Brodawki to zazwyczaj grudkowate narośla pojawiające się w różnych rejonach ludzkiego ciała, ze szczególnym naciskiem na tułów, ręce, twarz i skórę głowy. Ich powstawanie może mieć różne przyczyny i podłoże. Brodawka łojotokowa jest to łagodna zmiana skórna, która stanowi przede wszystkim defekt estetyczny, zwłaszcza gdy pojawia się na twarzy. Tego rodzaju narośl nie może przekształcić się w zmianę nowotworową jaką jest czerniak, jednak ze względu na swój wygląd może być z nim mylona.
Brodawki stanowią tak liczną grupę zmian, że konieczna jest ich bliższa kwalifikacja. I tak brodawki dzielimy przede wszystkim ze względu na miejsce występowania, choć nie jest to jedyne kryterium. Najczęstsze rodzaje brodawek to:
Główną przyczyną powstawania brodawek jest zakażenie wirusem HPV. Według statystyk wirusem brodawczaka może być zakażone nawet 10% całej ludzkości. Narażone na nie są dzieci i młodzież, a także osoby o obniżonej odporności.
Z kolei wspomniane wcześniej brodawki łojotokowe powstają bez udziału wirusa HPV. Nie do końca rozpoznane są przyczyny ich pojawiania się na ciele, jednak istnieje grupa czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się tych łagodnych zmian, a należą do nich: zaawansowany wiek, predyspozycje genetyczne, występowanie schorzeń, którym towarzyszy nadmierne rogowacenie skóry.
Zobacz też: Brodawczak - co to jest?
Wielu pacjentów zastanawia się jak leczyć brodawki. Przede wszystkim niczego nie robimy na własną rękę. Choć wiele brodawek wygląda tak, że wydaje nam się iż łatwo byłoby je zdrapać lub oderwać to pod żadnym pozorem nie wolno tak postępować, gdyż grozi to wdaniem się zakażenia i znacznym pogorszeniem stanu naszej skóry. Z brodawką najlepiej udać się do dermatologa, który odpowiednio pokieruje leczeniem.
Najbardziej popularne metody walki z brodawkami to:
Jak usuwać brodawki? Przede wszystkim pod nadzorem lekarzy. Zdarza się, że metody krioterapii czy stosowanie kwasów jest niewystarczające. Wówczas aby usunąć brodawkę konieczne jest zastosowanie bardziej inwazyjnych sposobów. Brodawkę można usunąć chirurgicznie. Zabieg polega na wyłyżeczkowaniu niechcianej zmiany lub ablacji laserem.
Jeśli na twojej dłoni pojawiła się dziwna zmiana skórna to możliwe, że zastanawiasz się czy jest to brodawka czy kurzajka. Ta druga jest to tak naprawdę brodawka zwykła, która pojawia się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Im wcześniej dostrzeżesz tą zmianę tym większa szansa, że uda się jej pozbyć bezboleśnie z użyciem domowych środków do usuwania kurzajek. W aptekach dostępne są gotowe wymrażacze, których czasem należy użyć kilkukrotnie, aby uzyskać odpowiedni efekt.