Zanokcica: przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zanokcica to bakteryjna choroba wału paznokciowego, która nieleczona może doprowadzić do zejścia paznokcia lub zaburzenia jego wzrostu. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać oraz jak jej zapobiegać, by nie narazić się na tę niezbyt przyjemną dolegliwość.

Co to jest zanokcica? Podstawowe informacje

Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co to jest zanokcica. Otóż jest to choroba dotycząca wału paznokciowego, czyli tego fałdu skóry, który otacza paznokieć. Wywołuje ją zakażenie bakteryjne, które zwykle powoduje pojawienie się pod paznokciem nacieku zapalnego bądź ropnia. Zanokcicę wywołuje wniknięcie do organizmu bakterii, najczęściej bakterii gronkowca (głównym winowajcą jest zazwyczaj gronkowiec złocisty Staphylococcus aureus), paciorkowców lub bakterii gram ujemnych (w szczególności pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa). Czasami zanokcicę może wywołać wirus opryszczki (HSV), w rzadkich przypadkach może ona wynikać z przyczyn jatrogennych, np. gdy u pacjenta stosowane są retinoidy.

Ropne zapalenie wału paznokciowego, czyli tkanek otaczających paznokieć, może zaatakować zarówno paznokcie u rąk, jak i u nóg. Czasem dotyczy tylko jednego paznokcia, czasem zaś może objąć kilka palców jednocześnie. Powstaniu zanokcicy sprzyjają głównie urazy naskórka czy wału paznokciowego, mogące wystąpić podczas:

 • obcinania paznokci,
 • wycinania skórek,
 • innych zabiegów pielęgnacyjnych,
 • obgryzania paznokci i skórek,
 • prac domowych,
 • prac remontowych.

Przyczynami zanokcicy mogą być też: brak higieny, wrastające paznokcie czy powstanie mikrourazów skóry, przez które drobnoustroje chorobotwórcze wnikają do organizmu. Zanokcica może mieć też poważniejsze przyczyny. Są nimi zwłaszcza schorzenia endokrynologiczne oraz przyjmowanie niektórych leków, na przykład immunosupresyjnych.

Zastrzał to zakażenie bakteryjne w okolicy palca, które objawia się m.in. zaczerwienieniem dookoła rany, obrzękiem i silnym bólem, nasilającym się szczególnie w nocy Zastrzał: co to jest i jak się go leczy?

Jak rozpoznać, że dotknęła nas choroba – zanokcica paznokci?

Warto poznać objawy, jakie mogą świadczyć o tym, że na naszych palcach pojawiła się choroba: zanokcica paznokci. Jeśli zauważysz u siebie następujące objawy:

 • obrzęk wału paznokciowego,
 • zaczerwienienie i ból wału paznokciowego,
 • powstawanie pęcherzy wypełnionych ropą (wyciekającą z wału paznokciowego pod wpływem ucisku),
 • łuszczenie się skóry wokół zmian,
 • posinienie paznokcia i okolicznych tkanek,

to najprawdopodobniej dotknęła cię właśnie zanokcica. Silny ból odczuwany przy dotykaniu opuchniętego, silnie zaczerwienionego miejsca oraz widok rany dla doświadczonego lekarza będą wystarczającymi przesłankami do postawienia diagnozy. Czasami może być konieczne zlecenie dodatkowych badań laboratoryjnych, dzięki którym lekarz określi rodzaj zakażenia, a także wrażliwość danego drobnoustroju na leki.

Zanokcica paznokcia – jak jej zapobiegać?

Aby zanokcica paznokcia nie stała się naszym zmartwieniem, warto poznać podstawowe sposoby zapobiegania temu schorzeniu. Najważniejsza jest prawidłowa higiena i dezynfekcja dłoni i stóp, uważne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków, służących ochronie zdrowia.

Aby zapobiec zanokcicy, należy:

 • często myć ręce, dbać o higienę dłoni i stóp,
 • po umyciu rąk i stóp starannie wycierać przestrzenie między palcami,
 • jeśli mamy problem z poceniem się – warto smarować czyste stopy kremem do stóp potliwych,
 • pielęgnację paznokci najlepiej powierzać specjalistom,
 • nie wycinać samodzielnie skórek wokół paznokci – bezpieczniejsze będzie odsunięcie ich specjalną szpatułką, bądź rogiem wilgotnego ręcznika,
 • podczas samodzielnych zabiegów pielęgnacyjnych delikatnie obchodzić się zarówno z płytką paznokcia, jak i skórą wokół niego,
 • nie obgryzać paznokci, nie oddzierać zadartych skórek,
 • regularnie dezynfekować narzędzia, których używamy do pielęgnacji paznokci,
 • do prac domowych, napraw czy prac w ogrodzie warto zakładać rękawice, które uchronią palce przed urazami,
 • dbać o nawilżenie skóry dłoni i stóp oraz paznokci, by zmniejszyć ryzyko zadzierania się skórek.

Coraz częściej w przypadku grzybicy paznokci stosowana jest terapia laserowa. Zdjęcie ilustracyjne Grzybica paznokci: przyczyny, objawy i leczenie

Zanokcica: leczenie schorzenia

Gdy jednak mimo dbałości o higienę i odpowiedniej pielęgnacji paznokci dotknie nas zanokcica, leczenie warto rozpocząć jak najwcześniej. W leczeniu objawowym pomoże ciepła kąpiel w wodzie z szarym mydłem. W ten sposób nie tylko złagodzimy stan zapalny, ale również odczujemy znaczącą ulgę. Połączenie wody i szarego mydła ma działanie przeciwobrzękowe i pomaga w samoistnym usuwaniu się ropy we wczesnym stadium choroby. Należy również udać się do lekarza POZ, dermatologa, podologa lub chirurga. W przypadku, gdy zanokcica ma podłoże bakteryjne, może być konieczne chirurgiczne nacięcie i drenaż ropnia. Wdrażane jest w takich przypadkach leczenie antybiotykami – miejscowo bądź doustnie. W postaci przewlekłej zanokcicy konieczna jest nie tylko antybiotykoterapia, ale również podawanie leków przeciwgrzybiczych. Natomiast jeśli zanokcicę wywołał wirus, należy jak najszybciej wdrożyć leki przeciwwirusowe. Warto pamiętać, że im wcześniej zaczniemy leczyć chorobę, tym łagodniej ją przejdziemy i tym krótszy będzie czas leczenia.

Zobacz wideo Czy można malować paznokcie w ciąży?
Więcej o: