Paciorkowce jak wspomniano na samym początku, można podzielić na kategorie: grupy A i B. Bakterie z grupy A mogą wywołać problemy z gardłem. Paciorkowce w gardle powodują zaczerwienienie. Ich obecność z pewnością będzie skutkować również powiększonymi migdałkami. Paciorkowce w gardle wywołują opuchliznę, a także pojawiają się białe plamki. Może także wystąpić szkarlatyna, czyli choroba pojawiająca się po anginie, która powoduje czerwoną wysypkę na ciele.
To nie wszystkie choroby, jakie mogą spowodować paciorkowce z grupy A. Może również pojawić się zakażenie skóry, a także zespół wstrząsu toksycznego, czy zapalenie tkanki łącznej i martwicze zapalenie powięzi.
Paciorkowce grupy B są przyczyną takich schorzeń, jak na przykład infekcja krwi. W efekcie zakażenia może również wystąpić zapalenie płuc, czy opon mózgowych u noworodków. Niezwykle niebezpieczne są również paciorkowce w pochwie podczas ciąży. Mogą one zarazić dziecko. Dlatego, jeżeli lekarz zdiagnozuje paciorkowce w pochwie, konieczne jest dożylne podanie antybiotyków. Diagnoza jest najczęściej wystawiana po badaniu przesiewowym.
Paciorkowce grupy B to także zagrożenie dla osób starszych, szczególnie tych, które przekroczyły 65. rok życia. Dotyczy to także tych, którzy mają problemy zdrowotne. Paciorkowce w takich przypadkach są często główną przyczyną zakażenia dróg moczowych, krwi, skóry, czy zapalenia płuc.
Paciorkowce atakujące gardło to schorzenie, które przydarza się najczęściej dzieciom. Trzeba jednak zaznaczyć, że zakażenie jest także obecne u dorosłych. Warto pamiętać o tym, że w każdym przypadku, gdy pojawią się objawy anginy, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań i zaplanowania strategii leczenia.
Paciorkowce znajdujące się w gardle są klasyfikowane jako infekcja bakteryjna. Jej efektem jest ból gardła, a także nieprzyjemne swędzenie. Choroba ta znana jest potocznie jako angina. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie nerek, czy gorączka reumatyczna. Z kolei następnym etapem może być na przykład bolesne zapalenia stawów, wysypka, czy uszkodzenia zastawki serca.
Jakie pojawiają się objawy w momencie zakażenia? Pierwszym z nich jest ból gardła. Można także odczuwać duży dyskomfort przy przełykaniu. Paciorkowce skutkują również czerwonymi, opuchniętymi migdałkami, a niekiedy także białymi plamami, czy smugami ropy. Widać także drobne, czerwone plamki na tylnej, górnej części podniebienia. Pojawiają się też opuchnięte i tkliwe węzły chłonne na szyi. Całość uzupełnia gorączka, ból głowy, wysypka, nudności, wymioty i ogólny ból ciała.
Paciorkowce kałowe występują w przewodzie pokarmowym i mogą być chorobotwórcze, na przykład w trakcie leczenia antybiotykami. Do narządów, które najczęściej zakażają paciorkowce kałowe, należą drogi moczowe i pęcherzyk żółciowy. Objawy to przede wszystkim:
Jednym z najlepszych rozwiązań w walce z bakteriami może być zupełnie naturalny sposób na paciorkowce. Paciorkowce jamy ustnej mogą zostać osłabione przez płukanie gardła ciepłą, słoną wodą. Żeby usunąć paciorkowce jamy ustnej można także pić ciepłą herbatę. Naturalny sposób na paciorkowce to również odpowiednia dieta - spożywanie jogurtów, bulionów, soków jabłkowych, czy zup warzywnych. Nie można także zapominać o właściwym nawodnieniu.
Zobacz też: Liszajec zakaźny - objawy i leczenie. Jak uniknąć zakażenia?