Badania kontrolne dla 50-latki. O czym należy pamiętać, decydując się na badania profilaktyczne?

Badania kontrolne dla 50-latki to powinna być podstawa dla osób, które dbają o zdrowie. Tylko konsekwentne wykonywanie testów profilaktycznych jest w stanie uchronić osoby po pięździesiątce przed zapadaniem na choroby, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Badania kontrolne dla 50-latki to nie tylko samobadanie piersi czy regularna cytologia. Kobieta w dojrzałym wieku powinna holistycznie podejść do kwestii dbałości o zdrowie i jeśli do tej pory nie poddawała się regularnym badaniom, to natychmiast należy to zmienić.

Zobacz wideo Prof. Matyja: Zdrowie zawsze traktowano po macoszemu

Jakie badania powinna wykonać 50-latka?

50. rok życia jest w pewnym sensie barierą, po której przebyciu stan zdrowia może ulec pogorszeniu. Jest to naturalną konsekwencją starzenia się organizmu. Niektóre zmiany są nie do zatrzymania i wynikają one z postępującego wieku i towarzyszącego temu zjawiska degradacji tkanek. Niemniej jednak proces ten można opóźnić m.in. poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o dietę czy wykonywanie profilaktycznych badań. 

Co powinna zbadać 50-latka? Wizyta u ginekologa to absolutna konieczność

Co powinna zbadać 50 latka? Przede wszystkim powinna zatroszczyć się o swoje narządy płciowe. Zazwyczaj w okolicach 50. roku życia większość kobiet wchodzi w okres okołomenopauzalny, co oznacza, że dochodzi do stopniowego wygaszania czynności jajników i ustania miesiączkowania. Zjawisku temu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości w postaci pobudzenia, nadmiernej potliwości, uderzeń gorąca, rozchwianych emocji etc.

Wszystko to związane jest z wahaniami hormonów. W takim wypadku warto skonsultować się z ginekologiem, który oprócz odpowiednich badań może zalecić stosowanie preparatów łagodzących uciążliwe dolegliwości. Nawet w momencie, gdy kobieta przejdzie menopauzę, nie należy zapominać o regularnym wykonywaniu cytologii i mammografii -te badania są najbardziej pomocne we wczesnym diagnozowaniu nowotworów kobiecych. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Do jakiego lekarza iść w wieku 50 lat? Pora odwiedzić dermatologa

Na pytanie, do jakiego lekarza iść w wieku 50 lat będąc kobietą, odpowiedź brzmi: do dermatologa. Jest to nieoczywista odpowiedź, gdyż każda osoba w tym wieku bardziej skupia się na chorobach układu krążenia czy na pogorszeniu wzroku, natomiast mało kto zwraca uwagę na stan skóry. Tymczasem czerniak, czyli najgroźniejszy nowotwór skóry bardzo często wykrywany jest właśnie u osób dojrzałych, które zaniedbały kontrolę różnego rodzaju znamion, pieprzyków itp.

W starszym wieku skóra człowieka jest bardziej skłonna do pojawiania się na niej różnego rodzaju wykwitów, pieprzyków etc. Przyjmuje się, że jeśli zmiany te są regularne, nie rosną, nie dzieje się z nimi nic niepokojącego - to najprawdopodobniej są niegroźne. W przypadku, gdy taka zmiana jest nieregularna, powiększa się lub sączy się z niej płyn, wówczas koniecznie trzeba udać się do dermatologa. Aby jednak nie było za późno na szybką reakcję, warto nawet pozornie łagodne zmiany skórne poddawać badaniu dermatologicznemu - tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wykluczyć ryzyko rozwinięcia się nowotworu lub innej choroby. 

Badania 50+. Jakie jeszcze testy warto wykonać?

Lista badań 50+ jest niestety znacznie dłuższa, niż w przypadku osób młodszych. Jest to związane z postępującym starzeniem się organizmu, a co za tym idzie - większym ryzykiem występowania chorób o przewlekłym charakterze, które poważnie mogą zachwiać naszym zdrowiem, a nawet mogą wpływać na długość naszego życia. Profilaktycznie warto wykonać:

  • zmierzyć wysokość ciśnienia tętniczego krwi;
  • lipidogram;
  • EKG;
  • poziom glukozy;
  • kolonoskopię;
  • badanie okulistyczne;
  • test gęstości kości - celem wykluczenia osteoporozy;
  • cytologię
  • mammografię.
Więcej o: