Skierowanie do sanatorium 2022: jak wyjechać do sanatorium w przyszłym roku? [PORADNIK]

Osoby zmagające się z rozmaitymi schorzeniami mogą być zainteresowane otrzymaniem skierowania do sanatorium w 2022 roku. Leczenie uzdrowiskowe jest w naszym kraju bardzo popularne, a czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium może nas zaskoczyć. Sprawdzamy, w jaki sposób wyjechać do sanatorium i jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

Zasady przyznawania skierowań do sanatorium 2022

Zasady przyznawania skierowań do sanatorium w 2022 roku raczej nie powinny ulec zmianie, ostatnie zmiany wprowadzono rozporządzeniem w 2019 roku, zaś w kwietniu 2021 roku wprowadzone zostały nowe stawki odpłatności za pobyt w sanatorium z NFZ. O czym warto wiedzieć, starając się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe? Przede wszystkim o tym, że aby uzyskać takie skierowanie należy udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Musi być to więc lekarz, który przyjmuje w ramach NFZ: ma podpisany kontrakt z funduszem lub swoje usługi świadczy w przychodni, która zawarła umowę z NFZ. Dla uzyskania skierowania ważny jest nasz stan zdrowia i potrzeby naszego organizmu, ale także szacowany przez lekarza wpływ leczenia uzdrowiskowego na nasze zdrowie.

Jak wyjechać do sanatorium?

Ci, którzy zastanawiają się, jak wyjechać do sanatorium, powinni wiedzieć, że mają dwie możliwości. Można zdecydować się na wyjazd prywatny, tzw. komercyjny. Jest to co prawda pełnopłatna forma korzystania z zabiegów uzdrowiskowych, ma jednak tę zaletę, że sami wybieramy termin wyjazdu i miejsce leczenia, zdecydowanie krócej też na nie czekamy. Jeśli jednak nasze fundusze są ograniczone, albo nie zależy nam aż tak bardzo na czasie, możemy skorzystać z wyjazdu finansowanego częściowo przez NFZ. W tym celu musimy uzyskać skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i przekazać je do wojewódzkiego oddziału Funduszu. Zarejestrowane w oddziale NFZ skierowanie zostanie sprawdzone przez lekarza specjalistę, który oceni jego celowość i jeśli nie stwierdzi przeciwwskazań lub braku wskazań do leczenia, potwierdzi skierowanie, wskazując również miejsce leczenia uzdrowiskowego. W przypadku niektórych schorzeń można z kolei starać się o wyjazd do sanatorium na koszt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – tu procedury będą nieco inne.

Zobacz też: Skierowanie do sanatorium krok po kroku - NFZ czy ZUS?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium 2022?

A zatem jak uzyskać skierowanie do sanatorium w 2022 roku? Należy udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (czyli przyjmującego w ramach NFZ), który oceni wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego na podstawie wyników zleconych badań oraz wywiadu lekarskiego. Po otrzymaniu skierowania warto upewnić się, czy jest ono wypełnione czytelnie i prawidłowo, a także zapytać lekarza, czy konieczne będzie dołączenie do skierowania wyników badań lub kopii innych dokumentów leczenia. Jeśli wraz ze skierowaniem będziemy musieli złożyć karty informacyjne z pobytów w szpitalu, powinniśmy dołączać kserokopie tych dokumentów zamiast oryginałów. Skierowanie musi zostać przekazane do oddziału NFZ (przez lekarza lub przez nas) w ciągu 30 dni od jego wystawienia.

Zobacz też: Wyjazd do sanatorium - dobry pomysł na urlop?

Skierowania do sanatorium NFZ: i co dalej?

Skierowania do sanatorium NFZ są przez Fundusz rejestrowane zgodnie z datą wpływu do wojewódzkiego oddziału NFZ. W przypadku braków formalnych, takich jak brak czytelnego podpisu lekarza wystawiającego skierowanie czy brak aktualnego numeru umowy, skierowanie zostanie odesłane do uzupełnienia. Skierowanie, po zarejestrowaniu, otrzyma swój indywidualny numer. Następnie zostanie ono przekazane do lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej. Oceni on stan zdrowia pacjenta, a w przypadku wątpliwości poprosi o uzupełnienie wniosku o dodatkową dokumentację medyczną. Jeśli wniosek o leczenie uzdrowiskowe zostanie zaakceptowany, skierowanie będzie oczekiwać na realizację w kolejce, a my zostaniemy o tym poinformowani. Podany nam zostanie m.in. indywidualny numer skierowania, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzić status skierowania w wyszukiwarce skierowań.

Zobacz wideo Czy to dobry moment na wizytę w sanatorium? Odpowiada minister zdrowia

Skierowanie do sanatorium 2022: jak długo będzie ważne?

Jeśli już uda nam się otrzymać skierowanie do sanatorium 2022, jak długo ważne ono będzie? Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe musi zostać dostarczone do oddziału NFZ. Do oddziału Funduszu może je przesłać lekarz kierujący do sanatorium, bądź też możemy to zrobić sami, wysyłając skierowanie pocztą, bądź dostarczając je do NFZ osobiście. Istotny jest jednakże termin, w jakim należy dostarczyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe do oddziału Funduszu. Trzeba to uczynić w ciągu 30 dni od daty wystawienia skierowania. Jeśli nie wywiążemy się z tego obowiązku w terminie, skierowanie straci ważność.

Skierowanie do sanatorium 2022: jak otrzymać kolejne skierowanie?

Kolejne skierowanie do sanatorium 2022? Jak otrzymać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, gdy korzystało się już wcześniej z takiego świadczenia? Warto wiedzieć, że ponownie można starać się o skierowanie do sanatorium dopiero po upływie roku od naszego pobytu w uzdrowisku. Lekarz może wystawić nam skierowanie nie wcześniej, niż po 12 miesiącach od zakończenia przez nas leczenia uzdrowiskowego. Zmiana ta wprowadzona została przez Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku, by skrócić kolejki oczekujących na pobyt w sanatorium. Przed wprowadzeniem tej regulacji zdarzało się, że pacjenci zaledwie w kilka dni po powrocie z uzdrowiska składali w NFZ kolejne skierowanie na leczenie.

Zobacz też: Wyjazdy do sanatorium według nowych przepisów. Mają być krótsze kolejki. Co się zmieniło?

Więcej o: