Cytologia. Co to za badanie i dlaczego warto je wykonywać regularnie?

Cytologia. Co to za badanie wie każda kobieta, która choć raz odwiedziła gabinet ginekologiczny. Ta bezbolesna procedura pozwala zapobiegać wielu poważnym chorobom, dlatego warto wykonywać ją regularnie.

Cytologia. Wynik może pomóc w wychwyceniu wczesnego stadium choroby nowotworowej

Co to cytologia? To jedno z pytań, na które odpowiedź powinna znać każda kobieta. Cytologia jest bowiem jednym z podstawowych badań, któremu każda kobieta powinna poddawać się regularnie, raz w roku, celem wykluczenia różnego typu chorób układu rozrodczego, w tym zwłaszcza nowotworu szyjki macicy

Wynik cytologii może wskazać nam już na wczesnym etapie, że dzieje się coś niewłaściwego. To pozwala z kolei na szybkie podjęcie odpowiedniej interwencji medycznej i zapobieżenie rozwojowi choroby. Nowotwór szyjki macicy wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet w Polsce. Jest to związane z niską świadomością konieczności stosowania działań profilaktycznych, w tym także wykonywania badań cytologicznych, jak również utrudnionym dostępem do lekarzy specjalistów z zakresu ginekologii. 

Badanie cytologiczne. Jak wygląda?

Wiele kobiet zwleka z wykonaniem cytologii ze względu na obawy przed bólem, a także z powodu wstydu przed badaniem ginekologicznym. Oba te powody są absurdalne i należy je wyeliminować. Po pierwsze badanie cytologiczne jest zupełnie bezbolesne i trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli natomiast chodzi o wstyd przed badaniem to należy pamiętać, że wykonuje je wykwalifikowany lekarz, dla którego jest to zupełnie naturalna sytuacja. Lekarz nie ocenia nas pod kątem wyglądu i tym podobnych kwestii. Podczas wizyty kluczowe są dla niego kwestie medyczne i tego należy się trzymać.

Jak wygląda samo badanie? Otóż jest ono przeprowadzane na fotelu ginekologicznym. Najpierw lekarz wprowadza wziernik do pochwy, aż do tarczy szyjki macicy. Następnie poprzez jego wnętrze wprowadza do środka specjalną szczoteczkę, na którą pobiera próbki nabłonka wraz ze śluzem. Tak przygotowane próbki zabezpiecza i odsyła do laboratorium. Zazwyczaj na wynik trzeba poczekać kilka dni. 

Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Wynik cytologii. Kiedy można przeprowadzić badanie?

Aby wyniki cytologii były miarodajne należy ją przeprowadzić międyz 10. a 20. dniem cyklu menstruacyjnego. Oznacza to, że pobranie cytologii nie może mieć miejsca w czasie trwania miesiączki. 

Cytologia w ciąży. Kiedy powinno się ją przeprowadzić?

Cytologia w ciąży należy do pakietu podstawowych badań, które powinno się przeprowadzić u każdej bez wyjątku ciężarnej. Najlepiej jest to zrobić na pierwszej wizycie u ginekologa, nim upłynie 10. tydzień ciąży. Wykonanie badania pozwoli wykluczyć w tym przypadku nie tylko zmiany nowotworowe, ale także ewentualne infekcje, które mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Jeśli kobieta nie zdążyła wykonać cytologii do 10. tygodnia ciąży wtedy może ją zrobić także później, nawet w 3. trymestrze. Zazwyczaj badanie wykonuje się raz - wyjątkiem jest sytuacja, kiedy otrzymany wynik był nieprawidłowy.

Cytologia u dziewicy. Czy można ją wykonać?

Cytologia u dziewicy w przypadku kiedy zachodzi konieczność jej wykonania jak najbardziej jest przeprowadzana. Należy bowiem pamiętać o tym, że błona dziewicza nie zarasta całkowicie wejścia do pochwy. Lekarz w celu jej przeprowadzenia posługuje się najcieńszym wziernikiem. Jeśli po raz pierwszy dziewczyna udaje się na wizytę do ginekologa powinna poinformować go przed badaniem o tym, że jest dziewicą. 

Nieprawidłowy wynik cytologii. Co dalej?

Informacja o tym, że mamy nieprawidłowy wynik cytologii nie oznacza od razu, że mamy nowotwór. Taki stan może świadczyć np. o powstałej nadżerce lub o innych problemach. Niemniej jednak nie można tego lekceważyć. Należy jak najszybciej umówić się na kolejną wizytę u ginekologa i postępować zgodnie z jego zaleceniami. 

Zobacz też: Szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy - co realnie zmienia refundacja?

Więcej o: