Budezonid to syntetyczny kortykosteroid działający przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Ma za zadanie powstrzymać stan zapalny objawiający się przekrwieniem błon śluzowych, podrażnieniami, świądem i wzmożonym wydzielaniem śluzu w drogach oddechowych. Budezonid jest lekiem przeznaczonym do regularnego stosowania i wydawany jest na receptę.
Mechanizm działania preparatu polega na hamowaniu lub pobudzaniu ekspresji (aktywności) tych genów, które powodują powstawanie białek prozapalnych. Leki do stosowania wziewnego na bazie budezonidu stosowane są w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i innych chorób w przebiegu których dochodzi do skurczu oskrzeli.
Kortykosteroid zatrzymuje proces zapalny toczący się w oskrzelach poprzez zahamowanie syntezy i uwalniania czynników prozapalnych i mediatorów reakcji alergicznej, czyli cytokin, prostaglandyn, histaminy oraz leukotrienów. Zmniejsza ponadto przepuszczalność naczyń krwionośnych i obrzęk oraz nadreaktywność oskrzeli, powoduje zmniejszanie się liczby komórek stanu zapalnego w błonie śluzowej oskrzeli. Ma ponadto dobroczynny wpływ na odbudowę uszkodzonych komórek w ścianach oskrzeli.
Donosowa postać leku służy do leczenia alergicznego nieżytu nosa (czyli kataru siennego), sarkoidozy, polipów nosa i obturacji przewodów nosowych.
Doustna postać leku stosowana jest w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci choroby Leśniowskiego i Crohna.
Dawki leku ustala lekarz. Lek do stosowania wziewnego przyjmuje się przy pomocy inhalatora dołączonego do opakowania. Powinno się stosować najmniejszą możliwą skuteczną dawkę, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Lek stosuje się codziennie. Pierwsze efekty lecznicze odczulwane są po około sześciu godzinach, pełen efekt po dziesięciu dniach.
W przypadku przyjmowania steroidów wziewnie może dojść do rozwoju kandydozy (zakażenie grzybicze). Aby zmniejszyć ryzyko zakażeń grzybiczych należy po każdej inhalacji dokładnie płukać jamę ustną. To zapobiega ponadto podrażnieniu gardła i chrypce, a także zmniejsza ryzyko skutków ogólnoustrojowych.
Leku nie należy stosować u dzieci poniżej szóstego roku życia z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej. Brak jest także badań klinicznych dotyczących stosowania tego leku u osób powyżej 65 roku życia.
Ten produkt leczniczy nie może być stosowany przez osoby nadwrażliwe na budezonid lub jakąkolwiek substancję pomocniczą. Nie wolno też brać budezonidu jeśli cierpi się na czynną gruźlicę płuc.
Ponadto należy zachować środki ostrożności w przypadku utajonej gruźlicy płuc oraz grzybicznych i wirusowych zakażeń dróg oddechowych. Ze względu na możliwość wystąpienia zakażenia grzybiczego konieczne jest zachowanie ostrożności podczas leczenia pacjentów z takimi chorobami układu oddechowego jak rozstrzenie oskrzeli oraz pylica płuc. W razie wystąpienia skurczu oskrzeli należy niezwłocznie przerwać podawanie leku.
Ogólnoustrojowe działania kortykosteroidów:
Źródła: charakterystyka produktu leczniczego