Astma sercowa. Czym jest dychawica sercowa i dlaczego nie wolno jej lekceważyć?

Astma sercowa to potoczne określenie dychawicy sercowej, nazywanej też napadową dusznością nocną. Stan, o którym mowa, jest rezultatem niewydolności lewej komory serca i może towarzyszyć wielu schorzeniom kardiologicznym. Jakie są przyczyny występowania astmy sercowej? Jak się objawia i jak przebiega jej leczenie?

Astma sercowa. Przyczyny powstawania schorzenia

Astma sercowa to zaburzenie, w przebiegu którego pojawiają się nagłe napady duszności, najczęściej występujące, gdy chory obiera pozycję leżącą (ale nie tylko). Ataki są następstwem niewydolności lewej komory serca, przy prawidłowej funkcji (w niektórych przypadkach - przy wzmożonej) prawej komory.

Niewydolność lewej komory serca doprowadza do wystąpienia zastoju krwi w żyłach płucnych i krążeniu małym, czyli płucnym. Taki stan jest następstwem przekrwienia płuc i oskrzeli. 

Wśród głównych przyczyn astmy sercowej należy wymienić schorzenia kardiologiczne i układu krążenia, takie jak:

  • choroba wieńcowa,
  • nieleczone nadciśnienie tętnicze,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zawał,
  • wady anatomiczne serca.

Astma sercowa może też pojawić się w przebiegu chorób układu oddechowego: obturacyjnej choroby płuc czy obturacyjnego bezdechu sennego. W niektórych przypadkach, dychawica sercowa rozwija się w przebiegu astmy oskrzelowej

Astma sercowa: charakterystyczne objawy

Charakterystycznym objawem astmy sercowej jest nocna duszność, która pojawia się po dłuższym czasie od momentu zaśnięcia i doprowadza do wybudzenia. Ten niepokojący stan ustępuje po kilkudziesięciu minutach od zmiany pozycji na stojącą albo siedzącą (przy zachowaniu względnego bezruchu). Podobne napady mogą wystąpić w stresowej sytuacji, po posiłku lub w następstwie wysiłku fizycznego.

Bardzo niepokojącym objawem jest plwocina o różowym zabarwieniu, czyli zbierający się śluz. Astma sercowa najprawdopodobniej doprowadziła do wystąpienia obrzęku płuc i konieczna jest wówczas natychmiastowa pomoc lekarska. Inne symptomy, które mogą towarzyszyć napadom dusznicy, to:

  • silny kaszel,
  • spadek tolerancji na wysiłek,
  • wzmożona potliwość,
  • blada i chłodna skóra kończyn,
  • uczucie splątania i problemy z nawiązaniem kontaktu z otoczeniem. 
Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Astma sercowa - jakie badania należy wykonać?

Opisane powyżej napady powinny skłonić do niezwłocznego udania się do lekarza. Specjalista rozpozna astmę sercową na podstawie badania osłuchowego nad polami płucnymi. Świsty, trzeszczenia i rzężenia to sygnały, które wskazują, że w organizmie chorego rozwija się astma sercowa. Diagnoza wymaga poszerzenia rozpoznania o badania pulmonologiczne i kardiologiczne.

Astma sercowa: jak wygląda leczenie schorzenia?

Astma sercowa nie jest traktowana jako podstawowa jednostka chorobowa. Terapia polega na leczeniu schorzenia, które doprowadziło do wystąpienia niewydolności lewej komory serca. 

W ramach leczenia, osoba chora będzie musiała zmienić swój styl życia. Konieczna będzie kontrola masy ciała, nie obejdzie się bez rezygnacji z palenia tytoniu, znacznego ograniczenia spożywania alkoholu, zwiększenia aktywności fizycznej i wprowadzenia zdrowej diety. 

Lekarz może też zadecydować o wdrożeniu terapii farmakologicznej. W niektórych przypadkach, konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Zobacz też: Nadciśnienie tętnicze, czy można je obniżyć poprzez dietę? Czego należy unikać?

Więcej o: