Badania kontrolne dla 45-latka: badanie prostaty, kolonoskopia i inne testy diagnostyczne

Badania kontrolne dla 45-latka to zestaw testów diagnostycznych, którym poddać powinien się każdy dojrzały mężczyzna, któremu zależy na dobrej kondycji własnego organizmu.

Jakie badania powinien wykonać 45-latek?

Badania kontrolne dla 45 latka nie muszą wiązać się ze spędzaniem długiego czasu w kolejkach i niekończącego się oczekiwania na wizytę. W obecnych czasach dzięki daleko posuniętej informatyzacji mamy możliwość za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta umówić się na wizytę w dogodnym dla nas terminie. Coraz więcej osób korzysta także z pakietów dodatkowych ubezpieczeń medycznych, dzięki którym ma ułatwiony dostęp do wizyt u specjalistów. Warto z tego korzystać i profilaktycznie badać się - jest to najlepszy sposób na uchronienie się przed ewentualnym zachorowaniem na poważne schorzenia, które ujawniają się zazwyczaj po ukończeniu 40. roku życia.

Jakie badania powinien wykonać 45-latek? Przede wszystkim w pierwszej kolejności wykonujemy analizę krwi oraz badanie ogólne moczu. Badania wymagające pobrania krwi to poza morfologią także próby wątrobowe, poziom TSH, lipidogram, poziom testosteronu, OB oraz poziom glukozy. Już wyniki tych badań dają nam ogólny obraz kondycji organizmu i są wskazaniem do tego, nad jakimi obszarami zdrowia pacjenta należy się skupić w pierwszej kolejności. 

Co powinien zbadać 45-latek? Analiza moczu

Wydawać by się mogło, że to, co powinien zbadać 45-latek to przede wszystkim kwestie specjalistyczne, jak badanie prostaty czy kolonoskopia. Oczywiście te badania również powinny być wykonane, ale zawsze powinniśmy rozpoczynać diagnostykę od najprostszych testów, a do nich zalicza się analiza moczu. Jest to proste, ale niezwykle ważne badanie, które dość szybko jest w stanie udzielić odpowiedzi na to, czy w organizmie toczy się stan zapalny. Aby jednak było ono wiarygodne, należy ściśle przestrzegać zasad pobierania próbki. Do badania najlepiej nadaje się mocz poranny (co najmniej po ośmiu godzinach spoczynku, bez opróżniania pęcherza przez minimum 4 godziny). Przed pobraniem należy zadbać o higienę intymną: dokładnie myjemy okolicę narządów płciowych wodą z mydłem, nie używamy środków dezynfekujących. Mocz należy pobrać do jednorazowego, jałowego pojemnika w ilości nie mniejszej niż 10 ml. Próbkę należy dostarczyć do laboratorium w możliwie jak najkrótszym czasie (najlepiej do dwóch godzin od pobrania). 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Do jakiego lekarza iść w wieku 45 lat?

Do jakiego lekarza iść w wieku 45 lat w przypadku panów? Przede wszystkim warto skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. To on może zalecić pakiet podstawowych badań krwi i moczu, a dopiero na ich podstawie zasugerować dalsze postępowanie. Niemniej jednak można także samodzielnie skierować się do laboratorium i skorzystać z oferty pakietów badań dla osób w konkretnym wieku. W przypadku panów po 45. roku życia znajdzie się w nim na pewno badanie poziomu testosteronu, który jest najważniejszym męskim hormonem płciowym. Nieprawidłowy wynik badania może świadczyć o problemach z wątrobą, nerkami lub jądrami. Wówczas konieczna jest pogłębiona diagnostyka, a także skorzystanie z pomocy specjalisty endokrynologii. 

Badania 45+. PSA

Badania 45+ to także konieczne testy diagnostyczne w kierunku nowotworów. Panowie, którzy już dawno przekroczyli 40. rok życia, powinni bardziej zwracać uwagę na kwestię profilaktyki przeciwko rakowi prostaty. Badanie wskaźnika PSA, który może ujawnić nowotwór odbywa się w oparciu o analizę próbki krwi. Pacjent powinien być na czczo w momencie pobrania. 

PSA, czyli antygen specyficzny dla prostaty osiąga podwyższoną wartość w przypadku pacjentów z rakiem prostaty, ale też z łagodnym przerostem prostaty lub stanami zapalnymi innych narządów moczowo-płciowych. Badanie to jest więc niezwykle istotne dla wczesnego wykrywania nowotworu, a także po wyleczeniu do monitorowania stanu pacjenta i niedopuszczaniu do nawrotu choroby. 

Zobacz też: Badania kontrolne dla 35-latka. Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?

Więcej o: