Zapalenie żołądka: przyczyny, objawy leczenie

Zapalenie żołądka związane jest z uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Może to być zapalenie w postaci ostrej lub przewlekłej. Prawie 90 proc. przypadków związanych jest z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Więcej na temat chorób układu pokarmowego na głównej stronie Gazeta.pl

Zapalenie żołądka - przyczyny

Zapalenie żołądka to uszkodzenie błony śluzowej żołądka powstałe w wyniku zakażenia bakteryjnego lub nadwrażliwości na różne czynniki lub leki albo procesu autoimmunologicznego. Wyróżnia się cztery postaci zapalenia żołądka. Pierwsze to zapalenie żołądka spowodowane przez bakterie Helicobacter pylori (około 90 proc. przypadków), następna postać to ostra gastropatia nadżerkowa (krwotoczna), następnie autoimmunologiczne zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka oraz gastropatia żółciowa (gdy błona śluzowa żołądka zostaje uszkodzona przez związki wytwarzane przez organizm. Dzieje się tak dla przykładu, gdy w wyniku operacyjnego usunięcia fragmentu żołądka, gdy do środka narządu przedostanie się żółć).

Przy ostrej gastropatii krwotocznej (nadżerkowej) w błonie śluzowa żołądka widać krwawiące nadżerki. Do tego typu ubytków może dojść w wyniku działania niektórych leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna), nadmiernych ilości alkoholu, żółci, różnych toksycznych substancji, doustnych preparatów żelaza, przy chemioterapii, w wyniku niedotlenienia i niedokrwienia błony śluzowej. Zdarza się w przypadku ciężkich urazów czy oparzeń, przy sepsie czy wstrząsie.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

Zapalenie żołądka - objawy

Ostre zapalenie żołądka spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori nie zawsze daje jakiekolwiek objawy. Niekiedy chory odczuwa nudności, bóle brzucha, wymiotuje. Gorzej jest przy przewlekłym zapaleniu. Zdarza się, że powoduje bóle w górnej części brzucha, nudności, wymioty, uczucie pełności po posiłku. 

Przy gastropatii nadżerkowej ból dotyka środkowego nadbrzusza. Chory ma nudności, w wymiocinach mogą pojawić się skrzepy krwi (wyglądają jak fusy), a także krwawe stolce. Zapalenie żołądka typu autoimmunologicznego może wiązać się z niedokrwistością. Chorym co jakiś czas doskwierają bóle brzucha, uczucie pełności w żołądku, nudności, nietolerancja niektórych pokarmów.

Zapalenie żołądka - leczenie

Zapalenie błony śluzowej żołądka potwierdza się podczas gastroskopii. Niekiedy pobiera się też wycinek do badania pod kątem Helicobacter pylori.

Zarażenie bakterią Helicobacter pylori oznacza konieczność przeprowadzenia leczenia, które ma na celu całkowite wyeliminowanie bakterii z organizmu (co nazywa się eradykacją). Leczenie polega na podawaniu przez siedem kolejnych dni leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), które hamują nadmierną nadmiernej produkcję kwasu solnego oraz dwóch antybiotyków.

Przy nadżerkowym zapaleniu żołądka konieczna jest niekiedy operacja chirurgiczna, podczas której usuwa się krwawiący fragment. W terapii nadżerkowego zapalenia żołądka, podobnie jak przy zapaleniu wywołanym bakterią Helicobater pylori, wykorzystuje się inhibitory pompy protonowej. Autoimmunologiczne (zanikowe) zapalenie błony śluzowej żołądka wymaga dożywotniego przyjmowania witaminy B12.

Przy zapaleniu żołądka lepiej unikać pokarmów ciężkostrawnych, tłustych, smażonych czy grilowanych. Mocna kawa i herbata, alkohol, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą nasilać dolegliwości.

Więcej o: