Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Leczenie żylaków odbytu

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Choroba hemoroidalna daje szereg nieprzyjemnych objawów, wśród których należy wymienić uporczywy świąd, pieczenie i dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicy odbytu. Dla wielu osób, to wyjątkowo wstydliwy problem, jednak nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Domowe metody na hemoroidy sprawdzą się tylko we wczesnej fazie choroby. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia żylaków odbytu.

Hemoroidy: przyczyny powstawania

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły? Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowej diagnozy. Hemoroidy to poszerzone sploty żylne (guzki krwawnicze), które przypominają poduszki wypełnione krwią. Ich zadaniem jest uszczelnienie kanału odbytu, więc wraz ze zwieraczami pozwalają kontrolować proces wypróżniania i oddawania gazów. Gdy dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego guzków krwawniczych i tkanek odbytu, należy mówić o rozwoju choroby hemoroidalnej, nazywanej też żylakami odbytu.

Hemoroidy, czyli choroba hemoroidalna, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka niemal połowy dorosłych. Główne objawy tej choroby to ból w okolicy odbytu, swędzenie, pieczenie, a w niektórych przypadkach nawet krwawienie z odbytu. Hemoroidy. Przyczyny powstawania i leczenie wstydliwej przypadłości

W powszechnej opinii, żylaki odbytu są problemem, który dotyczy przede wszystkim osób starszych. To nieprawda. Faktem jest, że mniejsze napięcie mięśniowe, które pojawia się w podeszłym wieku, przyczynia się do wystąpienia hemoroidów, ale choroba hemoroidalna może rozwinąć się bez związku z wiekiem. Wśród głównych przyczyn, które doprowadzają do jej wystąpienia, należy wymienić czynniki takie jak:

  • siedzący tryb życia,
  • dieta uboga w błonnik,
  • otyłość,
  • częste biegunki (wywołane środkami przeczyszczającymi),
  • przewlekła niewydolność krążenia,
  • operacje okolic krocza i odbytu,
  • długotrwałe zaparcia,
  • seks analny.

Żylaki odbytu często występują też u kobiet w ciąży. W tym przypadku, do rozwoju choroby przyczyniają się zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, ale nie tylko. Zdarza się też, że rozwijający się płód wywiera nacisk na układ żylny i przez to - utrudnia odpływ krwi. 

Zobacz wideo Zapalenie hemoroidów: co robić?

Hemoroidy: podział

Gdy dochodzi do osłabienia tkanek podtrzymujących poszerzenia żylne, zmniejsza się napięcie ścian naczyń. W rezultacie, mają one możliwość niewielkiego przemieszczania się pod powierzchnią błony śluzowej. Dochodzi wówczas do uwypuklenia splotów naczyniowych i zwiększenia ich przepuszczalności. Powstają tzw. hemoroidy wewnętrzne, których głównym objawem jest nasilone krwawienie z odbytu.

Gdy dochodzi do poszerzenia splotów przyodbytowych (znajdujących się wokół odbytu), należy mówić o hemoroidach zewnętrznych. Takie zmiany zwykle są widoczne już w początkowym stadium rozwoju. Warto podkreślić, że za uporczywe uczucie świądu i występujące dolegliwości bólowe odpowiadają właśnie hemoroidy zewnętrzne. Czy znikną samoistnie? To mało prawdopodobne, ale istnieją skuteczne metody leczenia żylaków odbytu, które mogą znacząco złagodzić występujące dolegliwości. Co zrobić, żeby hemoroidy się schowały?

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły?

W początkowej fazie choroby, dobre rezultaty mogą dać domowe sposoby na hemoroidy. Podstawą jest zbilansowana dieta, w której nie brakuje błonnika pokarmowego, oraz regularne nawadnianie organizmu. Osoby chore powinny wypijać od 2 do 2,5 l wody dziennie. Dużą ulgę mogą przynieść ciepłe (nie gorące) kąpiele z dodatkiem rumianku i nasiadówki z kwiatem nagietka lub korą dębu. Dobre rezultaty dają też leki dostępne bez recepty - maści, żele, kremy i czopki zawierające wyciąg z kasztanowca i inne naturalne substancje.

Kasztany Maść z kasztanowca: czy pomaga na żylaki i siniaki?

Hemoroidy: leczenie specjalistyczne

W zaawansowanym stadium choroby, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia specjalistycznego. Najczęściej wykonywany zabieg polega na założeniu specjalnej gumki na guzek krwawniczy. Taka opaska odcina dopływ krwi i doprowadza do obumarcia zmiany. W przypadku małych hemoroidów, lekarz może zalecić skleroterapię. Zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu, który doprowadza do wystąpienia zakrzepu w zmienionym chorobowo miejscu. Inne sposoby leczenia hemoroidów to:

  • laseroterapia,
  • metoda DGHAL,
  • metoda Longo,
  • chirurgiczne wycięcie guzków. 

Zobacz też: Badanie na krew utajoną w kale - na czym polega, kiedy się je przeprowadza?

Więcej o: