Jak badać prostatę samodzielnie - nad tym zastanawia się wielu mężczyzn, którzy z różnych powodów unikają badań lekarskich, a już zwłaszcza tych w gabinecie urologicznym. Jest to bardzo duży błąd, gdyż jak wskazują statystyki, choroby nowotworowe układu moczowo-płciowego dotykają coraz młodszych panów. Jedynie działania profilaktyczne są w stanie odwrócić niepokojący trend. Niestety badanie prostaty samemu nie jest możliwe - konieczna jest wizyta u lekarza, który dokładnie jest w stanie ocenić jej stan.
Czym jest prostata? Jest to gruczoł krokowy będący istotnym elementem całego układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Umiejscowiony jest za pęcherzem moczowym i powinien mieć wielkość kasztana. Kiedy zaczyna się powiększać, to znak, że należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, które jest w stanie zahamować dalszy rozrost prostaty. Niemniej jednak panowie często zwracają się z takim problemem do lekarza w momencie, kiedy jest już późno. Skłaniają ich do tego zazwyczaj problemy z oddawaniem moczu.
Jak już wyżej wspomniano, badanie prostaty samodzielnie nie wchodzi w grę. Na czym polega badanie stercza wykonywane przez lekarza? Otóż ma on na celu przede wszystkim ocenę wielkości gruczołu. W tym celu konieczne jest wykonanie badania per rectum, które pozwala ocenić czy doszło do rozrostu prostaty. Badanie to może wykonać lekarz pierwszego kontaktu lub może on także skierować pacjenta do specjalisty z zakresu urologii.
Zaleca się, aby wszyscy mężczyźni po ukończeniu 40. roku życia raz w roku odbyli profilaktyczne badanie. W przypadku osób obciążonych genetycznie - gdzie w rodzinie były przypadki nowotworu prostaty - zaleca się dodatkowo regularne badanie na obecność markerów PSA, które pomagają we wczesnej diagnozie zmian nowotworowych.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Pacjent ma wpływ na to, jak uniknąć schorzeń gruczołu krokowego. Przede wszystkim zwraca się uwagę na dietę. Powinny znaleźć się w niej takie produkty, jak:
Zawarte w tych artykułach substancje zapobiegają przerostowi prostaty i mają udowodnione działanie przeciwnowotworowe. Warto także kontrolować poziom cholesterolu we krwi i starać się ograniczyć jego wzrost poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Naukowcy bowiem odkryli związek między wysokim cholesterolem, a zaburzeniami produkcji testosteronu, co z kolei ma wpływ na problemy z prostatą.
W postępowaniu profilaktycznym ważna jest przede wszystkim regularność. Pacjent powinien co roku zgłaszać się na konsultację urologiczną i odbywać badanie fizykalne. W razie potrzeby specjalista przeprowadzi USG jamy brzusznej, które umożliwia dokładne zobrazowanie prostaty. W sytuacjach, gdy pacjent jest w grupie ryzyka występowania nowotworu prostaty, wówczas zalecane są dodatkowe badania krwi, które mają na celu wykrycie markerów PSA.
PSA jest to antygen prostaty, który u zdrowych mężczyzn we krwi występuje w ilościach śladowych. Zwiększenie jego ilości jest wskazaniem mówiącym o możliwości rozwoju nowotworu, choć nie jest to jeszcze w 100 proc. pewne - sugeruje się, że nawet 20 proc. mężczyzn może mieć podwyższony poziom PSA z innych przyczyn. Dlatego też interpretacja wyniku należy zawsze do specjalisty, który w zależności od sytuacji może zlecić dodatkowe badania.