Uderzenia gorąca rzeczywiście są typowym symptomem menopauzy, jednak ten objaw ma też inne przyczyny. Bywa, że dokucza osobom bardzo młodym, także mężczyznom. W każdym wieku, gdy pojawią się uderzenia gorąca, przed samodzielnym stawianiem diagnozy przyda się solidny przegląd stanu zdrowia i poszukanie z lekarzem nie tylko przyczyny, ale także rozwiązań, które pozwolą łagodzić dolegliwości - przekonuje dr Michał Domaszewski*, lekarz rodzinny.
Gdy wraz z uderzeniami gorąca pojawiają się zlewne poty i inne objawy typowe dla menopauzy, wiele kobiet nabiera pewności, że to właśnie ona. Nawet gdy są w wieku uzasadniającym takie podejrzenia, warto jednak się upewnić. Czasem towarzyszą one chorobie ogólnoustrojowej, na przykład tarczycy.
Jeśli twoje samopoczucie wyraźnie się pogarsza, warto zrobić podstawowe badania. Taki dobry, kontrolny pakiet, to:
Jeśli masz nadwagę i należysz do grupy ryzyka chorób krążenia, warto raz do roku zrobić te badania. Kiedy je powtórzyć? Zapytaj lekarza pierwszego kontaktu.
Mierz od czasu do czasu ciśnienie krwi. Ocenia się, że nadciśnienie tętnicze to problem 10 milionów Polaków. Pamiętaj, że nie musi dawać żadnych objawów, a regularnie rujnować ci zdrowie. Wypieki na twarzy czy inne objawy przegrzewania organizmu to tylko dodatkowy sygnał, by ciśnienie kontrolować.
Czasem wskazana jest konsultacja kardiologiczna, bo kłopoty z ciepłotą ciała towarzyszą różnym problemom z układem krążenia. Teoretycznie, nadciśnieniem zajmuje się specjalista hipertensjolog, jednak lekarzy tej specjalności jest niewielu. Zazwyczaj konsultacja kardiologiczna i opieka lekarza pierwszego kontaktu wystarczają. Ważne, żeby się w ogóle diagnozować i leczyć.
Jeśli badania wykonujesz we własnym zakresie, ich interpretację pozostaw lepiej lekarzowi, zwłaszcza, gdy wynik jest nieprawidłowy. Przyczyn takiego stanu może być wiele i bez solidnej wiedzy medycznej wskazanie właściwej (a w efekcie dobranie odpowiedniej terapii) jest mało prawdopodobne.
Gdy wyniki twoich badań lekarza zaniepokoją, niewykluczone, że potrzebna będzie dodatkowa konsultacja u specjalisty, ale zazwyczaj z uderzeniami gorąca poradzi sobie lekarz pierwszego kontaktu (jeśli zastosujesz się do jego zaleceń) i ty sam, choćby rozstając się z nadwagą.
Dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny Milena Stańczak
Dr Michał Domaszewski (na zdjęciu) jest lekarzem rodzinnym, na co dzień leczącym dzieci i dorosłych. Uważa, że współczesny lekarz powinien odważnie wychodzić zza biurka i starać się przekazywać swą wiedzę nie tylko w gabinecie, ale też poprzez dostępne media. Od roku regularnie występuje jako ekspert w programie "Pytanie na śniadanie", od niedawna prowadzi bloga dr Michał oraz rozwija swój kanał na YouTube. Ma to być odpowiedź na zalew nieprawdziwych informacji od "doktora Google". Dr Domaszewski to absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Na co dzień pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej. Zajmuje się też badaniami klinicznymi leków.
NaZdrowie to cykl wideo poruszający popularne, niejednokrotnie kontrowersyjne, tematy związane ze światem medycyny. Analizujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem. Cykl zmienił formułę. Nie tylko czołówka czy szata graficzna jest nowa - przede wszystkim do współpracy zaprosiliśmy specjalistów, by opowiedzieli o kwestiach, o które na co dzień często pytają ich pacjenci. Jak Wam podoba się ta zmiana?
Wszystkie odcinki cyklu możesz obejrzeć tutaj.