Pałeczka Pfeiffera (Haemophilus influenzae) to gram-ujemna bakteria, która zagraża układowi oddechowemu i odpowiada między innymi za zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u najmłodszych dzieci. Po raz pierwszy opisał tę bakterię niemiecki lekarz i bakteriolog Richard Pfeiffer w 1892 roku i na jego cześć nazwano ją pałeczką Pfeiffera. Polska nazwa bakterii to pałeczka grypy.
Początkowo sądzono, że to ta bakteria wywołuje grypę, stąd ta myląca nazwa łacińska - influenzae, znajdowano ją bowiem w zwłokach osób, które zmarły w czasie epidemii grypy pod koniec XIX wieku (W 1933 roku odkryto, że w rzeczywistości grypa jest chorobą wirusową).
Istnieje sześć różnych podtypów tej bakterii, różniących się budową otoczki. Istnieją zatem bakterie Haemophilus influenzaea b, c, d, e oraz f. Najczęściej atakuje nas typ b oraz szczepy bezotoczkowe.
Patogen przenosi się drogą kropelkową przy bliskim kontakcie z zakażoną osobą, wyłącznie między ludźmi. Można się także zakazić przez bezpośredni kontakt z wydzielinami lub wydalinami chorego.
Pałeczka Pfeifera może wywołać takie choroby jak:
Pałeczka Pfeifera typu b (Hib) atakuje przede wszystkim dzieci. Natomiast szczepy bezotoczkowe są źródłem zakażenia błon śluzowych także u dorosłych ludzi.
Niemal 75 procent zdrowych dorosłych osób ma w górnych drogach oddechowych pewną ilość szczepów tej bakterii, należących do podtypu otoczkowego. Nie chorują, ale mogą stać się źródłem zakażenia małych dzieci i dorosłych.
Haemophilus influenzae typu b (Hib) potrafi po przeniknięciu z układu oddechowego do krwi dotrzeć do innych miejsc w organizmie, takich jak opony mózgowo-rdzeniowe, stawy i kości i wywołać zapalenie tkanek. To szczególnie groźna bakteria. Ten podtyp posiada bowiem specjalną polisacharydową otoczkę, która chroni bakterię przed fagocytami (komórkami żernymi), wysyłanymi przez układ immunologiczny w celu zwalczenia infekcji.
Natomiast bezotoczkowe Haemophilus influenzae powodują głównie zapalenia błon śluzowych, w tym zapalenie oskrzeli czy zatok lub ucha środkowego.
Ten podtyp bakterii atakuje głównie małe (i nie zaszczepione) dzieci od szóstego miesiąca życia do szóstego roku, czyli w czasie gdy dzieci mają najniższy poziom przeciwciał w organizmie. Bakteria powoduje szczególnie niebezpieczne dla dzieci zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nagłośni, zakażenie może skończyć się nawet sepsą.
Objawy zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych bakterią Haemophilus influenzae typu b:
Zakażenie nagłośni bakterią Haemophilus influenzae typu b wywołuje groźne nawet dla życia zapalenie, a szybki postęp choroby prowadzi do zwężenia światła górnych dróg oddechowych. Choroba występuje częściej u dzieci w wieku od dwóch do siedmiu lat.
Objawy bakteryjnego zapalenia nagłośni:
U małych dzieci Haemophilus influenzae typu b może ponadto spowodować zapalenia tkanki łącznej, głównie w okolicy szyi i głowy. Zaatakowane przez bakterię miejsca zmieniają kolor na niebieskoczerwony.
Inne choroby wywoływane przez Haemophilus influenzae typu b to zapalenie płuc, a także zapalenie szpiku kostnego, stawów, osierdzia, tkanki łącznej oczodołu, gałki ocznej oraz układu moczowego.
Za bakteryjne zapalenie płuc odpowiadają szczepy bezotoczkowe. Objawy zakażenia to gorączka, kaszel i odpluwanie ropnej wydzieliny. Ponadto te szczepy wywołują zapalenia ucha środkowego u dzieci. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą też cierpieć na bakteryjne zapalenie zatok przynosowych.
U kobiet w połogu zakażenie bakteryjne grozi posocznicą połogową. Noworodki są ponadto zagrożone bakteremią (to zakażenie krwi bakteriami).
Aby zdiagnozować, jaki drobnoustrój nas zaatakował, trzeba najpierw wykonać tzw. posiew. Na specjalnej pożywce zakłada się "hodowlę" bakteryjną, a następnie identyfikuje namnożone drobnoustroje. Próbki pobierane w tym celu od pacjenta to zwykle plwocina lub też płyn mózgowo-rdzeniowy. W zależności od wstępnej diagnozy można także robić posiew z krwi, płynu stawowego, opłucnowego czy osierdziowego i podtwardówkowego. Ponadto wykonuje się badania serologiczne na obecność antygenów Haemophilus influenzae.
Zakażenie bakteryjne ucha środkowego można potwierdzić wykonując nakłucie błony bębenkowej w celu wykrycia i pobrania płynu. W diagnozie bakteryjnego zapalenie zatok pomocne są ponadto zdjęcia RTG.
Leczenie oznacza przyjmowanie odpowiednich antybiotyków. Do tego stosuje się leki wspomagające, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Przy zapaleniu opon mózgowych podaje się także glikokortykosteroidy.
W przypadku bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci śmiertelność wynosi 5 procent. Po przechorowaniu zapalenia opon często też zdarzają się powikłania. U co czwartego chorego dochodzi do powikłań niosących ryzyko inwalidztwa (trwałe ubytki słuchu, padaczka, wodogłowie, upośledzenie umysłowe).
Przed zakażeniem się pałeczką Pfeiffera typu b chroni szczepienie (tzw. szczepionka Hib). W naszym kraju istnieje obowiązek szczepienia się przeciwko Hib (dzieciom podaje się cztery dawki szczepionki od drugiego miesiąca życia). W razie kontaktu z chorą osobą (gdy nie jesteśmy zaszczepieni) musimy profilaktycznie zażyć antybiotyk.
Szczepionka oparta jest na "nieżywych", oczyszczonych fragmentach bakterii. Są elementem szczepionek wieloskładnikowych. Pełny cykl szczepień (cztery dawki) chroni dziecko w 95-100 procentach przed ciężkim zakażeniem i przed zapaleniem płuc spowodowanym bakterią Hib. Szczepienie ogranicza także liczbę bezobjawowych roznosicieli tej bakterii. Szczepionka jest bardzo bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm dziecka. Niewielkie łagodne objawy ogólne, takie jak gorączka i pogorszenie samopoczucia oraz miejscowe zaczerwienienie i bolesność w miejscu wstrzyknięcia zdarzają u 5-30 procent dzieci. Ustępują zwykle w ciągu 12-24 godzin.