Za niski cholesterol HDL to niezbyt dobra informacja. Ogólnie przyjęło się sądzić, że im niższy poziom cholesterolu, tym lepiej. Dotyczy to jednak poziomu cholesterolu całkowitego, a w szczególności frakcji LDL, która uznawana jest za szkodliwą. Cholesterol nie HDL to właśnie negatywna odmiana tej substancji, którą powinniśmy zawsze mieć pod kontrolą i ograniczać jej przyrost ze względu na duże ryzyko chorób układu krążenia z nim związanych.
Normy cholesterolu, których nie powinno się przekraczać, w celu zachowania dobrostanu organizmu prezentują się następująco:
Dobry cholesterol, czyli lipoproteina to substancja, której obecność w ludzkim organizmie jest niezbędna. Dzieje się tak, ponieważ współuczestniczy ona w wielu niezwykle ważnych procesach. Jest także budulcem błon komórkowych i bierze udział w produkcji hormonów. Jego obecność jest konieczna do wytwarzania i przyswajania witaminy D.
Naukowcy udowodnili ponadto, że dobry cholesterol ma udział w oczyszczaniu osocza krwi z cholesterolu, poprzez aktywne wiązanie wolnego cholesterolu. W ten sposób przyczynia się on do ochrony organizmu przed rozwojem niebezpiecznych chorób układu krążenia z zawałem serca na czele.
Dieta na wysoki cholesterol to jeden ze sposobów na to, aby obniżyć poziom szkodliwej substancji. Jej głównym wyznacznikiem jest obniżenie ilości tłuszczy i zastąpienie ich produktami bogatymi w błonnik - warzywami i owocami. Aby obniżyć poziom cholesterolu, nie wystarczy jedynie ograniczyć się do zmiany diety. Konieczna jest także zmiana trybu życia - przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej, rezygnacja z używek, unikanie stresu.
W przypadku, gdy poziom cholesterolu jest podniesiony nieznacznie, takie działania powinny być wystarczające. Jednak w przypadku dużych różnic między wynikami a normą należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią terapię farmakologiczną.
Zobacz też: Na czym polega dieta Engine 2? Historia i zalety diety
Jeśli zastanawiasz się, czy podwyższony cholesterol HDL jest powodem do obaw, to na szczęście tak nie jest. Jeśli wyniki badań wskazują, że całkowity poziom cholesterolu jest podwyższony, a dzieje się to za sprawą wysokiego poziomu HDL, w takim wypadku nie ma powodów do niepokoju. Pacjent taki nie jest zagrożony ryzykiem wystąpienia chorób układu krwionośnego. Podwyższony poziom HDL może wynikać z uwarunkowań genetycznych, ale także z prowadzonego zdrowego i stabilnego trybu życia. Regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek mogą pozytywnie oddziaływać na poziom HDL. Wskazuje się też, że kobiety mają predyspozycje do posiadania wyższego poziomu dobrego cholesterolu, co powiązane jest z obecnością estrogenów.
Zobacz też: Podwyższony cholesterol. Jaki powinien być prawidłowy poziom HDL i LDL?