- Po raz pierwszy zobaczyłem pod mikroskopem komórki rakowe, które niemal wyskakiwały w moją stronę - opowiada prof. Brian Abbey z La Trobe University. Nad nowym rodzajem szkieł mikroskopowych naukowiec pracował ponad 5 lat. Drugim wynalazcą jest dr Eugeniu Balaur. Badania prowadzono we współpracy z kilkoma ośrodkami w Australii, między innymi z Peter MacCallum Cancer Centre. Wyniki opublikowało czasopismo "Nature".
Naukowcy zmodyfikowali powierzchnię konwencjonalnych szkieł mikroskopowych w taki sposób, że teraz patrząc przez urządzenie, widać nieprawidłowe komórki tak, jakby miały inny kolor. Na czym polega rewolucyjność tej platformy?
Obecnie, aby ocenić, czy w badanej próbce znajdują się komórki rakowe, należy wcześniej dodać barwnik i odpowiednio oznakować komórki, aby były dostrzegalne pod mikroskopem. Większość próbek biologicznych jest właściwie niemal przezroczysta i słabo widoczna podczas oglądania za pomocą standardowego mikroskopu optycznego. Dodanie barwnika do próbki pozwala na zidentyfikowanie i ocenę komórek rakowych. Nadal jednak istnieje ryzyko błędnej diagnozy, szczególnie w przypadku raka na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
- Ostatnie osiągnięcia nanotechnologii pozwoliły nam tak manipulować interakcją pomiędzy światłem a tkanką biologiczną, że nieprawidłowe komórki wydają się mieć w naszych próbkach inny kolor niż te prawidłowe. Porównywanie obrazów z naszych urządzeń do obrazów uzyskanych dzięki konwencjonalnym technikom barwienia, to jak porównywanie kolorowej telewizji z telewizją czarno-białą - zapewnia prof. Abbey.
Nową platformę, określaną jako NanoMslide, przetestowano z powodzeniem na komórkach raka piersi. Naukowcy uważają, że ich odkrycie może przyczynić się do ratowania życia, ponieważ daje możliwość bardzo wczesnego zdiagnozowania choroby. Innowacja przyda się nie tylko w przypadku raka piersi, ale także innych nowotworów, szczególnie gdy w pobranych próbkach jest minimalna liczba nieprawidłowych komórek. W NanoMslide nie da się ich nie zauważyć.
- Powszechna dostępność tej techniki i włączenie jej do standardowych procedur laboratoryjnych może okazać się przełomem i to w dziedzinach wykraczających daleko poza diagnostykę tkanek - podsumowują badacze. Teraz szukają partnerów biznesowych, aby rozpocząć produkcję urządzenia.
Źródła: MedicalXpress.com, Nature