Badania kontrolne dla 35-latki. Na co zwrócić uwagę, wykonując badania profilaktyczne?

Badania kontrolne dla 35-latki, to oprócz podstawowej morfologii, także szereg innych testów diagnostycznych, które mogą unaocznić istnienie problemów, o których często pacjentka nie wiedziała. Objawy wielu chorób potrafią bowiem narastać przez lata, nie dając jednoznacznych objawów.

Badania kontrolne dla 35-latki to przede wszystkim testy zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu. Jakie testy zazwyczaj zlecają medycy?

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Jakie badania powinna wykonać 35-latka?

Jeśli chcemy rozpocząć cykl badań profilaktycznych, najlepiej swoje pierwsze kroki skierować właśnie do POZ, gdzie lekarz rodzinny przeprowadzi z nami pogłębiony wywiad medyczny i zleci podstawowe badania. On także może wskazać nam, do jakiego specjalisty powinniśmy się udać. Jakie badania powinna wykonać 35-latka?

Otóż oprócz testów laboratoryjnych z krwi, jak morfologia czy lipidogram, kobieta w tym wieku powinna poddać się także badaniom u specjalistów z zakresu kardiologii, ginekologii a także w uzasadnionych wypadkach - onkologii. Tylko wykonując szczegółowe badania zyska ona pewność, co do stanu swojego zdrowia i ewentualnie otrzyma odpowiedź, z jakimi dolegliwościami powinna podjąć walkę. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zapalenie szyjki macicy może przebiegać bezobjawowo, ale to nie oznacza, że infekcję można zlekceważyć. Powikłania pozapalne bywają bardzo poważne Infekcja intymna, która może być bezobjawowa, a nawet zagrażać życiu

Co powinna zbadać 35-latka? Pamiętaj o cholesterolu

Wiele osób sądzi, że to, co powinna zbadać 35-latka, ogranicza się do wykonania morfologii krwi oraz analizy moczu. Owszem są to ważne badania, ale wystarczające są one wyłącznie w grupie pacjentów poniżej 30. roku życia. Po jego przekroczeniu rozpoczyna się etap starzenia organizmu, co znaczy, że pacjent powinien bardziej zatroszczyć się o swoje zdrowie i dbać o bardziej wszechstronną diagnostykę.

Jednym z podstawowych, ale niezwykle ważnym badaniem jest oznaczenie poziomu cholesterolu. Substancja ta z jednej strony jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu - z drugiej jednak, gdy zbyt wysoki poziom osiągnie frakcja LDL (tzw. "zły cholesterol"), wówczas grozi to poważnymi problemami. Początkowo może być to uszkodzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje rozwojem miażdżycy, ale w ostatecznym rozrachunku może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Do jakiego lekarza iść w wieku 35 lat?

Do jakiego lekarza iść w wieku 35 lat będąc zdrową kobietą? Z pewnością należy pomyśleć o wizycie u endokrynologa, czyli specjalisty zajmującego się hormonami. W ostatnich latach znacznie wzrosła społeczna świadomość dotycząca m.in. chorób tarczycy, które przez lata mogą dawać nieoczywiste objawy. Dlatego też przeprowadzając kontrolny pakiet badań profilaktycznych, warto pamiętać o oznaczeniu poziomu TSH. W przypadku jakichkolwiek odchyleń od norm, lekarz rodzinny może skierować pacjentkę do specjalisty z zakresu endokrynologii. Nieprawidłowa praca tarczycy może bowiem poważnie wpłynąć na metabolizm, a także prowadzić do niedokrwistości oraz problemów z nerkami.

Morfologia dostarcza informacji o kondycji nie tylko układu krwionośnego, ale niemal o wszystkich narządach naszego organizmu Ratuj życie za parę groszy, czyli tanie badania, które mają znaczenie

Badania 35+. Próby wątrobowe

Badania 35+ to także te mające na celu sprawdzenie kondycji poszczególnych narządów. Należą do nich m.in. próby wątrobowe. Wątroba jest organem odpowiedzialnym za oczyszczanie krwi z toksycznych substancji. Od jej sprawności zależy stan całego organizmu. Dlatego też po 35. roku życia zaleca się jej regularne kontrolowanie. W przypadku pań jest to szczególnie ważne wtedy, gdy przyjmują one doustne środki antykoncepcyjne - wówczas to lekarz ginekolog powinien prócz badań ginekologicznych i cytologii zlecać pacjentce regularne, okresowe wykonywanie prób wątrobowych. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie na wczesnym etapie wykryć toczące się stany zapalne, ale także problemy z trzustką.

Więcej o: