Żółte kępki (złogi cholesterolu) pod oczami: przyczyny, leczenie, usuwanie

Żółte kępki (żółtaki) na powiekach i pod oczami to zmiany skórne dotykające częściej osób w średnim i starszym wieku, a spowodowane gromadzeniem się złogów cholesterolu pod skórą. Remedium na nie jest zmiana diety. Można też udać się po pomoc do gabinetu dermatologicznego.

Żółte kępki (żółtaki) na powiekach i pod oczami - przyczyny

Przyczyną tej zmiany skórnej jest podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Za zbyt wysoki poziom cholesterolu odpowiada przede wszystkim niezbilansowana dieta, chociaż to niejedyny powód. Inne możliwe przyczyny to zaburzenia genetyczne, proces starzenia się organizmu, choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca i towarzysząca jej dyslipidemia cukrzycowa, a ponadto choroby wątroby, tarczycy, a nawet nerek. Wysokiemu poziomowi cholesterolu w organizmie (hiperlipidemia) sprzyja też nadużywanie alkoholu, ponadto zażywanie niektórych leków. Jak więc widać, winowajców jest sporo.

Żółte kępki mogą usadowić się na powiekach (górnej oraz pod oczami) i z takimi przypadkami mamy do czynienia najczęściej. Ale mogą usadowić się także w innych miejscach ciała, w tym na dłoniach, stopach, w fałdach skórnych. Wyglądają jak żółte guzki (grudki), są różnej wielkości i kształtu, nie są twarde ani bolesne.

Żółte kępki (żółtaki) na powiekach i pod oczami - leczenie

Najważniejsze zalecenie to zmiana diety. Odpuszczamy sobie przede wszystkim tłuste potrawy, czerwone mięso, masło, fast foody, przesłodzone dania oraz ciężkie alkohole. Warto przemyśleć wdrożenie diety śródziemnomorskiej, najzdrowszej diety na świecie. Opiera się na warzywach, owocach, ziarnach i orzechach oraz zdrowych tłuszczach, przede wszystkim na oliwie z oliwek. Włosi dodają do tego niewielkie ilości serów i pieczywo pełnoziarniste oraz lampkę wina. Do tego ryby i rzadko jakieś mięso, przede wszystkim drób. Nie przejadają się też słodyczami.

Gdy kępki żółte stanowią już poważny problem, a dieta nie pomaga, stosuje się leki obniżające stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi (statyny, fibraty - zmniejszają stężenie trójglicerydów (TG) i zwiększają stężenie tzw. "dobrego cholesterolu", czyli cholesterolu HDL). Gdy przyczyną podwyższonego cholesterolu są choroby podstawowe, to na nich skupia się leczenie.

Żółte kępki (żółtaki) na powiekach i pod oczami - usuwanie

Przychodnie dermatologiczne i medycyny estetycznej, oferujące usuwanie żółtych kępek, proponują następujące zabiegi:

  • usuwanie chirurgiczne (tylko w przypadku dużych zmian)
  • usuwanie laserem
  • krioterapia
  • elektrokoagulacja
  • usuwanie falą radiową

Kępki żółte to wada kosmetyczna. Same w sobie nie są ani groźne, ani bolesne. Jeśli jednak nam przeszkadzają i obniżają samopoczucie, można udać się do gabinetu dermatologicznego po pomoc.

Więcej o: