Terapia mięśniowo-powięziowa to masaż powięzi, którego idea opiera się na przekonaniu, iż wszystkie struktury ciała, powięź oraz mięśnie, są połączone w tak zwane taśmy mięśniowe, czyli ściśle związane ze sobą układy. Taśmy podtrzymują ciało. Mięśnie okalające układ ruchu, pozostając w stanie napięcia, pozwalają na zmianę ułożenia ciała, utrzymanie postawy czy ruch.
Na skutek nieprawidłowej postawy ciała oraz złych wzorców ruchu, tkanki zostają przeciążone, co powoduje ograniczenie ruchomości, a także pojawienie się stanów zapalnych. Masaż powięzi ma na celu przede wszystkim zerwanie nieprawidłowych połączeń, przywrócenie pełnej ruchomości oraz elastyczności tkankom. Rozerwanie zrośniętych powięzi oraz mięśni wpływa także na poprawę odżywienia i nawodnienia tkanek. Dzięki temu ciało staje się bardziej elastyczne, a człowiek odzyskuje energię.
Wizyta u specjalisty zajmującego się terapią powięziową powinna rozpocząć się od dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz dowie się o problemach i dolegliwościach, na które cierpi pacjent. Specjalista zapyta również o obecny tryb życia, aktywność fizyczną, przebyte urazy oraz operacje. Po wstępnym wywiadzie lekarz będzie starał się zdiagnozować problemy dotyczące postawy, będzie obserwował sposób poruszania się oraz postawę ciała.
Poza tym, może zlecić wykonanie dodatkowych badań, pomiarów albo zdjęć, które będą pomocne w pełnej diagnozie problemu. Podczas wywiadu należy również ustalić cel terapii oraz efekty, jakich spodziewa się pacjent, na przykład poprawa postawy czy zredukowanie bólu.
Po ustaleniu celu terapii oraz jej planu, można przejść do właściwych zajęć. Podczas sesji pacjent powinien być ubrany wygodnie, aby ubrania nie krępowały jego ruchów. Większość pracy wykonuje terapeuta, jednak konieczna jest współpraca pacjenta, który powinien wykonywać zalecone ruchy. Oprócz tego, terapeuta uciska tkanki i je przesuwa, w taki sposób, aby poprawić ich strukturalne ułożenie. Ważne jest, aby po sesji pacjent powoli wstał z kozetki i sprawdził, czy może wykonywać wszystkie ruchy. Prawdopodobnie odczuwalne będzie naruszenie równowagi, co jest spowodowane tym, że ciało pamięta nieprawidłowe wzorce ruchu.
Kompletna terapia powinna składać się z około 12 sesji, ponieważ zmiany muszą być dokonywane w sposób stopniowy, aby ciało powoli zapominało o złych nawykach. Zwykle pierwsze cztery sesje mają na celu zredukowanie napięć w powierzchniowych warstwach ciała, kolejne cztery wpływają na struktury głębokie i stabilizują postawę, a ostatnich kilka zajęć spaja funkcje warstw powierzchniowych oraz głębokich i kształtuje prawidłowe wzorce ruchu i postawy ciała.
Oprócz ćwiczeń wykonywanych podczas sesji terapeutycznych, warto ćwiczyć w domu i wykonywać aktywności, które pomogą rozluźnić powięź i zredukować dolegliwości bólowe. Ćwiczenia rozciągające powięź można wykonywać na przykład z pomocą rollera. Tego typu ćwiczenia należy wykonywać zawsze do momentu zlikwidowania napięcia, a jeżeli w którymś miejscu pojawia się ból, warto zatrzymać się na tym fragmencie ciała na dłużej robiąc powolne ruchy o bardzo małym zakresie.
Główną przyczyną przeprowadzenia terapii powięziowej są choroby i dolegliwości ze strony układu ruchu. Terapię stosuje się głównie w przypadku dolegliwości, takich jak:
Co ciekawe, terapia powięziowa może okazać się skuteczna również w przypadku bólów migrenowych, stanów bólowych dna miednicy, bólów menstruacyjnych, nietrzymania moczu, bólów żołądka, zaparć oraz obrzęków. Terapia jest polecana również kobietom, które cierpią na silne bóle związane z ciążą oraz okresem poporodowym.
Najważniejszym efektem terapii mięśniowo-powięziowej jest zredukowanie, a nawet całkowite pozbycie się dolegliwości bólowych. Zazwyczaj ulgę przynoszą już 2 - 3 spotkania z terapeutą, natomiast po całej serii zabiegów pacjent może pozbyć się przyczyn, które powodują dolegliwości bólowe.
Terapia powięziowo-mięśniowa cieszy się dobrymi opiniami wśród pacjentów i zyskuje coraz większą popularnością, ze względu na to, że jest bardzo skuteczna i pozwala trwale pozbyć się dolegliwości związanych z układem ruchu.