Jak obniżyć cholesterol, kiedy wyniki wyraźnie wskazują, że jego poziom jest zbyt wysoki? Lekarz zapewne analizując wyniki wskaże nam indywidualne działania, jakie powinniśmy podjąć. Istnieje jednak grupa określonych czynników, których eliminacja przyczyni się do poprawy sytuacji. Należą do nich:
Kolejną grupę stanowią czynniki, na które nie mamy wpływu lub jest on mocno ograniczony. Należą do nich:
Wysoki cholesterol jest powodem do zmiany nawyków żywieniowych. Jak obniżyć wysoki cholesterol dietą? Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie tłuszczy nasyconych i trans, które są szkodliwe dla naszego organizmu i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, ale także nadwagi i otyłości prowadzących do rozwoju niezwykle niebezpiecznej cukrzycy typu 2. W diecie antycholesterolowej powinny dominować zatem produkty bogate w błonnik spożywczy, witaminy i minerały. Na pierwszym miejscu powinny znaleźć się w niej warzywa i owoce, a także chude mięso, produkty pełnoziarniste. Wyeliminować należy używki, słodycze, a także pokarmy wysoko przetworzone.
Niewiele osób zwraca uwagę na to, że wysoki cholesterol jest też konsekwencją stresu. Przewlekłe życie w stresie sprawia, że organizm człowieka ulega osłabieniu i jest bardziej podatny na wiele schorzeń. Sprzyja to także utrzymywaniu się wysokiego poziomu "złego cholesterolu", który odkładając się w naczyniach krwionośnych, zawęża ich światło, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Ta choroba może z kolei być bardzo niebezpieczna i brzemienna w skutkach - prowadzi bowiem do udarów lub zawału serca.
Jak obniżyć cholesterol całkowity u osób zmagających się z cukrzycą czy niedoczynnością tarczycy? Tu kluczem do prawidłowego postępowania jest zadbanie o prawidłową terapię wiodącego schorzenia. W przypadku cukrzycy jest to stałe kontrolowanie poziomu glikemii i normowanie jej z pomocą zmiany trybu życia i diety. Takie działanie jest całkowicie zbieżne z działaniami mającymi na celu obniżenie cholesterolu.
W przypadku osób z niedoczynnością tarczycy konieczne jest całkowite wypełnianie zaleceń lekarskich i przyjmowanie preparatów uzupełniających powstałe niedobory. Konieczne jest także wprowadzenie pozostałych zaleceń, które mają indywidualny charakter, dostosowany do konkretnego pacjenta.
Dobrym sposobem na obniżenie cholesterolu jest także wprowadzenie aktywności fizycznej. Nie chodzi tu bynajmniej o wyczynowy sport, ale o regularne umiarkowane ćwiczenia poprawiające wydolność organizmu i przyspieszające metabolizm. W ten sposób można nie tylko poprawić swoją kondycję, ale także opanować wysoki poziom glikemii i ograniczyć wzrost poziomu cholesterolu. Brak ruchu jest powodem wielu chorób, na czele z otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia. Dlatego tak istotne jest, aby już od najmłodszych lat zadbać o to, by organizm otrzymywał odpowiednią dawkę ruchu. Pomoże to zapobiec rozwinięciu się niebezpiecznych schorzeń i zachować sprawność układu ruchowego.
Zobacz też: Wysoki cholesterol - to nie musi być skutek niewłaściwej diety