Badania kontrolne dla 30-latka. Jakie testy diagnostyczne wykonać?

Badania kontrolne dla 30-latka to pakiet podstawowych badań, na podstawie wyników których jesteśmy w stanie stwierdzić czy organizm danej osoby jest w dobrej kondycji. Dzięki nim da się wykluczyć lub wykryć na wczesnym etapie wiele groźnych schorzeń.

Jakie badania powinien wykonać 30-latek?

Badania kontrolne dla 30-latka to proste badania medyczne, których wykonanie nie jest ani bolesne ani czasochłonne. Wystarczy skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu, który zbierze dokładny wywiad na temat naszego samopoczucia, a także wykona proste badania fizykalne oraz wypisze nam skierowanie na konkretne badania. Jakie badania powinien wykonać 30-latek? Przede wszystkim podstawą jest morfologia krwi. To proste badanie jest w stanie ujawnić wiele problemów istniejących w naszym organizmie, o których nawet nie mieliśmy pojęcia. Celem wykonania badania należy udać się do punktu pobrań. Pacjent powinien być na czczo - ostatni lekki posiłek powinien spożyć minimum 12 godzin przed pobraniem. W gabinecie zostanie pobrana od niego próbka krwi. Wyniki tego rodzaju badań zazwyczaj dostępne są jeszcze tego samego dnia. 

Morfologię należy powtarzać co najmniej raz w roku. W przypadku, gdy czujemy się osłabieni, często zapadamy na infekcje, łatwo się męczymy - wtedy bez zwłoki należy udać się na badanie. 

Wyniki morfologii mówią o tym, jaką mamy ilość czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi. Dzięki nim możemy poznać także poziom hemoglobiny oraz hematokrytu. Dlatego też wynik morfologii jest w stanie udzielić nam odpowiedzi m.in. na pytanie, czy pacjent cierpi na anemię lub, czy w jego organizmie toczy się infekcja. Może stanowić także podstawę do dalszego postępowania diagnostycznego.

Co powinien zbadać 30-latek?

Przekroczenie 30. roku życia sprawia, że wkraczamy w okres wieku dojrzałego, a to determinuje konieczność zadbania o zdrowie. Ludzie w tym wieku powinni pamiętać, że warto przynajmniej raz do roku wykonać podstawowe badania, dzięki którym sprawdzimy ogólną kondycję naszego organizmu, ale także będziemy w stanie na wczesnym etapie wykryć ewentualne choroby.

Co powinien zbadać 30-latek w pierwszej kolejności? Otóż oprócz wspomnianej morfologii krwi warto także wykonać analizę moczu, dzięki której można wykryć ewentualne infekcje, a także problemy z układem moczowym i nerkami. 

Kolejnym ważnym, a jednocześnie prostym badaniem jest pomiar ciśnienia tętniczego. Choroby układu krążenia są jednymi z najczęstszych wśród Polaków, a na nadciśnienie tętnicze cierpi z roku na rok coraz więcej osób. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Do jakiego lekarza iść w wieku 30 lat?

Jeśli jesteś osobą zdrową, która kontrolnie chce udać się na badania, na pewno zastanawiasz się, do jakiego lekarza iść w wieku 30 lat. Przede wszystkim należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, który wykona lub skieruje cię na podstawowe badania takie jak morfologia czy analiza moczu. Większość lekarzy jest w stanie w swoim gabinecie zbadać także wysokość ciśnienia tętniczego oraz poziom glikemii. Na badania bardziej zaawansowane możliwe jest, że konieczne będzie udanie się do specjalisty. 

Badania 30+. Jakie wykonać i jak często powtarzać?

Badania 30+ niestety nie ograniczają się już wyłącznie do podstawowych działań profilaktycznych. Warto na tym etapie nawet jeśli czujemy się w pełni zdrowi wykonać dodatkowe badania, w tym np. EKG, które wykluczy ewentualną nierówną pracę serca czy oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych. Ważnym badaniem wykonywanym na podstawie próbki krwi są także próby wątrobowe, które wskazują na to, w jakim stanie znajduje się ten ważny narząd odpowiedzialny za neutralizację toksycznych substancji w ludzkim organizmie. 

Zobacz też: Badania kontrolne dla 35-latka. Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?

Więcej o: