Domowe sposoby na refluks przynoszą ulgę w dolegliwościach, ale nie rozwiązują problemu, który zazwyczaj ma głębsze podłoże. Refluks żołądka (refluks żołądkowo-przełykowy) to choroba wywołana zaburzeniem funkcji dolnego zwieracza przełyku, w przebiegu której dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Skutkuje to wystąpieniem nieprzyjemnego pieczenia i palenia.
Należy jednak podkreślić, że zgaga nie jest jedyną konsekwencją choroby refluksowej, która w dłuższej perspektywie może wywoływać poważne konsekwencje. Refluks może mieć też charakter fizjologiczny. W takiej sytuacji, zarzucanie treści żołądkowej najczęściej jest rezultatem spożycia zbyt obfitego i/lub tłustego posiłku. Co pić na refluks? Poniżej wymieniamy najskuteczniejsze domowe sposoby.
Należy jednak pamiętać, że domowe leczenie refluksu polega przede wszystkim na zapobieganiu występowania jego objawów. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty, których spożycie prowadzi do zaostrzenia objawów choroby. Dania smażone i pieczone warto zastąpić gotowanymi i duszonymi. Niewskazane jest spożywanie pieczywa razowego, grubych kasz, sosów na zasmażkach, wywarów z mięsa, alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Jaka herbata przy refluksie może być traktowana jako alternatywa? Ziołowa, najlepiej z rumianku, lukrecji, melisy lub imbiru.
W przypadku dzieci, nie można mieć pewności, czy refluks ma podłoże fizjologiczne czy patologiczne. Wszelkie objawy choroby refluksowej u najmłodszych trzeba skonsultować z lekarzem. Wynika to z faktu, że w przypadku dzieci, znacznie łatwiej o poważne podrażnienie delikatnej błony śluzowej przełyku.
Zobacz też: Refluks żołądka: objawy, przyczyny. To zwykła dolegliwość, czy poważne schorzenie?