Badania kontrolne dla 35-latki. Na co zwrócić uwagę, wykonując badania profilaktyczne?

Badania kontrolne dla 35-latki, to oprócz podstawowej morfologii, także szereg innych testów diagnostycznych, które mogą unaocznić istnienie problemów, o których często pacjentka nie wiedziała. Objawy wielu chorób potrafią bowiem narastać przez lata, nie dając jednoznacznych objawów.

Badania kontrolne dla 35-latki to przede wszystkim testy zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu. Jakie testy zazwyczaj zlecają medycy?

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Jakie badania powinna wykonać 35-latka?

Jeśli chcemy rozpocząć cykl badań profilaktycznych, najlepiej swoje pierwsze kroki skierować właśnie do POZ, gdzie lekarz rodzinny przeprowadzi z nami pogłębiony wywiad medyczny i zleci podstawowe badania. On także może wskazać nam, do jakiego specjalisty powinniśmy się udać. Jakie badania powinna wykonać 35-latka?

Otóż oprócz testów laboratoryjnych z krwi, jak morfologia czy lipidogram, kobieta w tym wieku powinna poddać się także badaniom u specjalistów z zakresu kardiologii, ginekologii a także w uzasadnionych wypadkach - onkologii. Tylko wykonując szczegółowe badania zyska ona pewność, co do stanu swojego zdrowia i ewentualnie otrzyma odpowiedź, z jakimi dolegliwościami powinna podjąć walkę. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Co powinna zbadać 35-latka? Pamiętaj o cholesterolu

Wiele osób sądzi, że to, co powinna zbadać 35-latka, ogranicza się do wykonania morfologii krwi oraz analizy moczu. Owszem są to ważne badania, ale wystarczające są one wyłącznie w grupie pacjentów poniżej 30. roku życia. Po jego przekroczeniu rozpoczyna się etap starzenia organizmu, co znaczy, że pacjent powinien bardziej zatroszczyć się o swoje zdrowie i dbać o bardziej wszechstronną diagnostykę.

Jednym z podstawowych, ale niezwykle ważnym badaniem jest oznaczenie poziomu cholesterolu. Substancja ta z jednej strony jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu - z drugiej jednak, gdy zbyt wysoki poziom osiągnie frakcja LDL (tzw. "zły cholesterol"), wówczas grozi to poważnymi problemami. Początkowo może być to uszkodzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje rozwojem miażdżycy, ale w ostatecznym rozrachunku może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Do jakiego lekarza iść w wieku 35 lat?

Do jakiego lekarza iść w wieku 35 lat będąc zdrową kobietą? Z pewnością należy pomyśleć o wizycie u endokrynologa, czyli specjalisty zajmującego się hormonami. W ostatnich latach znacznie wzrosła społeczna świadomość dotycząca m.in. chorób tarczycy, które przez lata mogą dawać nieoczywiste objawy. Dlatego też przeprowadzając kontrolny pakiet badań profilaktycznych, warto pamiętać o oznaczeniu poziomu TSH. W przypadku jakichkolwiek odchyleń od norm, lekarz rodzinny może skierować pacjentkę do specjalisty z zakresu endokrynologii. Nieprawidłowa praca tarczycy może bowiem poważnie wpłynąć na metabolizm, a także prowadzić do niedokrwistości oraz problemów z nerkami.

Badania 35+. Próby wątrobowe

Badania 35+ to także te mające na celu sprawdzenie kondycji poszczególnych narządów. Należą do nich m.in. próby wątrobowe. Wątroba jest organem odpowiedzialnym za oczyszczanie krwi z toksycznych substancji. Od jej sprawności zależy stan całego organizmu. Dlatego też po 35. roku życia zaleca się jej regularne kontrolowanie. W przypadku pań jest to szczególnie ważne wtedy, gdy przyjmują one doustne środki antykoncepcyjne - wówczas to lekarz ginekolog powinien prócz badań ginekologicznych i cytologii zlecać pacjentce regularne, okresowe wykonywanie prób wątrobowych. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie na wczesnym etapie wykryć toczące się stany zapalne, ale także problemy z trzustką.

Więcej o: