Pompy insulinowe - jak działają, dla kogo są przeznaczone?

Pompa insulinowa to urządzenie, które może być stosowane przez osoby chore na cukrzycę w celu stałego dostarczania do organizmu określonych dawek insuliny. Dzięki takiej pompie chory nie musi sie martwić o regularne wstrzykiwanie sobie insuliny i nie musi drastycznie zmieniać trybu życia, żeby zadbać o prawidłowy poziom glukozy we krwi. Jak działa pompa insulinowa? Kto może używać takiej pompy?

Pompa insulinowa – rodzaje

Pompa insulinowa jest urządzeniem elektronicznym, które stale podaje do organizmu insulinę naśladując prawidłowe działanie trzustki, która u zdrowych osób wydziela ten hormon. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje pomp:

  • Pompa insulinowa osobista – jest to niewielkie urządzenie, które zawiera dren zakończony igłą, która umieszczona jest pod skórą pacjenta. Rozmiar takiego urządzenia można porównać do rozmiaru telefonu komórkowego, dzięki czemu można je nosić w kieszeni, przyczepić do paska albo biustonosza. Jest ono niemalże niewidoczne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Wśród pomp tego typu rozróżnia się urządzenia sterowane ręcznie, które są połączone z ciałem poprzez dren i wkłucie, a także pompy sterowane przez pilota, które są przytwierdzone do ciała razem ze zbiorniczkiem na insulinę i podają hormon bezpośrednio do wkłucia. Stosując taką pompę należy pamiętać o regularnym zmienianiu wkłuć, zwykle robi się to co trzy dni;
  • Pompa insulinowa wszczepialna - rodzaj pompy, który jest obecnie w fazie badań. Taka pompa jest umieszczana nad mięśniami prostymi brzucha, pod skórą pacjenta. W przypadku takiego urządzenia insulina jest podawana do jamy otrzewnej, a stężenie hormonu jest większe niż w przypadku pomp osobistych. Zapas insuliny w takiej pompie to około 15 ml, co starcza mniej więcej na 3 miesiące. Po tym czasie opróżniony zbiornik napełnia się za pomocą strzykawki.
Zobacz wideo

Pompa insulinowa - działanie

Pompa insulinowa dostarcza insulinę do organizmu w sposób ciągły w formie podskórnej infuzji. Insulina jest podawana przez całą dobę, dzięki czemu pacjent nie musi pamiętać o tym, żeby wstrzykiwać sobie hormon. Insulina może być wstrzykiwana w dwóch rodzajach dawek – dawce podstawowej oraz dodatkowej, nazywanej bolusem. Dawka podstawowa zawiera małe ilości hormonu, które naśladują dawki, jakie są wydzielane do organizmu przez zdrową trzustkę w ciągu całego dnia (nie podczas posiłków). Dawkę tę ustala się indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta.

Poza tym, istnieje możliwość zaprogramowania dobowego schematu podawania hormonu i dostosowywania dawek do poziomu aktywności. Dodatkową dawkę podaje się, gdy poziom cukru we krwi jest wysoki albo zjadło się posiłek, który prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy. Wielkość bolusa można ustalić wykorzystując kalkulator wbudowany w pompę. Na ilość podawanej insuliny ma wpływ między innymi aktywność fizyczna, choroba, a także spożywane posiłki.

Na wypadek dużego wysiłku fizycznego lub hipoglikemii pompa daje możliwość całkowitego zawieszenia podawania insuliny. Niektóre pompy mają możliwość bezprzewodowego łączenia się z glukometrem, dzięki czemu informacje na temat aktualnego poziomu glukozy we krwi są automatycznie przesyłane do pompy i analizowane przez wbudowany kalkulator.

Pompa insulinowa – zalety

Najważniejszą zaletą, jaką ma stosowanie pompy insulinowej, jest możliwość lepszego zapanowania nad poziomem glukozy we krwi. Dzięki temu, że insulina jest ciągle podawana do organizmu, nie doprowadza się do gwałtownych wahań poziomu cukru, a epizody hipoglikemii występują znacznie rzadziej. W związku z tym, że stosowanie pompy insulinowej pozwala na kontrolowanie cukrzycy, pacjenci stosujący tę metodę leczenia są mniej narażeni na wystąpienie poważnych komplikacji i powikłań, które wiążą się z tą chorobą. Pompa to również doskonałe rozwiązanie dla dzieci, które zazwyczaj boją się zastrzyków.

Jakie są koszty stosowania pompy insulinowej?

W Polsce pompy insulinowe stały się popularne na początku XXI wieku. Na początku były one dostępne dla dzieci oraz kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę. Obecnie pompy insulinowe znajdują się na listach refundacyjnych, jednak obniżenie kosztów urządzenia dotyczy tylko wybranych modeli pomp i przysługuje jedynie niektórym diabetykom.

Refundacja na pompę insulinową przysługuje pacjentom z cukrzycą typu 1. Warunkiem jest wiek poniżej 26. roku życia. Osobom tym przysługuje także refundacja na zestawy infuzyjne do pomp.

Pacjenci, którzy ukończyli 26. rok życia za pompę są zmuszeni zapłacić samodzielnie. Refundacja w wysokości 70 proc. przysługuje im natomiast w zakresie zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych.

Kobiety ciężarne, które chorują na cukrzycę typu 1., mogą bezpłatnie wypożyczyć pompę insulinową, a także skorzystać z całkowitej refundacji na zestawy infuzyjne.

Więcej o: