Glikokortykosteroidy: hormony i leki. W jakich przypadkach zalecane jest stosowanie sterydów?

Glikokortykosteroidy produkowane są przez organizm ludzki - hormony. Naich wzór powstały także syntetyczne leki steroidowe, stosowane w leczeniu różnych schorzeń. Są przyjmowane w przypadku astmy oskrzelowej, w problemach z hormonami, alergiach i przy zapaleniu stawów. Lekarstwa wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne.

Glikokortykosteroidy: co to jest?

Glikokortykosteroidy: co to jest za substancja? Gdzie jest produkowana? Glikokortykosteroidy są naturalnymi hormonami wytwarzanymi przez organizm, ale są także lekami znanymi szerzej jako sterydy, które pomagają w wielu schorzeniach. Są wykorzystywane m.in. w leczeniu astmy oskrzelowej. Co więcej, glikokortykosteroidy sprawdzają się także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, alergiach czy nieżycie nosa. Ponadto, jako lek wykorzystywane są w przypadkach chorób takich jak:

Można przyjmować je doustnie, wziewnie, dożylnie lub w formie maści. Na pytanie czy glikokortykosteroidy to sterydy, odpowiedź jest twierdząca. Tak, glikokortykosteroidy są sterydami. Występują również pod nazwą hormony steroidowe. Leki te wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń. Mają działanie przeciwzapalne, dzięki któremu wyhamowaniu ulegają procesy zapalne toczące się w organizmie wynikające z wielu schorzeń.  

Glikokortykosteroidy: przykłady preparatów dostępnych na rynku

Hormony steroidowe wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne i są znane jako glikokortykosteroidy. Przykłady preparatów na ich bazie dostępnych w aptekach to:

  • Metypred,
  • Budezonid,
  • Sudo-Medrol,
  • Prednizon,
  • Hydrokortyzon
  • Flutikazon. 

Glikokortykosteroidy są również składnikiem maści, które stosuje się w leczeniu egzemy. Maści z tą substancją są wydawane tylko na receptę i są to m.in. amcynonid, halcynonid, fluocynonid. Jedynym wyjątkiem jest octan hydrokortyzonu, którego działanie należy do najsłabszych.

Glikokortykosteroidy: działanie nie tylko przeciwzapalne

Glikokortykosteroidy swoje dość powszechne zastosowanie zawdzięczają szerokiemu spectrum działania. Potwierdzono ich właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe czy przeciwalergiczne.  Efekt działania przeciwzapalnego jest uzależniony od dawki i czasu stosowania samego leku. We wszelkich alergiach lub problemach z układem oddechowym również wykorzystywane są glikokortykosteroidy. Mechanizm działania przeciwalergicznego polega w ich przypadku na zmniejszaniu reakcji alergicznych, co pozytywnie wpływa na wydolność układu oddechowego, jednocześnie redukując objawy astmy takie jak duszność i kaszel.

Glikokortykosteroidy. Przeciwwskazania do przyjmowania leków

Sterydy nie powinny być przyjmowane przez pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie zawierającym glikokortykosteroidy. Przeciwwskazania do przyjmowania leku to zakażenia wywołane przez bakterie lub wirusy. Leków steroidowych nie powinno się również przyjmować w przypadku układowego zakażenia grzybiczego, cukrzycy, gruźlicy. Warto wiedzieć, że preparaty te są przepisywane pacjentom wyłącznie na receptę i nie wolno przyjmować ich na własną rękę.  

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Glikokortykosteroidy: skutki uboczne

Każdy lek może powodować działania niepożądane, także glikokortykosteroidy. Skutki uboczne występują najczęściej, kiedy preparat stosowany jest przez długi okres lub kiedy nagle zrezygnujemy z jego przyjmowania. Glikokortykosteroidy mogą powodować działania niepożądane takie jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • problemy ze skórą,
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet,
  • nagły przyrost masy ciała,
  • osłabienie odporności,
  • zaćmę,
  • osteoporozę. 

Przed przyjęciem leku steroidowego należy zapoznać się z ulotką, a także ściśle przestrzegać dawek i czasu stosowania leku jaki zaleciłpacjentowi lekarz. 

Glikokortykosteroidy w kosmetykach

Glikokortykosteroidy w kosmetykach nie pojawiają się. Glikokortykosteroidy są naturalną substancją występującą w organizmie, natomiast ich syntetyczny odpowiednik znajduje swoje zastosowanie w postaci leków. Te sterydy są głównym składnikiem farmaceutyków i maści. Leki z ich zawartością stosuje się w wielu schorzeniach, które wykazują stany zapalne. Natomiast maści wykorzystuje się przede wszystkim w różnych rodzajach alergii oraz przy problemach dermatologicznych.

Zobacz też: Rumień guzowaty: przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o: