Badania kontrolne dla 35-latka. Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?

Badania kontrolne dla 35-latka to dość spora już lista badań laboratoryjnych i nie tylko, których wyniki razem zebrane dadzą nam obraz kondycji organizmu. Dzięki nim możemy uniknąć w przyszłości poważnych problemów zdrowotnych.

Badania kontrolne dla 35-latka to pełny pakiet badań, które są w stanie pokazać ogólny stan organizmu, ale także wskazać ewentualne zagrożenia dla dobrostanu naszego organizmu i pozwolić je wykluczyć na wczesnym etapie. Jakie badania warto zrobić po 35. urodzinach?

Zobacz wideo Domowe sposoby na przeziębienie

Jakie badania powinien wykonać 35-latek?

Każda osoba po ukończeniu 30. roku życia powinna regularnie się badać, aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się poważnych schorzeń, w tym zwłaszcza chorób układu krążenia oraz nowotworów, które stanowią najczęstsze przyczyny zgonów wśród Polaków. Jeśli zastanawiasz się, jakie badania powinien wykonać 35-latek, to z pewnością powinien rozpocząć je od badania krwi i moczu. Te najbardziej podstawowe testy diagnostyczne mogą dać wskazówki, co do ewentualnych dalszych badań. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Co powinien zbadać 35-latek?

Prócz podstawowej analizy krwi i moczu osoby w wieku 35+ powinny także znaleźć czas na nieco bardziej rozszerzoną diagnostykę. Co powinien zbadać 35-latek, aby mieć pewność, co do dobrej kondycji swojego organizmu? Prostym, ale niezwykle ważnym badaniem jest lipidogram, który wskazuje poziom cholesterolu we krwi. Substancja ta jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemniej jednak w przypadku, gdy poziom "złego cholesterolu" jest zbyt wysoki, wzrasta wówczas ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, ze szczególnym uwzględnieniem miażdżycy. Brak interwencji w przypadku wysokiego cholesterolu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, ale także problemów z sercem.

Do jakiego lekarza iść w wieku 35 lat?

Do jakiego lekarza iść w wieku 35 lat? Jest to najwyższa pora na odwiedzenie specjalisty z zakresu chorób serca. To właśnie schorzenia układu krwionośnego są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Dlatego też profilaktykę w tej kwestii należy rozpocząć od regularnego badania ciśnienia tętniczego krwi. Właściwy jego poziom wynosi 120/80 mm Hg.

Jeśli często zdarza się, że wartości te są przekroczone, wówczas niezwłocznie należy skonsultować się z kardiologiem, który wskaże odpowiednią terapię, mającą na celu obniżenie ciśnienia. Jest to niezwykle ważne, gdyż nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do niewydolności serca, zawału lub udaru mózgu. Leczenie w tym przypadku polega na przyjmowaniu odpowiednich preparatów farmakologicznych, ale także na zmianie diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. 

Badania 35+. Profilaktyka przeciwnowotworowa

Badania 35+ to także profilaktyka antyrakowa. Szczególnie wyczulone powinny być na nią osoby, które w swojej bliskiej rodzinie posiadają przypadki chorób nowotworowych. U nich bowiem występuje wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory. Na tym etapie, jeśli nie mają one żadnych niepokojących objawów, warto wykonać badania mające na celu oznaczenie markerów nowotworowych. Wczesne wykrycie wszelkich zmian może być niezwykle istotne dla prawidłowego przeprowadzenia leczenia, które na początkowym etapie może dawać bardzo dobre efekty. W przypadku nowotworów niezwykle istotny jest czas - im szybciej zostaną wykryte tym większą szansę pacjent ma na wyzdrowienie. 

Więcej o: