Kriokomora. Czy leczenie zimnem może przynosić dobre efekty?

Kriokomora to jedna z metod leczenia stosowana w coraz szerszym zakresie. We współczesnym świecie jest coraz więcej różnorodnych terapii. Jedne mogą budzić pewne kontrowersje, inne zaskakują swoją innowacyjnością. Ciekawym sposobem pozbywania się niektórych dolegliwości jest właśnie leczenie za pomocą zimna.

Kriokomora i odpowiednia temperatura

Kriokomora to odpowiednik sauny, tyle że z temperaturą minusową. Przed przystąpieniem do zabiegu, należy się odpowiednio przygotować. Na dzień przed skorzystaniem z kriokomory nie wolno używać żadnych balsamów i kremów na ciele, a zaraz przed wejściem do niej należy dokładnie wytrzeć miejsca, w których najbardziej się pocimy. Za pomocą ciekłego azotu można dokładnie kontrolować temperaturę, jaką osiąga kriokomora, a ta może się wahać pomiędzy -60, a nawet -140 stopni Celsjusza.

Kiedy jesteśmy już gotowi do zabiegu, wchodzimy do kriokomory w kąpielówkach, czepku, grubych skarpetach i rękawiczkach. Oczywistym faktem jest brak posiadania jakiegokolwiek metalowego elementu na sobie. Oprócz tego pacjent dostaje specjalne chodaki, które umożliwią mu poruszanie się po wyłożonej drewnem kriokomorze, a także maseczkę ochronną na twarz.

Istnieją oczywiście pewne rzeczy, których w kriokomorze lepiej nie robić. Przede wszystkim nie wolno dotykać ścian kriokomory, ponieważ może się to skończyć poważnymi odmrożeniami. Mimo zalet należy zawsze pamiętać, jak niebezpieczna może być kriokomora.  

Zabieg krioterapii wygląda niepozornie, ale wielu pacjentów przyznaje, że po kilku wyraźnie poprawiła się ich jakość życia Krioterapia miejscowa: wygraj z bólem za pomocą zimna

Kriokomora. Cena zabiegu

Zabieg z zastosowaniem kriokomory to zdecydowanie warty swojej ceny proces. Dzięki niemu poniekąd leczymy dolegliwości zachodzące w naszym organizmie za pomocą naturalnych reakcji. Warto pamiętać, że jeden zabieg może nie wystarczyć, dlatego często można się spotkać z możliwością nabycia pakietu zabiegów - najczęściej jest ich 10. Cena takiego pakietu oscyluje w okolicach 300 zł, a jeden zabieg przeprowadzony prywatnie to koszt około 33 zł. Wszystko to oczywiście za cenę skorzystania z zabiegu w kriokomorze. Cena może się zmniejszyć, jeśli zdecydujemy się na krioterapię miejscową. Tutaj koszt jednego zabiegu może wynosić nawet 8 zł. Warto także, wspomnieć o możliwości uzyskania 10 zabiegów refundowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli bardzo nam zależy na posiadaniu własnej kriokomory, jest ona możliwa do nabycia za kilkadziesiąt tysięcy zł. Z całą pewnością większości osób nie stać na kupno tak drogiego urządzenia, dlatego zdecydowanie lepiej udać się na taki zabieg do określonego miejsca. Mimo wszystko kriokomora to bardzo przydatne urządzenie, które w swoim czasie zrewolucjonizowało metody leczenia. Ciekawostką może być fakt, że w 1989 roku powstała pierwsza kriokomora w Polsce.

Zobacz wideo Czy homeopatia naprawdę działa? [NaZdrowie]

Czy mogą wyniknąć pewne powikłania po kriokomorze?

Korzystanie z kriokomory zazwyczaj przynosi bardzo pozytywne skutki dla organizmu. Bardzo rzadko mamy do czynienia z jakimikolwiek skutkami ubocznymi. Jeśli już jednak są, to najczęściej zanikają po kolejnych zabiegach, jak i również nie są one bardzo groźne. Jakie mogą być powikłania po kriokomorze? Przede wszystkim mogą pojawić się:

Warto jednak wspomnieć, że są to objawy czasowe, które prawie zawsze znikają po kolejnych zabiegach.  

Kriokomora. Przeciwwskazania do korzystania

Mimo swoich leczniczych właściwości, kriokomora może nie być tak skuteczna i bezpieczna dla pewnych osób. Warto wymienić wiążące się z użytkowaniem kriokomory przeciwwskazania. Zdecydowanie odradza się tego sposobu leczenia wszystkim osobom chorującym na nowotwory, zaburzenie ciśnienia krwi, ale też kobietom w ciąży. Oprócz tego, w przypadku występowania innych przewlekłych chorób zdecydowanie lepiej będzie zasięgnąć porady odpowiedniego specjalisty. Nawet drobne uszkodzenie skóry mogą prowadzić do poważnych powikłań, jeśli skorzystamy z kriokomory.

Morsowanie Morsowanie: jakie są zalety zimnych kąpieli

Czy istnieją specjalne stroje do kriokomory?

Wymagany strój do kriokomory można znaleźć w internecie. Powinien on się składać z grubych rękawic, tak samo grubych skarpet, a także stroju kąpielowego, maseczki ochronnej i czepka. Wszystkie te elementy są wymagane, aby zostać dopuszczonym do zabiegu w kriokomorze. Takie komplety można nabyć za około 100 zł, a nawet mniej. Jeśli chodzi o temat chodaków, to w trakcie trwania każdego zabiegu, osoby odpowiedzialne za obsługiwanie kriokomory powinny udostępnić pacjentowi drewniane chodaki. Zdecydowanie warto choć raz w życiu spróbować zabiegów, które ma do zaoferowania kriokomora. 

Zobacz też: Rehabilitacja - na czym polega, kiedy jest stosowana i kto może z niej skorzystać?

Więcej o: