Trenuj mięśnie głębokie dla płaskiego brzucha i prostego kręgosłupa!

Mięśnie głębokie zbudowane są z włókien czerwonych, dzięki którym dobrze znoszą duże obciążenia i szybko się regenerują. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała (wzmacniają kręgosłup i chronią stawy), a także do utrzymania równowagi. Co warto wiedzieć o mięśniach głębokich? Jakie dokładnie pełnią funkcje oraz jakie ćwiczenia będą efektywnie wpływały na ich rozwój i rozbudowę?

Mięśnie głębokie - charakterystyka

Mięśnie głębokie, nazywane również mięśniami postularnymi lub tonicznymi, odgrywają dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego aparatu ruchowego. Stabilizują kręgosłup, pozwalają utrzymać prostą sylwetkę, a także odpowiadają za stabilizację - np. podczas utraty równowagi. Mięśnie posturalne zbudowane są z włókien czerwonych, przez co mogą wytrzymywać duże obciążenia nawet przez dłuższy czas. Ich zaletą jest również szybkie tempo regeneracji po wzmożonych wysiłku. W najogólniejszym przypadku do mięśni głębokich zalicza się:

  • mięśnie tłoczni brzusznej,
  • mięśnie grzbietu,
  • mięśnie dna miednicy.

Mięśnie posturalne to zestaw blisko 40 różnych mięśni znajdujących się w okolicach miednicy oraz kręgosłupa. Prawidłowe jego ułożenie kształtowane jest m.in. przez mięsień wielodzielny, mięsień poprzeczny brzucha, przeponę oraz wewnętrzny mięsień skośny. Ważną grupą mięśni są również mięśnie stanowiące pomost pomiędzy kręgosłupem a miednicą. Są to m.in. mięśnie czworoboczne lędźwi, mięsień pośladkowy średni, a także mięsień prosty brzucha.

Mięśnie głębokie - funkcje

Główną funkcją mięśni posturalnych jest utrzymywanie prawidłowej postury ciała - zarówno w ruchu, jak i w czasie spoczynku. Najważniejszą rolę w aparacie ruchu pełnią więc mięśnie stabilizujące kręgosłup, gdyż to właśnie on jest centralną częścią układu szkieletowego, łączącego dolną i górną partię ciała.

Najlepszym przykładem, który obrazuje jak ważne funkcje pełnią mięśnie posturalne jest wyobrażenie sobie śliskiej nawierzchni, na której w celu uchronienia się od przewrócenia należy balansować całym ciałem. To właśnie w takich przypadkach uruchamiane są mięśnie głębokie, które pozwalają utrzymać równowagę. Bardzo ważne jest więc, aby w swoim planie treningowym uwzględnić również te partie mięśni.

Mięśnie głębokie grzbietu

  • Mięśnie kolcowo-poprzeczne

Mięśnie te położone są w okolicy karku i podzielone są na część górną i dolną. Część górna to tzw. mięsień płatowy głowy. Część dolna natomiast to mięsień płatowy szyi. Mięśnie kolcowo-poprzeczne odpowiadają za zginanie szyi i głowy ku tyłowi oraz na boki.

  • Mięsień krzyżowo-grzbietowy

Mięsień ten ciągnie się od głowy, przez trzy dolne kręgi piersiowe, aż do grzbietu kości krzyżowej. Pełni on funkcję prostującą całe tułowie, a także bierze udział w oddychaniu.

  • Mięsień kolcowy 

Zaliczany jest do długich mięśni grzbietu. Podzielony jest na dwa mięśnie - mięsień głowy i szyi, a także mięsień klatki piersiowej. Odpowiada za zginanie tułowia na boki oraz za odchylanie do tyłu.

Mięśnie głębokie brzucha

Jednymi z głównych i najważniejszych mięśni okolic jamy brzusznej są mięśnie poprzeczne brzucha. Odgrywają one dużą rolę w stabilizacji dolnego odcinka pleców. Regularne ćwiczenia wspomagające te partie mięśni pozwolą więc pozbyć się bólu kręgosłupa okolic lędźwiowych.

Ćwiczenia na mięśnie głębokie

Bardzo ważnym aspektem każdego treningu są ćwiczenia angażujące mięśnie głębokie. Nie trzeba oczywiście poświęcać im całego treningu, ale wykonanie dwóch lub trzech ćwiczeń dwa razy w tygodniu z pewnością wspomoże ich kondycję.

1. Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej

Jest to najpopularniejsze i jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na mięśnie głębokie. Podstawową formą ćwiczenia jest siedzenie na piłce i próba jak najdłuższego utrzymania równowagi. Podczas balansowania, aktywne są wszystkie mięśnie głębokie okolic brzucha oraz pleców. Trudniejszą i efektywniejszą wersją tego ćwiczenia jest próba balansowania na piłce klękając na niej.

2. Ćwiczenie deska

Ćwiczenie to jest szczególnie polecane w wypadku osób o słabo rozwiniętych mięśniach brzucha. Polega ono na podparciu się łokciami o podłogę na szerokość barków, ułożeniu ciała równolegle do ziemi i podparciu się o nią palcami stóp. W ćwiczeniu typu deska ważną kwestią jest napięcie mięśni brzucha.

3. Przysiady na palcach

Ćwiczenie to pozwala na uruchomienie mięśni głębokich pleców oraz nóg. Polega na wyprostowaniu ciała, wyciągnięciu rąk przed siebie i stanięciu na palcach. W takiej pozycji wykonywać należy przysiady pilnując, aby mięśnie pleców oraz pośladków były napięte.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: