosnąć nawet 3-krotnie.

Ponadto, na cenę paznokci hybrydowych ma wpływ to, gdzie i kto je wykonuje. Jeżeli usługa wykonana jest w salonie kosmetycznym, zwykły manicure hybrydowy może kosztować od około 80 do 120 zł, ale zależne jest to również od lokalizacji. Wiele kobiet wykonuje manicure hybrydowy klientkom w domu i wówczas cena jest zwykle niższa. Najtaniej jest robić paznokcie samemu, ponieważ po kilku razach, koszt podstawowych akcesoriów się zwraca.

Czy można malować paznokcie w ciąży?

Czy "hybryda" jest bezpieczna dla paznokci?

Jak zawsze - wszystko zależy od indywidualnych warunków. Są osoby, które bardzo sobie chwalą manicure hybrydowy, jako trwalszą alternatywę dla tego tradycyjnego. Utrzymują, że jest zdrowszy dla paznokci, bo nie naraża ich na częstsze zmywanie lakieru, a przez to kontakt z niekoniecznie dobrym dla płytki zmywaczem.

Niektóre panie zwracają jednak uwagę na konieczność naświetlania rąk promieniami UV oraz na dość agresywną dla delikatnych paznokci formą zdejmowania lakieru (intensywne nasączanie acetonem lub frezarką). Te zabiegi mogą w niektórych przypadkach prowadzić do osłabienia płytki paznokcia, a w konsekwencji rozdwajania i pękania.

Więcej o: