Leczenie klimatyczne opiera się na założeniu, że klimat, czyli nasłonecznienie, warunki termiczne, wilgotnościowe, wietrzne czy ciśnienie atmosferyczne mogą oddziaływać na organizm człowieka – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Tym samym przyjmuje się, że niektóre cechy klimatu mają właściwości profilaktyczne i lecznicze, a niektóre regiony, dzięki odpowiedniemu mikroklimatowi, mają korzystny wpływ na różne dolegliwości chorobowe. Klimat stanowi jeden z najważniejszych, naturalnych czynników leczniczych.
Na czym polega leczenie klimatyczne? Na poddawaniu organizmu oddziaływaniu bodźców klimatycznych, które są właściwe dla danego klimatu, przez określony czas i w określonym natężeniu. Specjaliści podkreślają, że okres leczenia klimatycznego nie powinien być krótszy niż 2 tygodnie, ponieważ mniej więcej tyle trwa adaptacja organizmu do nowych warunków. Właściwe leczenie klimatyczne rozpoczyna się dopiero po tym czasie. Jego celem jest zainicjowanie szeregu korzystnych procesów i zmian w organizmie, które są wywołane bodźcami klimatycznymi.
Zmiana klimatu - bez dwóch zdań - ma pozytywny wpływa na organizm. Obserwuje się, że poprawia kondycję psychofizyczną, wzmacnia odporność, działa relaksacyjnie, ale i łagodzi oraz wspomaga leczenie wielu chorób dolegliwości.
Klimatoterapia jest jednym z elementów leczenia uzdrowiskowego. Zabiegi klimatoterapeutyczne obejmują: kąpiele słoneczne (helioterapia), kąpiele powietrzne (aeroterapia), zabiegi powietrzno-ruchowe, kąpiele morskie, inhalacje naturalnego aerozolu morskiego lub tężniowego. Szczególnym rodzajem klimatoterapii jest talasoterapia wykorzystująca naturalne walory lecznicze morza.
Klimat nadmorski, ze względu na dużą zawartość soli i sodu w powietrzu (wyrównuje niedobory i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego), wysokiemu nasłonecznieniu oraz dużej wilgotności powietrza jest polecany osobom zmagającym się z:
Klimat nadmorski jest bardzo bodźcowy. Jego cechą jest to, że działanie lecznicze różni się w zależności od pór roku.
Pobyt w klimacie górskim jest polecany osobom, które zmagają się z:
Klimat górski to klimat bodźcowy, który silnie stymuluje wiele układów. Wiąże się z nim wiele cech pozytywnych, takich jak obniżanie się temperatury, ciśnienia oraz ciśnienia parcjalnego tlenu wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, duże nasłonecznienie oraz powietrze ubogie w alergeny i bakterie. Związane są z nim również cechy negatywne, takie jak porywisty wiatr (halny), który destabilizuje pracę układu krążenia. W leczeniu klimatycznym tereny górskie, z uwagi na swoją zmienność, nie są korzystne dla osób w zaawansowanym wieku lub ciężko chorych.
Klimat nizinny obejmuje około 70 proc. terenów Polski. Ze względu na swój łagodny charakter oraz małą ilość bodźców jest polecany osobom:
W leczeniu klimatycznym szczególne znaczenie mają uzdrowiska nizinno-leśne oraz lasy. Na ich terenie wskazane jest leczenie przewlekłych chorób układu oddechowego. Pobyt w lesie doskonale dotlenienia organizm, udrażnia drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. W okresie pylenia roślin lasów powinni unikać alergicy.
Balenologa, ftyzjatrę i kilku innych rzadkich specjalistów spotkasz w sanatorium. O tym czym się zajmują mówi nasz film.