Siemię lniane na żołądek. Jak przygotować leczniczy wywar?

Siemię lniane na żołądek to rozwiązanie znane od wielu pokoleń. Dawniej wykorzystywanie zasobów, którymi obdarza nas natura, było naturalnym krokiem podejmowanym przez ludzi. Wraz z poszerzającym się dostępem do leków i innych wyrobów medycznych, wiedza ta zaczęła zanikać w codziennym użytku. Nie wiele osób pamięta już, że nasze babcie wykorzystywały siemię lniane na nieżyt żołądka.

Siemię lniane na żołądek. Kiedy je stosować?

Siemię lniane na żołądek wykorzystywane może być na wiele sposobóe. Samo siemię to płaskie nasiona lnu. Były wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy od lat i wciąż z powodzeniem pomagają ludziom. Siemię nie posiada bezpośrednich właściwości przeciwbólowych, jednakże może przynosić ulgę w bólu spowodowanym przez uszkodzenia żołądka. Na przykład można wykorzystać siemię lniane na nadżerki żołądka i wrzody. Nie zaleca się jednak stosowania surowego siemienia lnianego, ponieważ może ono zawierać toksyny, które mogłyby nam zaszkodzić. Dlatego, zanim zdecydujemy się na używanie go, zwłaszcza przez dłuższy okres, warto najpierw dowiedzieć się co nieco o siemieniu lnianym i o tym jak przygotować na żołądek lecznicze napary oraz inne pomocne jego formy. 

Siemię lniane: jak przygotować na żołądek?

Wiemy już, że możemy stosować siemię lniane na żołądek. Sposób przygotowania różni się, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Musimy zastanowić się również, jaki mamy cel w spożywaniu siemienia.

W przypadku podrażnień żołądka będziemy potrzebować jednej łyżki siemienia lnianego, którą należy zalać połową szklanki letniej wody i powoli gotować pod przykryciem przez 15 minut. Schłodzony wywar należy odcedzić i pić po pół szklanki rano i wieczorem. Smak lnu jest bardzo neutralny, więc jeżeli pijemy len dla jego właściwości trawiennych, możemy przygotować go jako dodatek do smoothie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zmielenie ziaren lnu, aby wchłanialność była jak najlepsza. Pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, sięgając po siemię lniane na żołądek. Zawiera ono dużo błonnika i jeżeli nie połączymy spożywania go z odpowiednim nawadnianiem organizmu, może on wywołać nieprzyjemne zaparcia, co byłoby efektem przeciwnym do zamierzonego.

Siemię lniane na ból żołądka: domowy specyfik w niskiej cenie

Skoro wiemy już jak parzyć siemię lniane na żołądek oraz na jakie dolegliwości możemy go stosować, warto omówić pozostałe właściwości tych wyjątkowych nasion. Siemię lniane jest bogate w błonnik. Ta cecha sprawia, że może pomóc nam pozbyć się kłopotliwych zaparć. Siemię lniane zawiera również kwasy omega 3, które należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Spożycie ich w codziennej diecie jest niezbędne, a niewiele produktów spożywczych, które trafiają na nasze talerze na co dzień, zawiera kwasy omega 3. Badania pokazały, że siemię lniane na żołądek pomaga obniżyć poziom trójglicerydów oraz cholesterolu.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

Siemię lniane na zapalenie żołądka

Osoby cierpiące na:

  • zapalenie żołądka,
  • nieżyt żołądka
  • choroby wrzodowe 

powinny wiedzieć w jakiej bezpiecznej dla nich formie mogą przyjmować siemię lniane na żołądek. Siemię lniane na nadżerki żołądka, choroby wrzodowe oraz inne dolegliwości żołądkowe przygotowuje się w naprawdę prosty sposób. Jak parzyć siemię lniane na żołądek? Należy wykonać napar z siemienia. Na kilka godzin przed zastosowaniem, musimy zmiksować siemię lniane, a następnie zalać je gorącą wodą. Pozostawiamy do czasu, aż wydobędzie się z niego leczniczy kleik. W takiej postaci popijamy kilka razy dziennie między posiłkami oraz przed snem tak, aby kleik ten powlekał cały przewód pokarmowy i osadził się na ściankach żołądka. Ostatnia dawka danego dnia powinna mieć miejsce co najmniej dwie godziny po ostatnim posiłku. W taki sposób wykorzystamy wszystkie właściwości lecznicze, jakie ma siemię lniane na zapalenie żołądka.

Siemię lniane na nieżyt żołądka

Nieżyt żołądka to innymi słowy katar żołądka lub grypa żołądkowa. W trakcie choroby nasz żołądek jest narażony na agresywne działanie kwasów trawiennych. Śmiało można wykorzystać siemię lniane na ból żołądka spowodowany tą dolegliwością. W łupinie nasiennej lnu znajdują się duże ilości śluzu, który powleka cienką warstwą błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, osłaniając je. Do złagodzenia objawów można w prosty sposób wykorzystać siemię lniane. Jak przygotować siemię na nieżyt żołądka? Napar z siemienia lnianego warto stosować od samego początku choroby do momentu ustania wszystkich objawów. Należy przy tym pamiętać, aby stosować dawki zgodne z zaleceniami producenta, które zazwyczaj możemy znaleźć na opakowaniu.

Zobacz też: Len - zastosowanie i właściwości lecznicze lnu

Więcej o: