Nadżerka to nic innego jak ubytek błony śluzowej. Może powstawać w różnych obszarach i zależnie od umiejscowienia - daje mniej lub bardziej wyraźne objawy. To stosunkowo płytkie uszkodzenie, jednak jego obecność doprowadza do wystąpienia przewlekłego zapalenia błony śluzowej, co w dłuższej perspektywie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jak powstaje nadżerka? To zależy od obszaru, w którym się pojawiła.
Dane statystyczne dowodzą, że nadżerkę szyjki macicy miała lub ma co czwarta kobieta. Niewielka rana o nierównej powierzchni powstaje w śluzówce zlokalizowanej od strony pochwy. Wśród najczęstszych przyczyn jej wystąpienia wymienia się:
Jak rozpoznać, że problemem jest właśnie nadżerka? Objawy są na tyle niespecyficzne, że obecność ubytku w błonie śluzowej może stwierdzić wyłącznie lekarz. Najczęstsze symptomy to: plamienia między miesiączkami, białe upławy o przykrym zapachu, i krwawienie po odbytym stosunku. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach, nadżerka nie daje żadnych symptomów.
Po jakim czasie nadżerka zmienia się w raka? W stan przedrakowy może zmienić się nadżerka prawdziwa. Pierwsza jest konsekwencją zmian w strukturze nabłonka, natomiast druga wynika z zanikania nabłonka. Właśnie taka zmiana może doprowadzić do wystąpienia raka szyjki macicy, jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Nie da się jednak określić czasu, po jakim nadżerka zmieni się w stan przedrakowy i w konsekwencji w nowotwór.
Nadżerki w jamie ustnej najczęściej mają postać miejsc wyznaczonych otoczką zapalną, które pokrywa biało-żółty nalot. Do ich wystąpienia zwykle przyczyniają się urazy mechaniczne (powstające podczas szczotkowania zębów albo będące konsekwencją noszenia stałego aparatu ortodontycznego lub niedopasowanej protezy zębowej) ale nie tylko. Uszkodzenie błony śluzowej może nastąpić w konsekwencji spożywania twardych pokarmów z ostrymi krawędziami.
Głównym objawem nadżerki na dziąśle i podniebieniu jest uporczywy, ostry ból, który nasila się pod wpływem kontaktu zmienionego chorobowo miejsca z twardym przedmiotem lub pokarmem.
Nadżerka przełyku najczęściej jest wywołana przez refluks żołądkowo-przełykowy. W przebiegu choroby dochodzi do cofania treści żołądkowej do przełyku, której pH podrażnia śluzówkę i w konsekwencji wywołuje stan zapalny. Inne możliwe przyczyny to:
Nadżerka przełyku objawia się uczuciem palenia i pieczenia. Inne symptomy to: puste odbijanie, zgaga, ból towarzyszący przełykaniu i przykry zapach z ust.
Nadżerka żołądka zwykle jest konsekwencją długotrwałego nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do wystąpienia problemu mogą przyczynić się też nieprawidłowości w obszarze ukrwienia żołądka, wywołane przewlekłym stresem lub ciężkim stanem ogólnym.
Najczęściej występujące objawy tej przykrej dolegliwości to:
Zobacz też: Krwawienie z pochwy po stosunku - ważny sygnał ostrzegawczy