Masaż prostaty. W jakich wypadkach warto poddać się masażowi stercza?

Masaż prostaty najczęściej kojarzy się z techniką seksualną, służącą stymulacji męskiego punktu G. Trzeba jednak wiedzieć, że ta czynność ma także dużą wartość medyczną. Prawidłowo wykonany masaż może pomóc uniknąć wielu problemów zdrowotnych i wspomoże terapię istniejących schorzeń gruczołu krokowego.

Masaż prostaty - czemu służy?

Masaż prostaty w świetle wiedzy medycznej jest techniką terapeutyczną, wspomagając leczenie stanów zapalnych gruczołu krokowego. Jednocześnie przedstawia też dużą wartość diagnostyczną. To metoda bezinwazyjna i szybka, pozwalająca rozpoznać schorzenia stercza. Jakie efekty daje prawidłowo wykonany zabieg manualny? Spieszymy z odpowiedzią.

Masaż prostaty - skutki

Masaż gruczołu krokowego wspomaga usuwanie wydzieliny i w ten sposób zmniejsza ciśnienie w prostacie. Ponadto, stymuluje przepływ krwi i w ten sposób ułatwia wchłanianie środków farmakologicznych (antybiotyków). Zabieg niweluje napięcie mięśni krocza. Wszystko to sprawia, że niezwykle skutecznie wspomaga proces leczenia stanów zapalnych gruczołu krokowego. W rezultacie, ułatwia oddawanie moczu i częściowo eliminuje problemy z uzyskaniem wzwodu. 

Należy jednak podkreślić, że jest to wyłącznie technika wspomagająca leczenie właściwe! Bez przyjmowania środków farmakologicznych, masaż stercza nie przedstawia większej wartości terapeutycznej.

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Jak zrobić masaż prostaty?

Czy można wykonać masaż prostaty samemu? Oczywiście, że tak. Przed zabiegiem, należy się wypróżnić lub wykonać lewatywę. Na dłoń zakładamy lateksową rękawiczkę i kładziemy się na boku. Palec wskazujący ostrożnie wsuwamy do odbytu. Gruczoł krokowy jest położony w odległości ok. 4 cm od brzegu odbytnicy. Gdy zostanie namierzony, wykonujemy delikatne ruchy, masując prostatę od podstawy do szczytu, od boku do linii środkowej. Ważne - ruchy wykonujemy po obu stronach gruczołu. Po kilkudziesięciu sekundach, kończymy zabieg.

Masaż prostaty a hemoroidy i inne dolegliwości

Masaż prostaty nie jest specjalnie skomplikowany. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania przed wykonaniem takiego zabiegu. W tym miejscu należy wskazać na choroby odbytu i odbytnicy - hemoroidy (guzki krwawnicze) i ostre zapalenie odbytnicy. Inne przeciwwskazania to:

  • kamica gruczołu krokowego,
  • bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego w fazie ostrej (bakterie mogą przeniknąć do krwi, co finalnie może doprowadzić do wystąpienia sepsy),
  • zapalenie cewki moczowej.

Wskazane jest, żeby pierwszy masaż wykonał lekarz. Jeżeli specjalista nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, kolejne zabiegi będzie można wykonywać samodzielnie.

Zobacz też: Hemoroidy. Przyczyny powstawania i leczenie wstydliwej przypadłości

Więcej o: