Refluks żołądka: objawy, przyczyny. To zwykła dolegliwość, czy poważne schorzenie?

Refluks żołądka, a dokładniej refluks żołądkowo-przełykowy to cofanie się treści żołądkowej w kierunku przełyku. Typowe objawy refluksu to m.in: zgaga, nudności, kwaśny posmak w ustach. Jakie są przyczyny refluksu, jak sobie z nim radzić?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Refluks to dolegliwość, która może pojawiać się od czasu do czasu. W takich sytuacjach nie ma się czym martwić. Jeśli jednak refluks zaczyna pojawiać się częściej, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zjawisko refleksu polega na tym, że treści z żołądka są zwracane do przełyku. Dzieje się tak, ponieważ obniżone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który powinien zamykać ten narząd po przejściu pokarmu do żołądka. Zdarza się również, że treść żołądkowa może być cofana do krtani lub nawet oskrzeli, wywołując stan zapalny. Najczęściej dzieje się to podczas snu, kiedy w sposób naturalny zmniejsza się napięcie zwieracza dolnego przełyku

Refluks dotyka osoby w różnym wieku, jednak najczęściej jest diagnozowany u pacjentów powyżej 40. roku życia. Refluksowi sprzyjają:

  • otyłość
  • spożywanie słodkich potraw
  • dieta bogata w tłuste dania
  • palenie papierosów
  • częste spożywanie alkoholu

Refluks często towarzyszy chorobom takim jak cukrzyca, choroby reumatoidalne oraz zaburzenia hormonalne. Przypadłość występuje u wielu kobiet w ciąży.

Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)

Refluks - objawy

Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku powoduje rozmaite dolegliwości. Najczęściej spotykane objawy refluksu żołądkowego to:

  • zgaga
  • odbijanie się
  • cofanie treści pokarmowej do przełyku
  • wymioty
  • nudności
  • kwaśny albo gorzki posmak w ustach
  • podrażnienie przełyku powodujące trudności z przełykaniem
  • uczucie pieczenia w mostku.

Ponieważ treść żołądkowa, która cofa się do przełyku jest kwaśna, może powodować szereg objawów, które pozornie nie są powiązane z układem pokarmowym. Takie nietypowe objawy refluksu to między innymi męczący kaszel spowodowany obecnością resztek pokarmowych w tchawicy, chrypka, zmiana głosu, nawracające zapalenia oskrzeli, zachłystowe zapalenie płuc, zapalenie zatok,bezdech senny. Niektóre objawy, na przykład duszności oraz uczucie pieczenia w okolicach mostka mogą przypominać objawy chorób kardiologicznych, takich jak zawał oraz choroba wieńcowa.

Do nietypowych objawów refluksu należą również:

Refluks: jakie badania 

Jeśli występują powyższe objawy konieczna jest wizyta u lekarza. Większość objawów refluksu jest tak typowa, że lekarz nie powinien mieć problemów z postawieniem diagnozy na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Lekarz może zlecić wykonanie gastroskopii, a niekiedy również badania pH w przełyku oraz badanie radiologiczne. 

Leczenie polega na:  

  1. Terapii farmakologicznej: w leczeniu refluksu stosowane są tak zwane inhibitory pompy protonowej. Są to leki do przyjmowania doustnego, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, a także łagodzą stany zapalne występujące w przełyku. Niektóre leki tego typu można kupić jedynie na receptę, a część z nich zawierająca małe dawki substancji czynnych jest dostępna w aptekach bez recepty. 
  2. Odpowiedniej diecie: najlepiej jeść około 5-6 drobnych posiłków w ciągu dnia. Z diety należy wyeliminować produkty, które pobudzają produkcję kwasu solnego, czyli kwaśne potrawy, alkohol, napoje zawierające kofeinę, napoje gazowane, cebulę, pomidory oraz tłuste i pikantne potrawy. Już sama zmiana nawyków żywieniowych w wielu przypadkach pozwala pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Osoby, które cierpią na nadwagę lub otyłość powinny zrzucić zbędne kilogramy.
  3. Wykonaniu zabiegu operacyjnego (fundoplikacja): zabieg ten jest wykonywany, gdy zmiana diety oraz przyjmowanie leków nie przynosi pożądanych efektów. Zabieg przeprowadza się najczęściej metodą laparoskopową. Fundoplikacja ma na celu wzmocnienie oraz poprawę funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku, który ma zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej.

Refluks u kobiet w ciąży - leczenie?

Dolegliwości tego rodzaju mogą się nasilać podczas ciąży, szczególnie w III trymestrze. Zmiany hormonalne, zwiększenie masy ciała sprzyjają występowaniu choroby refluksowej u ciężarnych. W takich  przypadkach zwykle zaleca się przede wszystkim odpowiednią dietę i zmianę stylu życia. Jeśli konieczne okażą się leki, podaje się je w jak najmniejszych dawkach. Są to preparaty, które nie są wchłaniane do krwiobiegu.

Pomocne mogą się okazać np. napary z rumianku, imbiru. Skuteczne może być siemię lniane. Łyżeczkę siemienia należy zalać połową szklanki wrzątku, przestudzić, dodać trochę mleka i wody. Siemię powinno mieć konsystencję gęstego kisielu.  

Więcej o: