Badanie TSH. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do badania hormonów tarczycy?

Badanie TSH to rodzaj badania wykonywanego z krwi żylnej, którego wyniki informują nas o ilości hormonu pobudzającego tarczycę w naszej krwi. Jeśli jego ilość jest za wysoka lub za niska, może to świadczyć o problemach takich jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Podpowiadamy czym jest badanie TSH, jak się przygotować na nie i kiedy można je wykonać.

Badanie TSH: co to jest?

Badanie TSH to jedno z podstawowych badań wykonywanych z krwi obok morfologii. Co to jest badanie TSH i po co się je wykonuje? Hormon tyreotropowy w organizmie odpowiada za pobudzenie tarczycy do działania. Wytwarzają go w odpowiednim rytmie dobowym zasadochłonne komórki z przedniego płata przysadki mózgowej. Badanie TSH pozwala wykrycie zaburzenia czynności tarczycy, również te przebiegające bezobjawowo. Jest ono najczulszym badaniem tego rodzaju, dzięki czemu umożliwia monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, a także ocenę skuteczności prowadzonego leczenia.

Norma tego parametru różni się w zależności od wielu czynników. Zupełnie inne stężenie TSH w krwi powinno mieć dziecko, a inne osoba w zaawansowanym wieku. Również w ciąży stężenie TSH odbiega od przyjętych norm (im bardziej zaawansowana ciąża, tym stężenie to może być wyższe). Norma, jeśli chodzi o badanie TSH u osób dorosłych mieści się w przedziale od 0,4 do 4,0 ml. Jeśli wynik badania jest wyższy niż normy, mówimy o niedoczynności tarczycy, z kolei, jeśli otrzymany wynik jest niższy, jest to jeden z głównych objawów nadczynności tarczycy.

Badanie TSH: jak się przygotować?

Badanie TSH wymaga od pacjenta takiego samego przygotowania, jak do większości badań z krwi żylnej. Zalecane jest, aby wykonywać badanie TSH na czczo, wtedy zyskujemy pewność, że wyniki będą dokładne. Badanie TSH na czczo gwarantuje, że wyniki nie będą posiadały błędów, dlatego warto nie jeść przynajmniej osiem godzin przed pobraniem krwi i pić jedynie wodę.

Przez wzgląd na fakt, że poziom TSH różni się od siebie w zależności od pory dnia, zaleca się, aby próbki pobierać w godzinach porannych lub o określonej porze, jeśli badanie wykonywane jest regularnie. Wynika to z faktu zmienności dobowej wydzielania TSH, którego ilość w krwi jest zupełnie inna rano, niż wieczorem.

Wśród innych ważnych kwestii, aby otrzymać prawidłowy wynik, wymienić można unikanie stresu, który silnie wpływa na ilość wytwarzanych hormonów. To samo tyczy się dużego wysiłku fizycznego, dlatego zaleca się, aby przed przystąpieniem do pobrania krwi odpocząć, jeśli przyszliśmy do punktu pobrań pieszo.

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Badanie TSH: na czczo czy po tabletce?

Powinno się przeprowadzać badanie TSH na czczo czy po tabletce? Jeśli zażywamy regularnie leki, upewnijmy się, że nie mają one wpływu na wynik badania. Wśród tych, które mogą wpłynąć na zakłamanie wyników, wymienić można takie substancje, jak:

Jeśli zażywamy którąś z nich, należy poinformować o tym lekarza zlecającego badanie. W takim wypadku to on będzie mógł podjąć decyzję, czy powinniśmy zrezygnować z dawki przed badaniem.

Czy podczas okresu można robić badanie TSH?

Wiele kobiet zastanawia się, czy podczas okresu można robić badanie tsh? Ze względów medycznych nie ma przeciwwskazań, ilość pobranej krwi nie powoduje niebezpieczeństwa dla zdrowia czy życia. Rekomendowane jest jednak, aby wykonanie badań następowało przed lub po miesiączce, ze względu na delikatne wahania niektórych parametrów. 

Badanie TSH: cena

Badanie TSH powinno być wykonywane przez osoby, u których występują objawy, takie jak zaburzone miesiączkowanie, kołatanie serca, wypadanie włosów, chroniczne zmęczenie, osłabienie, wahania nastroju, a także pobudzenie, zdenerwowanie lub rozdrażnienie.

Koszt wykonania pomiaru we krwi jest stosunkowo niski, jeśli chodzi o badanie TSH. Cena tego badania różni się w zależności od laboratorium, w którym zdecydujemy się je wykonać, mieści się jednak w przedziale od 15 do 60 złotych.

Zobacz też: Badanie ft4 - co pozwala określić?

Więcej o: