Domowe sposoby na refluks. Jak złagodzić nieprzyjemne objawy choroby?

Domowe sposoby na refluks pozwolą szybko uporać się z nieprzyjemnym uczuciem palenia w przełyku. Warto jednak pamiętać, że leczenie domowe ma charakter wyłącznie objawowy, co oznacza, że nie wpływa na przyczynę występowania dolegliwości. Mając to na uwadze, należy je traktować wyłącznie jako środek wspomagający dla właściwej terapii.

Domowe sposoby na zgagę i refluks. Jak sobie radzić z uczuciem pieczenia?

Domowe sposoby na refluks przynoszą ulgę w dolegliwościach, ale nie rozwiązują problemu, który zazwyczaj ma głębsze podłoże. Refluks żołądka (refluks żołądkowo-przełykowy) to choroba wywołana zaburzeniem funkcji dolnego zwieracza przełyku, w przebiegu której dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Skutkuje to wystąpieniem nieprzyjemnego pieczenia i palenia.

Należy jednak podkreślić, że zgaga nie jest jedyną konsekwencją choroby refluksowej, która w dłuższej perspektywie może wywoływać poważne konsekwencje. Refluks może mieć też charakter fizjologiczny. W takiej sytuacji, zarzucanie treści żołądkowej najczęściej jest rezultatem spożycia zbyt obfitego i/lub tłustego posiłku. Co pić na refluks? Poniżej wymieniamy najskuteczniejsze domowe sposoby.

  • W doraźnym łagodzeniu zgagi towarzyszącej chorobie refluksowej, sprawdzi się chude mleko. Wypicie szklanki tego napoju na jakiś czas zobojętni kwasy żołądkowe, co przyniesie wyraźną ulgę. Trzeba jednak podkreślić, że ta metoda nie sprawdzi się u wszystkich osób. Wynika to z faktu, że w trakcie trawienia tłuszczów, białka i cukrów, organizm pobudza produkcję soków trawiennych. 
  • Dobre efekty przyniesie kisiel z siemienia lnianego, który osłoni ściany przełyku i żołądka. Oprócz tego, nasiona lnu wykazują działanie przeciwzapalne i zawierają błonnik pokarmowy. Aby przygotować kisiel, należy gotować nasiona lnu przez kilkanaście minut, a następnie - odstawić do wystygnięcia. 
Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)
  • Skuteczną metodą walki ze zgagą jest też żucie plasterka imbiru. Ta roślina wykazuje cenne właściwości przeciwzapalne, łagodzi ból i wspomaga trawienie, więc świetnie sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, także zgagi. Alternatywnie, można przygotować napar z imbiru.
  • Dużą skuteczność w łagodzeniu objawów refluksu wykazują też migdały. Wykazują odczyn zasadowy, dzięki czemu skutecznie neutralizują nadmiar kwasu żołądkowego. Zjedzenie kilku migdałów po posiłku może zapobiec wystąpieniu uporczywego pieczenia. Tak samo zadziała soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę proszku w szklance wody i wypić powstałą mieszankę. 

Należy jednak pamiętać, że domowe leczenie refluksu polega przede wszystkim na zapobieganiu występowania jego objawów. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty, których spożycie prowadzi do zaostrzenia objawów choroby. Dania smażone i pieczone warto zastąpić gotowanymi i duszonymi. Niewskazane jest spożywanie pieczywa razowego, grubych kasz, sosów na zasmażkach, wywarów z mięsa, alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Jaka herbata przy refluksie może być traktowana jako alternatywa? Ziołowa, najlepiej z rumianku, lukrecji, melisy lub imbiru. 

Domowe sposoby na refluks u dzieci

W przypadku dzieci, nie można mieć pewności, czy refluks ma podłoże fizjologiczne czy patologiczne. Wszelkie objawy choroby refluksowej u najmłodszych trzeba skonsultować z lekarzem. Wynika to z faktu, że w przypadku dzieci, znacznie łatwiej o poważne podrażnienie delikatnej błony śluzowej przełyku. 

Zobacz też: Refluks żołądka: objawy, przyczyny. To zwykła dolegliwość, czy poważne schorzenie?

Więcej o: