Niedoczynność tarczycy w ciąży. Jaki wpływ może mieć choroba tarczycy na przebieg ciąży?

Niedoczynność tarczycy w ciąży to jedno z wielu schorzeń, które może dotknąć przyszłej mamy. Jest ono jednak trudne do wychwycenia, gdyż wiele jego objawów pokrywa się z symptomami towarzyszącymi każdej zdrowej ciężarnej.

Niedoczynność tarczycy a ciąża. Jak się objawia zaburzenie w czasie ciąży?

Niedoczynność tarczycy w ciąży może pojawić się nawet wtedy, kiedy wcześniej kobieta nie chorowała na żadne przewlekłe choroby i nie miała (bądź nie wiedziała, że ma) problemów z tarczycą. Ciąża jest bardzo szczególnym momentem, kiedy w organizmie dochodzi do wielu przemian. Jedną z nich jest rozchwianie poziomu hormonów, które może przyjmować różne formy. Wahania w przypadku tyroksyny produkowanej przez tarczycę mogą spowodować następujace objawy:

  • nadmierny przyrost masy ciała
  • problemy skórne (przesuszenie, wypryski)
  • bóle i skurcze mięśni
  • zmniejszenie libido
  • kłopoty z koncentracją i pamięcią
  • wahania nastroju.

Jak widać większość tych objawów można przypisać samej ciąży, dlatego też wykrycie niedoczynności tarczycy w tym czasie jest szczególnie trudne, choć nie niemożliwe. 

Jak liczyć tygodnie ciąży? Cztery metody na obliczenie momentu zapłodnienia Jak liczyć tygodnie ciąży? Cztery metody na obliczenie momentu zapłodnienia

Poporodowe zapalenie tarczycy - objawy i leczenie

Często zdarza się, że problemy z tarczycą pojawiają się u kobiet w ciąży lub w okresie tuż po porodzie. Poporodowe zapalenie tarczycy daje objawy podobne do tych towarzyszących każdej kobiecie w połogu - jest to silne zmęczenie, problemy z koncentracją, wypadanie włosów, obniżenie nastroju. Dlatego też często cierpiąca na tą chorobę osoba przez długi czas pozostaje niezdiagnozowana, zwalając wszelkie niepokojące objawy na karb zmęczenia towarzyszącego wszystkim młodym mamom.

Poporodowe zapalenie tarczycy rozpoczyna się zazwyczaj między 1 a 4 miesiącem po porodzie. Najpierw następuje chwilowa nadczynność tarczycy, która stopniowo przechodzi w trwałą niedoczynność. W tym okresie mamy mają problem z powrotem do masy ciała sprzed ciąży, dokuczają im problemy skórne (nadmierna suchość, skłonność do wyprysków), wypadanie włosów, a także kłopoty z koncentracją i pamięcią. Jeśli trwają one niepokojąco długo należy udać się do lekarza. Poporodowe zapalenie tarczycy w pewnych wypadkach może ulec całkowitemu wyleczeniu, jednak w większości z nich konieczne jest leczenie aż do końca życia i stałe kontrolowanie stanu tarczycy.

Zobacz wideo Jak zmienia się organizm kobiety po porodzie?

Niedoczynność tarczycy wykryta w ciąży a depresja poporodowa

Niedoczynność tarczycy wykryta w ciąży sprawia, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu zabezpieczenie kobiety przed pewnymi powikłaniami wynikającymi z tego stanu. Nieleczona niedoczynność tarczycy może bowiem doprowadzić do depresji poporodowej zwanej popularnie baby blues. Jest to związane z obniżonym poziomem tyroksyny, która ma silny wpływ na nasze samopoczucie. Nieleczona niedoczynność może być czynnikiem wpływającym na zwiększenie skłonności do depresji, a ta bywa bardzo groźna, zwłaszcza w przypadku młodych mam, które muszą odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji i zapewnić odpowiednią opiekę noworodkowi.

Niedoczynność tarczycy a planowanie ciąży

Niestety, dla kobiet cierpiących na niedoczynność tarczycy, które chcą zostać mamami nie ma dobrych wieści. Niedoczynność tarczycy może bowiem poważnie komplikować proces zajścia w ciążę, a jeśli się już on powiedzie - może wywołać poważne wady u dziecka.

Dlatego też kobiety, które podejrzewają u siebie problemy związane z tarczycą już na etapie planowania ciąży powinny dokładnie skontrolować stan tego gruczoły. Niedoczynność tarczycy i planowanie ciąży to zjawiska, które łączą się ze sobą nierozerwalnie. Zaburzenie czynności tarczycy przyczynia się bowiem do tego, że cykle miesiączkowe przebiegają bez owulacji, a to uniemożliwia zajście w ciążę. Dlatego na etapie starań o dziecko wykonać badania na oznaczenie stężenia TSH, czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. W przypadku, gdy wyniki badań potwierdzą niedoczynność tarczycy, rozpoczyna się leczenie mające na celu uzupełnienie niedoboru poprzez przyjmowanie syntetycznej tyroksyny. To z kolei powinno zaowocować powrotem owulacji. 

Ciąża tydzień po tygodniu. Rozwój płodu zajmuje około 40 tygodni, po których jest on gotów do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki. Ciąża tydzień po tygodniu. Skrócony kalendarz ciąży

Późno wykryta niedoczynność tarczycy w ciąży. Czy jest powód do obaw?

Późno wykryta niedoczynność tarczycy w ciąży może sprawić, że ciężarna będzie obawiać się zarówno o zdrowie dziecka jak i swoje. Nie należy jednak panikować. Płód także produkuje hormony, tak więc jest niewielkie ryzyko tego, że późno wykryte schorzenie wpłynie na jego rozwój. Pewne jest natomiast to, że po urodzeniu dziecko będzie poddane dodatkowym badaniom, które wykluczą ewentualne braki. 

Zobacz też: Badania w ciąży. Jakie podstawowe badania zlecane są kobietom w ciąży?

Więcej o: