Movember, czyli miesiąc świadomości męskich chorób nowotworowych. Na czym polega akcja?

Movember 2021 to kampania, która ma na celu zwiększenie świadomości mężczyzn na tematy związane z ich zdrowiem, a w szczególności z profilaktyką przeciwnowotworową. Na czym polega akcja?

Movember jest to akcja mająca na celu przełamanie tabu związanego z nowotworami narządów moczowo-płciowych u mężczyzn. Od kilku lat na całym świecie to właśnie miesiąc listopad poświęcony jest różnym działaniom o charakterze społecznym, które mają na celu dotarcie do jak największej grupy mężczyzn i uświadomienie im, jak ważna jest w walce z chorobami nowotworowymi profilaktyka i regularne samobadanie.

Zobacz wideo Onkolożka: witamina C nie leczy raka

Movember. Co to jest za akcja i do kogo jest skierowana?

Rak jąder jest to choroba, która bardzo często dotyka młodych mężczyzn, którzy mogą zostać w pełni wyleczeni pod warunkiem, że zmiany zostaną wcześnie wykryte. Taką szansę stwarza comiesięczne badanie jąder i w przypadku znalezienia niepokojącej zmiany - natychmiastowa konsultacja z urologiem. Według danych statystycznych 95 proc. wcześnie wykrytych zmian nowotworowych w obrębie jąder jest wyleczalna.

Więcej na temat zdrowia na stronie głównej Gazeta.pl.

Movember 2021 w Polsce

Movember 2021 jest ósmą edycją akcji, która ma miejsce w naszym kraju. W jej ramach przeprowadzane są m.in. wykłady, prelekcje i inne wydarzenia propagujące dbanie o profilaktykę antynowotworową. Ale Movember to nie tylko teoria. To także badania profilaktyczne, które wykonywane są w wybranych lokalizacjach i z których może skorzystać każdy mężczyzna. Na miejscu specjaliści bezpłatnie przeprowadzają kontrolę PSA oraz badania jąder. O przyjęciu decyduje kolejność przybycia. 

Harmonogram akcji w 2021 roku przedstawia się następująco:

  • 20 listopada - Galeria Metropolia, ul. Jana Kilińskiego 4, 80-452 Gdańsk, 10:00 - 20:00, sobota,
  • 20 listopada - Forum Koszalin, ul. Paderewskiego 1, 75-736 Koszalin, 10:00 - 18:00, sobota,
  • 27 listopada - Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95, 53-332 Wrocław, 10:00 - 20:00, sobota,
  • 27 listopada - NoVa Park, ul. Przemysłowa 2, 66-400 Gorzów Wielkopolski, 10:00 - 18:00, sobota.

Wcześniej w tym roku badania odbywały się w Krakowie, Szczecinie i Warszawie

Movember, czyli zapuść wąsy!

Charakterystycznym działaniem związanym z akcją Movember jest zapuszczanie wąsów. Skąd się to wzięło? Nazwa akcji jest bowiem połączeniem dwóch angielskich słów: moustache - wąsy i November - listopad. Dlatego też osoby zaangażowane w działania w ramach kampanii zachęcane są też do zapuszczenia wąsów, na znak solidarności z mężczyznami dotkniętymi takimi schorzeniami, jak rak jąder czy prostaty. 

Wszelkie działania mające na celu zwiększenie świadomości w kwestii profilaktyki nowotworów są niezwykle cenne. Mężczyźni zazwyczaj późno zgłaszają się do lekarza, co znacznie zmniejsza ich szanse na pełne wyleczenie. Dlatego też wszelkie działania skierowane są na to, aby uświadomić im potrzebę szybkiego działania, a przede wszystkim regularnego kontrolowania stanu swoich jąder i prostaty. 

Movember. Zasady samobadania jąder

Movember skupia się przede wszystkim na przekazaniu potężnej puli wiedzy na temat samokontroli i dbania o zdrowie przez panów w różnym wieku. O ile rak jąder dotyka w znacznej mierze mężczyzn przed 35. rokiem życia, o tyle nowotwór prostaty uderza w tych należących do grupy 45+. Oznacza to, że regularne badania należy wykonywać nieprzerwanie od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej, czyli około 14. roku życia.

Jak prawidłowo przeprowadzić badanie jąder?

  • Samobadanie wykonaj podczas gorącej kąpieli, gdy skóra worka mosznowego pozostaje rozluźniona.
  • Sprawdzaj każde jądro osobno, obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Badaniu nie powinno towarzyszyć żadne odczucie dyskomfortu czy bólu. 
  • Powodem do konsultacji z lekarzem jest każde niepojące zgrubienie, podejrzana wypukłość, ale także zmiana w wyglądzie skóry. 

Movember. Akcja wspierana przez gwiazdy

Movember jak każda akcja społeczna ma wielu ambasadorów wśród znanych z telewizji i show-biznesu osób. Tegoroczną odsłonę Movember promuje piosenka "Wszyscy za jednego" stworzona przez zespół Mosznowładcy, w którego skład wchodzą: Krzysiek Sokołowski (Nocny Kochanek), Czadoman, Adam Asanov (Piersi), Błażej Sobera (Joe Palooka) i Cyber Marian. Panowie wzięli także udział w specjalnej sesji zdjęciowej promującej przedsięwzięcie. 

 
Więcej o: